„Świat do góry nogami” projekt biblioteczny Przysłowia cz. 2 dla uczniów szkół średnich

Projekt biblioteczny może być doskonałą okazją do promocji czytelnictwa w szkole oraz rozwijania zainteresowań uczniów w wielu dziedzinach ale także do budowania więzi między uczniami. Projekt biblioteczny o przysłowiach to temat bardzo obszerny znany praktycznie wszystkim nauczycielom i często w szkołach realizowany od lat.

Zatrudnienie nauczyciela bibliotekarza na zastępstwo

Pytanie: Nauczyciel (szkoła feryjna) zatrudniony jest na stanowisku nauczyciela 0,5 etatu i nauczyciela bibliotekarza 0,5 etatu. Zdecydował, że od 1 września 2023 r. do 31 sierpnia 2024 r. będzie korzystać z urlopu wychowawczego. Chcemy na jego miejsce zatrudnić nauczyciela na zastępstwo na stanowisku nauczyciela bibliotekarza, ale na 1 etat, a nie na 0,5 etatu jak nieobecny nauczyciel. Czy tak można zrobić i czy w takim przypadku nadal będzie można zawrzeć umową na zastępstwo.

Wynagrodzenie głównego księgowego w bibliotece

Pytanie: Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej otrzymują najniższą płacę minimalną zgodną z ustawą. Od 1 lipca jest to 3.600,00 zł. Czy jest to właściwa stawka dla głównego księgowego; czy nie powinna wynikać z tabeli zaszeregowania?

Selekcja w E-bibliotece (eBiblio) - praktyczna instrukcja dla bibliotekarza

Wszystkie programy komputerowe mają za zadanie usprawnić pracę biblioteki szkolnej i wesprzeć nauczyciela bibliotekarza. Poziom zadowolenia z pracy z danym programem zależy przede wszystkim od naszego z nim doświadczenia. Ja od 5 lat pracuję na e Biblio. To znaczy do marca tego roku pracowałam na tym programie ale w marcu doszło do swoistego „rozdwojenia” programu. Librus wypowiedział współpracę z Trzecią Stroną czyli twórcami eBiblio. Program współpracujący z Librusem nazywa się teraz eBiblioteka. Program eBiblio nadal istnieje. Obecnie jest obsługiwany przez swoich twórców. W tym wypadku nie wiem, czy w eBiblio nie ma istotnych zmian i różnić w pracy programu po podziale na dwa programy. Dlatego ten artykuł dotyczy wersji z Librusem w tle czyli eBiblioteki.

Projekt biblioteczny Przysłowia: Z przysłowiem polskim w nowy rok szkolny. Nowy wymiar konkursu cz. 2

Często zastanawiamy się, jaki projekt biblioteczny zrealizować w kolejnym roku szkolnym. Warto przypominać polskie przysłowia i powiedzonka w aspekcie utrwalania wiedzy już zdobytej przez uczniów oraz jako ciekawy sposób na zajęcia czytelnicze w bibliotece szkolnej. W jednym projekcie można zrealizować wiele różnych form pracy pedagogicznej – zajęcia z przysłowiami raz w miesiącu albo projekt całoroczny w wybranych klasach, konkurs dla społeczności szkolnej lub konkurs międzyszkolny. Może to być wyszukiwanie informacji na określony temat w zależności od naszego wyboru zagadnienia, formy literackie i plastyczne oraz współpraca z nauczycielami – polonistą, historykiem, informatykiem i plastykiem.

Praca zdalna w praktyce – stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy z 27 lipca 2023 r.

Pomimo tego że przepisy o pracy zdalnej obowiązują od 7 kwietnia 2023 r. ciągle budzą wiele wątpliwości. Poprosiliśmy Główny Inspektorat Pracy o zajęcie stanowiska w sprawie stosowania przepisów dotyczących pracy zdalnej.

Książeczka sanepidowska dla bibliotekarza

Pytanie: Pracownik gminnej biblioteki publicznej wraz z dyrektorem organizują warsztaty, na których przygotowują posiłki wraz z dziećmi. Czy należy ich skierować na badania, podczas których dostaną książeczkę sanepid-owską?

Jak będzie wyglądała biblioteka pedagogiczna przyszłości

Jedyna pewna rzeczą pchającą nas ku przyszłości jest rozwój. Jego podstawą jest namysł nad tym, gdzie będziemy znajdować się za kilka laT, co będziemy robić, jak będzie wyglądał otaczający nas świat? Między innymi na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy VII Nowego Ogólnopolskiego Forum Bibliotek Pedagogicznych.

Chat GPT (sztuczna inteligencja) w pracach konkursowych w bibliotece

Czy organizatorzy konkursu plastycznego, filmowego, muzycznego lub literackiego mogą zakazać uczestnikom zgłaszania prac, które powstały z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (SI)? Tak, mają do tego prawo… Tylko, czy ma to jakikolwiek praktyczny wymiar, żeby nie powiedzieć - sens? W tym artykule próbujemy zmierzyć się z kilkoma wątpliwościami natury prawnej, które – nomen omen – są „generowane” przez czat GPT.