Mikołaj Kopernik, człowiek renesansu – scenariusz
Zajęcia o roli nauki i pasji w życiu człowieka przybliżają postać słynnego astronoma i patrona roku 2023. Uczestnicy: uczniowie klas VII–VIII szkoły podstawowej
Patronka roku: Wisława Szymborska, zwyczajna noblistka – scenariusz
Zajęcia przybliżające sylwetkę patronki roku: poetki i noblistki ale także zwykłego człowieka. Zaproszenie do refleksji nad literaturą, życiem i przemijaniem. Uczestnicy: uczniowie szkół ponadpodstawowych
Różne oblicza reklamy – scenariusz
Reklamy bawią, zaskakują, irytują, ale rzadko pozostawiają nas obojętnymi. To interesujący materiał do przeprowadzenia zajęć o sposobach wywierania wpływu na odbiorcę z wykorzystaniem przekazu językowego.
Secretclient – świetna metoda badania poziomu obsługi użytkownika biblioteki
Poziom obsługi czytelnika jest jednym z najważniejszych obszarów pracy w bibliotece. To on bowiem decyduje o pierwszym wrażeniu. To dzięki niemu budowane są podstawy pod długotrwałe relacje. Jedną z metod, którą można zastosować do poznania poziomu obsługi czytelnika jest secretclient. Wykorzystaj ją, a uzyskasz precyzyjny obraz poziomu obsługi czytelnika.
Nowy wymiar zajęć bibliotecznych w szkolnej bibliotece – uczymy korzystania ze słowników
Zainteresowanie dziecka książką, która będzie rozszerzać poziom wiedzy, kształcić i dawać rozrywkę. To nadrzędna rola nauczyciela bibliotekarza. Od lat doskonałą formą pracy było prowadzenie lekcji bibliotecznych. Tematy lekcji koncentrowały się zazwyczaj wokół poszukiwania informacji z wykorzystaniem katalogów, encyklopedii, słowników i innych źródeł. Obecnie nie obowiązuje nas ścieżka czytelniczo-medialna, nie musimy realizować lekcji bibliotecznych w takiej formie jak robiliśmy to dawniej.
Jak przystosować bibliotekę dla osób autystycznych
Nie ma kultury bez otwartości, dialogu bez wzajemności, a świadomości społecznej bez poszanowania potrzeb innych. Tymczasem dostęp osób w spektrum autyzmu do przestrzeni publicznej, w tym do kultury, pozostaje często ograniczony. I choć rośnie świadomość Polaków na temat osób z niepełnosprawnościami, wciąż wiele pozostaje w tym temacie do zrobienia. Warto sprawić, aby nasza instytucja kultury stała się prawdziwie dostępna dla wszystkich, niezależnie od ich potrzeb.
Rozliczanie kosztów pracy zdalnej w bibliotece – ryczałt lub ekwiwalent
Pytanie: Czy ekwiwalent/ryczałt jest obowiązkowy? Czy jeśli pracodawca chce udzielić pracy zdalnej na wniosek pracownika, ale go nie stać na płacenie ekwiwalentu i to by go zmuszało do odmowy pracy zdalnej, to można pomimo wszystko wyrazić taką zgodę, nie obawiając się konsekwencji, że się nie wypłaciło ekwiwalentu?
Procedura pracy zdalnej w bibliotece publicznej
Pytanie: Czy placówka publiczna, jaką jest biblioteka, musi wprowadzić procedurę dla pracy zdalnej (u pracodawcy może jedynie wystąpić praca zdalna okazjonalna lub hybrydowa)? Czy procedury te należy ustalić ze szczegółowością, czy też ustalić ogólne zasady?
Praca zdalna okazjonalna nauczyciela bibliotekarza – co można robić w domu
Od 7 kwietnia 2023 r. zgodnie ze zmianami w Kodeksie pracy również nauczyciele a nie tylko pracownicy administracyjni będą mogli wykonywać swoją pracę zdalnie nie tylko z powodu zagrożenia pandemicznego ale także na wniosek własny. Oczywiście taka możliwość nie dotyczy wszystkich nauczycieli.
Praca zdalna nauczyciela bibliotekarza od 7 kwietnia 2023 r.
Od 7 kwietnia 2023 r. do Kodeksu pracy wchodzi praca zdalna. Nauczyciele bibliotekarze są zatrudnieni na podstawie Karty nauczyciela. Czy od strony prawnej będą mogli pracować zdalnie, np. wykonywać pracę informatyczną czy dokumentacyjną? Czy w szkole może zostać wprowadzony regulamin pracy zdalnej czy raczej będzie to praca zdalna okazjonalna?