Cele ogólne:
Zajęcia plastyczne z bohaterami z ulubionych utworów – scenariusz
Wakacyjne zajęcia w bibliotece łączą przyjemne z pożytecznym. Dowiedz się, jak zachęcać dzieci do refleksji nad przeczytanymi książkami w nietypowy sposób: z wykorzystaniem wyobraźni, różnych technik plastycznych i dramy.
Uczestnicy: dzieci w wieku 7–12 lat
- prezentacja wybranej postaci literackiej,
- tworzenie prac plastycznych w różnych technikach,
- promowanie czytelnictwa.
Cele szczegółowe, uczeń:
- wybiera i opisuje ulubioną postać z przeczytanej książki,
- ćwiczy umiejętność argumentacji i prezentacji,
- rozwija wyobraźnię,
- uczy się wykorzystywać różne materiały,
- współpracuje w grupie,
- ćwiczy autoekspresję i improwizację poprzez zabawę.
Materiały pomocnicze:
Książki do samodzielnego czytania
Materiał pomocniczy Wizualizacja
Materiały do rysowania, malowania, wycinania, klejenia
Kartony w różnych kolorach
Stare gazety i czasopisma
Materiały przyniesione przez uczestników (patrz: Realizacja punkt 2)
Komputer z dostępem do internetu lub odtwarzacz płyt CD
Czas trwania: 2–2,5 godziny
Przebieg zajęć
Przygotowanie
1. Wybór postaci – kilka dni przed zajęciami dzieci wybierają książki, które chcą przeczytać. Następnie biorą udział w zorganizowanym przez bibliotekę maratonie czytelniczym. Zapoznają się z treścią utworów i ich bohaterami.
2. Wprowadzenie tematu – prowadzący zaprasza dzieci do rozmowy na temat ulubionych postaci z przeczytanych utworów literackich.
Pyta: „Jakie książki przeczytaliście? Kto jest waszym ulubionym bohaterem? Dlaczego?”
3. Ćwiczenie wyobraźni – uczestnicy zamykają oczy, a nauczyciel odczytuje tekst wizualizacji (Materiał pomocniczy Wizualizacja).
Realizacja
1. Wybór formy pracy – dzieci zastanawiają się, w jaki sposób przedstawią wybraną postać. Nauczyciel „pomaga” im – wymienia różne techniki pracy, np. malowanie palcami, lepienie z plasteliny, modeliny, masy solnej lub papierowej, malowanie świecą, kolaż, prace w 2D (na papierze/kartonie), w 3D (przestrzenne), lub w 2D połączone z 3D (tło/scena z książki w 2D, bohater utworu w 3D).
2. Przygotowanie materiałów – dzieci przygotowują warsztat pracy. Oprócz materiałów plastycznych warto wykorzystać materiały wtórne, np. rolki po papierze toaletowym, kapsle lub zakrętki do butelek/słoików, guziki, koraliki, stare gazety, skarby zebrane podczas spaceru takie jak: kamyki, pióra, liście, patyki itp.
3. Wykonanie prac plastycznych – uczestnicy tworzą prace, samodzielnie albo w parach/małych grupach, jeśli więcej osób wybrało tę samą postać. Próbują „pokazać” jej charakter i inne, ich zdaniem, ważne cechy (np. wygląd, ulubione zajęcia).
4. Prezentacja – każdy uczestnik (lub grupa) pokazuje swoją pracę i krótko opowiada o przedstawionej postaci.
Podsumowanie
1. Zabawa ruchowa – prowadzący puszcza muzykę, a uczestnicy wcielają się w swoje postacie i odgrywają sceny z przeczytanych książek. Mogą poruszać się, komunikować się z innymi postaciami, mówić tekst.
2. Pakowanie prac – uczestnicy przygotowują swoje prace do zabrania do domu. Mogą wymyślać oryginalne opakowania, np. torby wykonane z gazet przy pomocy zszywacza do papieru.
Materiał pomocniczy Wizualizacja
Tekst wizualizacji
Usiądź wygodnie i zamknij oczy... Wyobraź sobie, że stoi przed tobą jeden z bohaterów książki, którą przeczytałeś...
Kto to jest? Jak się nazywa? Jak wygląda?...
Gdzie jest?.... Czy jest sam czy z kimś? ... Co robi?...
Przyjrzyj mu się i zastanów się, jaki jest (dobry/zły, wesoły/ponury, odważny/tchórzliwy, szybki/powolny). A może posiada inne cechy? .... Może porusza się w szczególny sposób, albo ma głos, który odróżnia go od innych...
Zapamiętaj swoje wrażenia...
Powoli wróć do tu i teraz... Otwórz oczy.