Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 47
17 grudnia Dzień Bez Przekleństw – scenariusz
Przekleństwa na stale zagościły w naszym języku, także w mowie potocznej uczniów. Uczestnicy zajęć mają możliwość przekonać się, jak wielką moc mają przekleństwa i jak wielką szkodę wyrządzają innym. Poznają inne sposoby wyrażania myśli i emocji jednocześnie wzbogacając zasób słownictwa. Uczestnicy: uczniowie klas VI-VIII szkoły podstawowej.
5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – scenariusz
Wolontariat to okazja do poznawania środowiska lokalnego. Ta lekcja biblioteczna pomaga uczniom dostrzec liczne korzyści płynące z pomagania innym oraz motywuje ich do samorozwoju. Uczestnicy: uczniowie szkół średnich.
W jaki sposób nauczyciel bibliotekarz odpowiada za zbiory szkolne
Każdy pracownik szkoły w tym nauczyciel może odpowiadać za szkodę wyrządzoną w mieniu szkolnym. Z drugiej strony z uwagi na funkcję ochronną stosunku pracy ta odpowiedzialność jest ograniczona, także kwotowo. Nie zmienia to jednak faktu, że pracownik szkoły odpowiada w szczególności za powierzone mu mienie szkolne. Sprawdź w jakim zakresie ta odpowiedzialność istnieje i jak jej dochodzić od pracownika.
Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 46
8 listopada Dzień Zdrowego Śniadania – scenariusz
Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Nie zawsze jednak traktowane jest poważnie. Te zajęcia uczą dobrych nawyków żywieniowych w oparciu o założenia zdrowej diety, która jest ważna w okresie dorastania. Łączą wiedzę teoretyczną, znaną uczniom z lekcji przedmiotowych, z praktycznymi rozwiązaniami. Uczestnicy: uczniowie klas VI–VIII szkoły podstawowej.
27 listopada Dzień Bez Zakupów – scenariusz
Kupujemy coraz więcej, posiadamy coraz więcej, tylko nas samych jest jakby mniej. Ta lekcja rzuca nowe światło na nadmierny komercjalizm i konsumpcjonizm i pomaga szukać alternatywnych sposobów zaspokajania własnych potrzeb, bez wycieczki do centrum handlowego, bez zakupów online. Uczestnicy: uczniowie szkół ponadpodstawowych.
Kalendarz bibliotekarza, czyli jak zaplanować pracę na cały rok
Praca w bibliotece to ciągłe lawirowanie pomiędzy różnymi wydarzeniami. Z jednej strony są to działania, które sami organizujemy, z drugiej zewnętrzne akcje, w które się włączamy, jeszcze z innej terminy, których musimy dotrzymywać. Dlatego też kluczową umiejętnością bibliotekarza jest zarządzanie czasem. Sprawdź, jak zidentyfikować zadania, które musisz wykonać.
Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer specjalny 12
Magiczna kartka papieru – pomysł na ciekawe zajęcia biblioteczne
Papier to jeden z największych wynalazków ludzkości. Umożliwił on nie tylko zapisywanie informacji, ale także jej przekazywanie. Wiąże się z nim wiele ciekawych historii, które mogą zainteresować najbardziej wybrednych poszukiwaczy wiedzy. Jest on także podstawą wielu eksperymentów naukowych, zadań logicznych czy prac plastycznych. Można go wykorzystywać na różne sposoby. Dlatego też jest to interesujący materiał na zajęcia biblioteczne.
W jaki sposób zarządzać zasobami bibliotek przez konsolidację w systemie
Biblioteka Narodowa w ramach projektu e-usługi OMNIS planuje integrację zasobów i systemów bibliotecznych w Polsce. Wspólna platforma informatyczna ma objąć system do obsługi czynności bibliotecznych oraz multiwyszukiwarkę dla czytelników. Czy integracja na poziomie ogólnopolskim w obecnych realiach jest słusznym kierunkiem? Czy idea Biblioteki Narodowej będzie miała rację bytu i spotka się z zainteresowaniem środowiska bibliotekarskiego? Sprawdź, jak ta konsolidacja ma się realizować.
Sketchnoting – ciekawe biblioteczne zajęcia z rysunkiem w roli głównej
Rysowanie towarzyszy nam od najmłodszych lat. Dla dzieci jest to jedna z ulubionych form spędzania czasu. Z wiekiem zatracamy chęć i umiejętność rysowania. Tymczasem dzięki niej możemy się niesamowicie rozwinąć pod wieloma względami. Dodatkowo rysowanie będzie doskonałym pomysłem na zajęcia biblioteczne, nie tylko dla najmłodszych.
Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 45
12 października Dzień Bezpiecznego Komputera – scenariusz
Komputer towarzyszy dzieciom od najmłodszych lat. Jak sprawić, by korzystały z niego w bezpieczny sposób? Zajęcia biblioteczne na ten temat to doskonała okazja do edukacji uczniów szkół podstawowych w tym zakresie. Uczestnicy: uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej
1 października Światowy Dzień Uśmiechu – scenariusz
Zajęcia o roli uśmiechu w życiu dla uczniów szkół średnich. O tym, co komunikuje i jak wpływa na nasze samopoczucie. A także o tym, co za nim skrywamy.
Sprawdź, jak wypełniać sprawozdanie biblioteki do GUS – wzór K-03
Sprawozdanie biblioteki według wzoru K-03, które rokrocznie przekazywane jest do Głównego Urzędu Statystycznego, jest jednym z najważniejszych dokumentów sprawozdawczych w funkcjonowaniu biblioteki. Nie należy jednak zapominać, że dane zawarte w Sprawozdaniu biblioteki K-03 mają jeszcze jedną ważną funkcję. Pokazują bowiem, jak wyglądała biblioteka w roku sprawozdawczym.
Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 44
Zajęcia integracyjne w bibliotece – scenariusz
Zajęcia integracyjne wykorzystujące motywy literackie, sztukę i wyobraźnię. Oryginalny, interaktywny sposób na poznanie innych członków klasy i wychowawcy. Uczestnicy: uczniowie I klasy szkoły ponadpodstawowej
Pierwsze spotkanie z biblioteką – scenariusz
Jak przygotować się na pierwszą wizytę najmłodszych czytelników? Jak wprowadzić ich w świat książek i zachęcić do systematycznego czytania? Zapoznaj się ze scenariuszem zajęć, które sprawią, że dzieci zakochają się w bibliotece.
Jak powinna wyglądać wzajemna współpraca, gdy prywatne przedsiębiorstwo chce wspierać bibliotekę
Prowadząc szeroką działalność biblioteczną, często zastanawiamy się nad źródłami jej finansowania. Dotacja samorządowa nie zawsze wystarcza na pokrycie kosztów związanych z nowymi pomysłami. Czasami potrzebna jest większa inwestycja, by zrealizować najbardziej kreatywne pomysły. W takim przypadku warto rozważyć skorzystanie ze wsparcia prywatnych przedsiębiorstw.
Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer specjalny 11
Plan pracy biblioteki szkolnej – praktyczna instrukcja krok po kroku
Plan pracy i sprawozdanie z pracy rocznej to główne dokumenty charakteryzujące działalność biblioteki szkolnej. Warto zaplanować swoje działania w nowym roku szkolnym tak, aby wykorzystać takie formy i metody pracy, które w sposób atrakcyjny pomogą uczniom w zainteresowaniu ich księgozbiorem biblioteki szkolnej, a nauczycielom pomogą w realizacji programu nauczania.
Jak promować instytucję kultury na Instagramie
Gdy w 2012 roku Facebook kupił Instagram za okrągły miliard dolarów, wywołało to spore zdziwienie w branży, która uznała ten ruch za mocno przeszacowaną transakcję. Tymczasem dziś analitycy uważają, że przyszłość social mediów należy zdecydowanie do Instagrama. Nic zatem dziwnego, że i instytucje kultury podążają za współczesnymi środkami komunikacji i promocji, dołączając do grona instagramerów. Sprawdźmy więc, na czym polega fenomen kwadratowych obrazków, skąd czerpać pomysły na hashtagi i jak nie dać się zwariować w pogoni za „serduszkami”.
Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 43
Podchody literackie – scenariusz zajęć w bibliotece
Podchody dla dzieci ze szkoły podstawowej, które łączą zabawę na świeżym powietrzu z promocją literatury i szeroko pojętej kultury. Dzięki ciekawej formule zajęć uczestnicy zdobywają i pogłębiają wiedzę w sposób aktywny i przyjemny. Uczestnicy: dzieci w wieku 7–12 lat
Jak przygotować bibliotekę szkolną do nowego roku szkolnego
Jednym z podstawowych zadań nauczycieli bibliotekarzy jest dbałość o właściwe funkcjonowanie biblioteki szkolnej podczas całego roku szkolnego. W tym celu przed 1 września trzeba wykonać wiele czynności, aby dobrze przygotować bibliotekę do pracy w kolejnym roku szkolnym.
Rusz głową w wakacje – zagadki logiczne w zajęciach bibliotecznych
Wakacje to czas wytchnienia i odpoczynku dla dzieci i młodzieży. Dla bibliotekarzy to z kolei czas wzmożonej pracy nad zajęciami, które wypełnią wolny czas uczniów. Jest to także doskonała okazja do promowania biblioteki. Zobacz, jak w zajęciach bibliotecznych można wykorzystać zagadki logiczne.
Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 42
Zajęcia plastyczne z bohaterami z ulubionych utworów – scenariusz
Wakacyjne zajęcia w bibliotece łączą przyjemne z pożytecznym. Dowiedz się, jak zachęcać dzieci do refleksji nad przeczytanymi książkami w nietypowy sposób: z wykorzystaniem wyobraźni, różnych technik plastycznych i dramy.
W jaki sposób młody nauczyciel bibliotekarz powinien wdrożyć się do nowej pracy
Kiedy nauczyciel bibliotekarz po raz pierwszy podejmuję pracę w szkole, brakuje mu podstawowych informacji, a także praktycznych rozwiązań z zakresu organizacji pracy biblioteki szkolnej. Teoria, którą poznał na studiach, najczęściej znacznie odbiega od rzeczywistości. Sprawdź, jak zdobyć wiedzę praktyczną bez popełniania niepotrzebnych błędów i jak opanować warsztat pracy.
Transmisje online na tle biblioteczki: czy naruszamy prawa autorów lub wydawców książek
Czy można zorganizować konferencję lub spotkanie online, a następnie udostępnić nagranie w internecie bez żadnych ograniczeń, nie zważając na to, że w tle występujących uczestników widać książki, plakaty, grafiki lub inne utwory w rozumieniu prawa autorskiego? Co do zasady tak. Zazwyczaj nie naruszamy w ten sposób praw własności intelektualnej, chociaż sprawa nie jest tak oczywista.
Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 41
Systemy liczbowe podczas zajęć bibliotecznych – sposób na naukę i dobrą zabawę
Codziennie posługujemy się różnymi liczbami. Wszystkie one zapisywane są w najpopularniejszym systemie liczbowym, czyli systemie dziesiętnym. Pokaż uczestnikom twoich zajęć, jak doskonała może być zabawa z innymi systemami liczbowymi, które poznasz w tym artykule
9 czerwca Dzień Przyjaciela – scenariusz
Uczestnicy zajęć zastanawiają się, kim jest prawdziwy przyjaciel i czy przyjaźń może trwać całe życie. Poszukują odpowiedzi na te i inne pytania w przeczytanych książkach. Dzięki ciekawym ćwiczeniom rozwijają także umiejętności interpersonalne i społeczne.
21 czerwca Święto Muzyki – scenariusz
Muzyka łączy ludzi, rozwija wrażliwość i jest źródłem wielu emocji. Lekcja z okazji Dnia Muzyki dla klas I–III to nie tylko zajęcia o jej roli w naszym życiu, ale także okazja do dobrej zabawy i twórczej autoekspresji.
Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer specjalny 10
Praca zdalna – jak utrzymać równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym
Stres w czasie pandemii wywiera znaczący wpływ na nas wszystkich. Pracownicy stoją w obliczu bezprecedensowych wyzwań związanych z zarządzaniem życiem zawodowym i domowym w jednym obszarze. Wielu z nas będzie nadal pracować w domu przez cały ten rok, żonglując wieloma rolami na raz, próbując zachować zdrową równowagę. Sprawdź, w jaki sposób dział hr może pomóc swoim pracownikom utrzymać równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym w czasach pracy zdalnej.
Praca zdalna – jak utrzymać równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym
Sprawdzone sposoby, które pomogą Twoim pracownikom znaleźć i utrzymać równowagę.
Powrót z pracy zdalnej do zwykłego trybu pracy w biurze – wskazówki dla lidera, jak odbudować pracę zespołową
Każda dłuższa przerwa w normalnej pracy wpływa na ludzi w różny sposób – nawet na tych w tej samej organizacji lub zespole. Pandemia zafundowała wielu z nas bardzo negatywne, często traumatyczne doświadczenia. Niektóre osoby ciężko chorowały, straciły bliskich, straciły pracę. Wszyscy musieliśmy się nauczyć nowych umiejętności pracy zdalnej. Już teraz warto jednak pracować nad odbudową pracy zespołowej. Sprawdź, w jaki sposób wrócić płynnie z pracy zdalnej do biura.
Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 40
19 maja Dzień Dobrych Uczynków – scenariusz
Scenariusz lekcji bibliotecznej dla najmłodszych uczniów. O tym, że dobrym trzeba być zawsze. A także o empatii, bezinteresowności i drobnych gestach, które zmieniają świat.
18 maja Międzynarodowy Dzień Muzeów – scenariusz
Dla wielu uczniów wycieczka do muzeum jest nudna. Ta lekcja biblioteczna pokazuje muzeum od innej, bardziej atrakcyjnej dla młodych ludzi strony. Przybliża kulisy pracy zatrudnionych w niej osób i zachęca uczniów do poszukiwania ciekawych muzeów w najbliższej okolicy.
5 maja Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych – scenariusz zdalny
Osoby niepełnosprawne wzbudzają różne reakcje – od obojętności do wrogości. Lekcja z okazji Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych przybliża uczniom świat tych, którym trudniej niż nam funkcjonować w świecie stworzonym dla ludzi zdrowych i którzy nadal żyją na marginesie społeczeństwa. Pomaga rozwijać tolerancję i akceptację dla odmienności.
Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 39
29 kwietnia Międzynarodowy Dzień Tańca – scenariusz
Dzieci przeżywają wiele stresujących sytuacji, ale nie zawsze potrafią rozładować nagromadzone emocje. Zajęcia o tańcu i z elementami tańca nauczą je rozluźniać ciało, uwalniać napięcia i zwiększać poziom energii. Lekcja łączy naukę z dobrą zabawą. Uczniowie poznają dawne tańce i obyczaje polskie, bawią się przy muzyce współczesnej i wymyślają własne układy taneczne.
25 kwietnia Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem – scenariusz zdalny
Coraz więcej hałasu w naszym otoczeniu sprawia, że stajemy się nerwowi, zmęczeni, gorzej śpimy i mamy mniej energii. Podczas zajęć z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem uczniowie badają źródła i negatywne skutki hałasu w swoim życiu. Poznają także pozytywną moc dźwięku.
15 kwietnia Światowy Dzień Sztuki – scenariusz zdalny
Światowy Dzień Sztuki to doskonała okazja do pokazania, że obcowanie ze sztuką to coś więcej niż wycieczka do muzeum. Uczestnicy lekcji bibliotecznej wybierają się w podróż przez różne formy sztuki i uczą się dostrzegać jej przejawy w codziennym życiu. Rozwijają w ten sposób wrażliwość na sztukę przez duże S.
Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 38
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody – scenariusz zajęć
Scenariusz lekcji bibliotecznej na temat roli i wykorzystania zasobów wodnych w codziennym życiu. Zajęcia umożliwiają połączenie wiedzy międzyprzedmiotowej z praktyką w ciekawy i nowoczesny sposób. Zachęcają także uczniów do czytelnictwa. Uczestnicy: uczniowie klas VIII szkoły podstawowej
3 marca – Światowy Dzień Pisarza – scenariusz
Podczas lekcji bibliotecznej uczniowie zagłębiają się w proces tworzenia książki. Jak pracują pisarze? Jak zabrać się do napisania powieści? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w scenariuszu. Uczestnicy: uczniowie liceum ogólnokształcącego.
20 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szczęścia – scenariusz zajęć
Rozważania o szczęściu przystępnym dla dzieci językiem z wykorzystaniem różnych form aktywności umysłowej, artystycznej i fizycznej. Sprawdź, jak przygotować ciekawe lekcje stacjonarne. Uczestnicy: uczniowie klas I–III szkoły podstawowej
Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer specjalny 09
„Tajemnica Zaczarowanego Klasera” – scenariusz zajęć
„Tajemnica Zaczarowanego Klasera” to książka o znaczkach, filatelistach i czarnych charakterach ze świata klasera. Książka napisana prosto, ciekawie i zgodnie z dziecięcą logiką. Książka Danuty Zawadzkiej dołączyła do wielkich opracowań literackich opisujących filatelistykę i filatelistów.
Znaczek pocztowy w bibliotece – jak wychować ciekawskiego filatelistę
Filatelista jest takim samym czytelnikiem jak uczeń, który zbiera kamyczki lub latarki. Różnica polega jednak na tym, że filatelista z zasady jest czytelnikiem wymagającym. Poszukuje informacji na temat, który interesuje go jako filatelistę. Filatelistyka poszerza i ugruntowuje wiedzę, motywuje do penetracji zasobów biblioteki lub Internetu. A ciekawość każe młodemu człowiekowi zajrzeć do interesujących książek.
Program „Książka i znaczek pocztowy ŁĄCZY POKOLENIA ”
Program edukacji filatelistycznej skierowany jest do uczniów klas III–IV szkoły podstawowej oraz ich rodziców i/lub dziadków. Zakłada ich wspólne działanie podczas jego realizacji. W programie może uczestniczyć dowolna liczba uczniów. Ich aktywność może mieć formę stałą lub doraźną – mogą oni brać udział w wybranych zajęciach bądź konkursach, przedstawieniach, spotkaniach.
Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 37
1,1 mld zł na Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – ruszają konsultacje publiczne
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 jest największym – z uwagi na skalę oddziaływania finansowego – programem wieloletnim Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przygotowanym we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Planowany budżet Programu wynosi ponad 1,1 mld zł, w tym 635 mln zł pochodzących z budżetu państwa, co oznacza wzrost zaangażowania budżetu państwa o 180 mln zł względem edycji programu na lata 2016-2020. Program ma na celu poprawę stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
„Zostań w domu i słuchaj” – jak zachęcić Czytelnika do audiobooków i e-booków
Kiedy w 1925 roku na antenie Polskiego Radia emitowano na żywo „Warszawiankę” Wyspiańskiego, nie przypuszczano, że niecałe 100 lat później treści książek będzie można słuchać w dowolnie wybranym miejscu i o dowolnej porze. Gdy zaś w 1961 roku Stanisław Lem pisał o książkach w postaci kryształków, z pewnością nie wiedział, że to, co dla współczesnych mu czytelników, było kompletnym science fiction, pół wieku później stanie się rzeczywistością. Tymczasem w 2021 roku nikogo nie dziwi, że lektury zapisane w chmurze są dostępne w bibliotece.
Zgoda rodzica na wolontariat dziecka podczas epidemii
W przypadku angażowania do pracy wolontariuszy niekiedy jest wymagane, aby zawrzeć umowę na piśmie. Często powraca wtedy pytanie, czy umowę podpisuje sam wolontariusz, a może jego rodzic? Jeżeli wolontariusz ma więcej niż 13 lat, konieczna jest zgoda jego rodzica/opiekuna. Nie tylko w czasie epidemii. Dotyczy to również wolontariatu w formie zdalnej.
Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 36
W jakich projektach biblioteka może starać się o środki finansowe
Nie jest tajemnicą, że biblioteki publiczne działają w obszarze ciągłego deficytu środków pieniężnych. Sprawdź, jak pozyskać pieniądze, które są dostępne dla bibliotek. Wśród metod finansowania działalności kulturalno-edukacyjno-społecznej książnic coraz częściej pojawiają się projekty.