„Tajemnica Zaczarowanego Klasera” – scenariusz zajęć
„Tajemnica Zaczarowanego Klasera” to książka o znaczkach, filatelistach i czarnych charakterach ze świata klasera. Książka napisana prosto, ciekawie i zgodnie z dziecięcą logiką. Książka Danuty Zawadzkiej dołączyła do wielkich opracowań literackich opisujących filatelistykę i filatelistów.
Znaczek pocztowy w bibliotece – jak wychować ciekawskiego filatelistę
Filatelista jest takim samym czytelnikiem jak uczeń, który zbiera kamyczki lub latarki. Różnica polega jednak na tym, że filatelista z zasady jest czytelnikiem wymagającym. Poszukuje informacji na temat, który interesuje go jako filatelistę. Filatelistyka poszerza i ugruntowuje wiedzę, motywuje do penetracji zasobów biblioteki lub Internetu. A ciekawość każe młodemu człowiekowi zajrzeć do interesujących książek.
Program „Książka i znaczek pocztowy ŁĄCZY POKOLENIA ”
Program edukacji filatelistycznej skierowany jest do uczniów klas III–IV szkoły podstawowej oraz ich rodziców i/lub dziadków. Zakłada ich wspólne działanie podczas jego realizacji. W programie może uczestniczyć dowolna liczba uczniów. Ich aktywność może mieć formę stałą lub doraźną – mogą oni brać udział w wybranych zajęciach bądź konkursach, przedstawieniach, spotkaniach.
Lekcja biblioteczna: Pierwszy znaczek świata – „Penny Black”
Pierwszy znaczek był bardzo prosty. Nie przypominał późniejszych arcydzieł sztuki grawerskiej. Przedstawiał profil królowej Wiktorii – wzór ten został zaczerpnięty z medalu wybitego na część królowej w 1837 r. Twórcą tego medalu był William Wyon. Portret z medalu skopiował grafik Henry Corbuonld na użytek rytowników pierwszego znaczka – Charlsa i Frederica Heathów. I tak dzięki pracy kilku osób powstał pierwszy znaczek świata, a potem reforma poczty brytyjskiej została przeszczepiona na inne kraje Europy i świata.
Książka „2/3 Sukcesu” – scenariusz zajęć
Joanna Chmielewska w swojej twórczości niejednokrotnie sięgała do filatelistyki jako tematu akcji. W książce „2/3 sukcesu” także porusza ten temat. Główni bohaterowie, rodzeństwo Paweł i Janeczka, w sposób bardzo przypadkowy trafiają na trop fałszerzy znaczków pocztowych, spekulantów działających na szkodę kolekcjonerów. A to dopiero początek przygody.
Filatelista w bibliotece – program Młodzieżowego Koła Filatelistycznego
Skorzystaj z propozycji zajęć dla różnych grup wiekowych. Pamiętaj, że filatelistyka to nie tylko układanie znaczków.