Zajęcia plastyczne z bohaterami z ulubionych utworów – scenariusz
Wakacyjne zajęcia w bibliotece łączą przyjemne z pożytecznym. Dowiedz się, jak zachęcać dzieci do refleksji nad przeczytanymi książkami w nietypowy sposób: z wykorzystaniem wyobraźni, różnych technik plastycznych i dramy.
W jaki sposób młody nauczyciel bibliotekarz powinien wdrożyć się do nowej pracy
Kiedy nauczyciel bibliotekarz po raz pierwszy podejmuję pracę w szkole, brakuje mu podstawowych informacji, a także praktycznych rozwiązań z zakresu organizacji pracy biblioteki szkolnej. Teoria, którą poznał na studiach, najczęściej znacznie odbiega od rzeczywistości. Sprawdź, jak zdobyć wiedzę praktyczną bez popełniania niepotrzebnych błędów i jak opanować warsztat pracy.
Transmisje online na tle biblioteczki: czy naruszamy prawa autorów lub wydawców książek
Czy można zorganizować konferencję lub spotkanie online, a następnie udostępnić nagranie w internecie bez żadnych ograniczeń, nie zważając na to, że w tle występujących uczestników widać książki, plakaty, grafiki lub inne utwory w rozumieniu prawa autorskiego? Co do zasady tak. Zazwyczaj nie naruszamy w ten sposób praw własności intelektualnej, chociaż sprawa nie jest tak oczywista.
Teatr w plenerze – scenariusz
Pomysł na zajęcia w plenerze, podczas których dzieci w oparciu o przeczytany tekst przygotowują i przedstawiają krótkie formy teatralne. Praca twórcza przeplata się z zabawą i wypoczynkiem.
Poznaj sprawdzone metody, jak skutecznie zachęcić mieszkańców do odwiedzania biblioteki publicznej po pandemii
Rok 2020 z pewnością pozostanie w naszej pamięci na długo. Pandemia i związane z nią zamknięcie bibliotek sprawiło, że musieliśmy zmienić nasze podejście do pracy, książek i przede wszystkim do czytelnika. Wraz z luzowaniem kolejnych obostrzeń pojawiają się dla nas nowe możliwości, ale także nowe problemy. Najważniejszy z nich dotyczy ponownego budowania relacji z czytelnikami. Dotyczy to zarówno naszych stałych bywalców, jak i nowych grup odbiorców.
Dlaczego? Po co? Kto? Gdzie? – książka popularnonaukowa z pytaniem w tytule
Kto pyta, nie błądzi. Z takiego założenia coraz częściej wychodzą wydawcy książek. Na księgarnianych półkach coraz częściej można znaleźć pozycje, które w swoim tytule zawierają pytanie. Niekiedy są to pytania bardzo intrygujące i zachęcające do czytania. Zwłaszcza maniaków odkrywania nowej wiedzy.
Co słychać w bibliotekach po pandemii
W tym numerze zagościmy na Śląsku – w zabrzańskiej i gliwickiej bibliotece miejskiej. Oddamy się lekturze w zakamarkach ogrodu botanicznego, rozwiążemy zagadki kryminalne, poszukamy sposobu na zachęcenie najmłodszych do czytania i skosztujemy wybornych literackich dań. Odjeżdżamy i życzymy smacznego!