Światowy Dzień Umiejętności Czytania (8 września) – scenariusz
Umiejętność czytania i pisania jest coraz częściej traktowana po macoszemu. Dowiedz się, jak motyw święta powstałego z inicjatywy UNESCO wykorzystać do przygotowania ciekawej lekcji bibliotecznej. Pobierz scenariusz zajęć w wordzie i pdf. Uczestnicy: uczniowie szkół ponadpodstawowych.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania (29 września) – wydarzenie biblioteczne
Dzień promujący głośne czytanie może stać się pięknym przeżyciem dla najmłodszych uczniów szkoły podstawowej. Biblioteka to idealne miejsce do wykreowania niezwykłego literackiego przeżycia. Pobierz scenariusz zajęć w wordzie i pdf. Uczestnicy: uczniowie klas I–III szkół podstawowych.
29 września Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – sposób na promocję czytelnictwa
Głośne czytanie pozytywnie wpływa na rozwój dzieci. Mimo to tylko około 1/3 rodziców czyta swoim pociechom. Dowiedz się, jak biblioteka szkolna może poprawić statystyki.
Międzynarodowy Dzień Demokracji (15 września) – scenariusz
Ta lekcja to okazja do lepszego zrozumienia mechanizmów działania demokracji w naszym kraju i na świecie, a także zaproszenie do refleksji na temat przestrzegania praw człowieka. Uczestnicy: uczniowie szkół ponadpodstawowych
„Świat do góry nogami” projekt biblioteczny Przysłowia cz. 2 dla uczniów szkół średnich
Projekt biblioteczny może być doskonałą okazją do promocji czytelnictwa w szkole oraz rozwijania zainteresowań uczniów w wielu dziedzinach ale także do budowania więzi między uczniami. Projekt biblioteczny o przysłowiach to temat bardzo obszerny znany praktycznie wszystkim nauczycielom i często w szkołach realizowany od lat.
Zatrudnienie nauczyciela bibliotekarza na zastępstwo
Pytanie: Nauczyciel (szkoła feryjna) zatrudniony jest na stanowisku nauczyciela 0,5 etatu i nauczyciela bibliotekarza 0,5 etatu. Zdecydował, że od 1 września 2023 r. do 31 sierpnia 2024 r. będzie korzystać z urlopu wychowawczego. Chcemy na jego miejsce zatrudnić nauczyciela na zastępstwo na stanowisku nauczyciela bibliotekarza, ale na 1 etat, a nie na 0,5 etatu jak nieobecny nauczyciel. Czy tak można zrobić i czy w takim przypadku nadal będzie można zawrzeć umową na zastępstwo.
Wynagrodzenie głównego księgowego w bibliotece
Pytanie: Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej otrzymują najniższą płacę minimalną zgodną z ustawą. Od 1 lipca jest to 3.600,00 zł. Czy jest to właściwa stawka dla głównego księgowego; czy nie powinna wynikać z tabeli zaszeregowania?
Selekcja w E-bibliotece (eBiblio) - praktyczna instrukcja dla bibliotekarza
Wszystkie programy komputerowe mają za zadanie usprawnić pracę biblioteki szkolnej i wesprzeć nauczyciela bibliotekarza. Poziom zadowolenia z pracy z danym programem zależy przede wszystkim od naszego z nim doświadczenia. Ja od 5 lat pracuję na e Biblio. To znaczy do marca tego roku pracowałam na tym programie ale w marcu doszło do swoistego „rozdwojenia” programu. Librus wypowiedział współpracę z Trzecią Stroną czyli twórcami eBiblio. Program współpracujący z Librusem nazywa się teraz eBiblioteka. Program eBiblio nadal istnieje. Obecnie jest obsługiwany przez swoich twórców. W tym wypadku nie wiem, czy w eBiblio nie ma istotnych zmian i różnić w pracy programu po podziale na dwa programy. Dlatego ten artykuł dotyczy wersji z Librusem w tle czyli eBiblioteki.
Projekt biblioteczny Przysłowia: Z przysłowiem polskim w nowy rok szkolny. Nowy wymiar konkursu cz. 2
Często zastanawiamy się, jaki projekt biblioteczny zrealizować w kolejnym roku szkolnym. Warto przypominać polskie przysłowia i powiedzonka w aspekcie utrwalania wiedzy już zdobytej przez uczniów oraz jako ciekawy sposób na zajęcia czytelnicze w bibliotece szkolnej. W jednym projekcie można zrealizować wiele różnych form pracy pedagogicznej – zajęcia z przysłowiami raz w miesiącu albo projekt całoroczny w wybranych klasach, konkurs dla społeczności szkolnej lub konkurs międzyszkolny. Może to być wyszukiwanie informacji na określony temat w zależności od naszego wyboru zagadnienia, formy literackie i plastyczne oraz współpraca z nauczycielami – polonistą, historykiem, informatykiem i plastykiem.
Praca zdalna w praktyce – stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy z 27 lipca 2023 r.
Pomimo tego że przepisy o pracy zdalnej obowiązują od 7 kwietnia 2023 r. ciągle budzą wiele wątpliwości. Poprosiliśmy Główny Inspektorat Pracy o zajęcie stanowiska w sprawie stosowania przepisów dotyczących pracy zdalnej.