Magiczna kartka papieru – pomysł na ciekawe zajęcia biblioteczne
Papier to jeden z największych wynalazków ludzkości. Umożliwił on nie tylko zapisywanie informacji, ale także jej przekazywanie. Wiąże się z nim wiele ciekawych historii, które mogą zainteresować najbardziej wybrednych poszukiwaczy wiedzy. Jest on także podstawą wielu eksperymentów naukowych, zadań logicznych czy prac plastycznych. Można go wykorzystywać na różne sposoby. Dlatego też jest to interesujący materiał na zajęcia biblioteczne.
W jaki sposób zarządzać zasobami bibliotek przez konsolidację w systemie
Biblioteka Narodowa w ramach projektu e-usługi OMNIS planuje integrację zasobów i systemów bibliotecznych w Polsce. Wspólna platforma informatyczna ma objąć system do obsługi czynności bibliotecznych oraz multiwyszukiwarkę dla czytelników. Czy integracja na poziomie ogólnopolskim w obecnych realiach jest słusznym kierunkiem? Czy idea Biblioteki Narodowej będzie miała rację bytu i spotka się z zainteresowaniem środowiska bibliotekarskiego? Sprawdź, jak ta konsolidacja ma się realizować.
Sketchnoting – ciekawe biblioteczne zajęcia z rysunkiem w roli głównej
Rysowanie towarzyszy nam od najmłodszych lat. Dla dzieci jest to jedna z ulubionych form spędzania czasu. Z wiekiem zatracamy chęć i umiejętność rysowania. Tymczasem dzięki niej możemy się niesamowicie rozwinąć pod wieloma względami. Dodatkowo rysowanie będzie doskonałym pomysłem na zajęcia biblioteczne, nie tylko dla najmłodszych.
Nie tylko Scrabble – gry z wykorzystaniem liter dla małych i dla dużych
Polski alfabet składa się z 32 liter. Jest w nich ukryty ogromny potencjał do tworzenia słów, które z kolei mogą być podstawą wielu gier i zabaw. Dostrzegli to twórcy, genialnej w swojej prostocie, gry Scrabble. Małe kwadraciki z literami układane w wyrazy na specjalnej planszy dają radość wielu pokoleniom ludzi. Scrabble to nie jedyna gra, w której litery odgrywają kluczową rolę.
Czy instytucja kultury może realizować dodatkowo zadania w zakresie sportu
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 20 sierpnia 2020 r. (sygn. akt II SA/Ol 426/20) stwierdził nieważność zapisów uchwały przekształcającej gminny ośrodek kultury w centrum kultury, sportu, turystyki i rekreacji. Dla samorządów oraz instytucji kultury wyrok ten ogranicza możliwość łączenia w ramach jednego podmiotu aktywności w zakresie kultury i sportu. Można jednak podpisać porozumienie o współpracy. Pobierz wzory dokumentów.
Biblioteka szkolna to nie archiwum – może wpływać na edukację w nowoczesny sposób
Biblioteka szkolna jest przestrzenią, która daje uczniom możliwość rozwoju w całym obszarze edukacyjnym, kulturalnym i informacyjnym. Dobrze działająca biblioteka szkolna powinna umożliwić ciągłość nauczania prowadzonego w klasie. Może to zrobić poprzez konsolidację nauki z wykorzystaniem swojej przestrzeni i skorzystanie ze wszystkich zasobów. Sprawdź, w jaki sposób biblioteka szkolna może wpłynąć na sukces edukacyjny uczniów szkoły.