Czy bibliotekarz może otrzymać ekwiwalent za pranie odzieży
Pytanie: Pracownicy biblioteki nie otrzymują odzieży roboczej, ponieważ ich prywatna odzież podczas wykonywania obowiązków nie ulega trwałemu zabrudzeniu lub zniszczeniu. Pracodawca jednak zastanawia się, czy może wypłacić im ekwiwalent za pranie odzieży, ponieważ często odzież, w której pracują, brudzi się od kurzu. Mając na uwadze art. 7 Konstytucji, a biblioteka to instytucja publiczna, pracodawca zastanawia się czy istnieje przepis prawa, który mu na to pozwala ponad to, nie chce być oskarżony o niegospodarność. Czy w opisanej sytuacji pracodawca może wypłacić ekwiwalent?
Co zrobić, gdy bibliotekarz nie może dźwigać książek
Pytanie: Pracownik biblioteki dostarczył pracodawcy zaświadczenie od lekarza specjalisty o przeciwwskazaniu do dźwigania (z powodu chorego kręgosłupa), co praktycznie uniemożliwia codzienną pracę (w bibliotece np podczas podziału podręczników albo podczas zwykłego sprzątania na półkach dźwiga się kartony z książkami, wchodzi na stopnie, przekłada na regały itp.). Co może zrobić w takiej sytuacji pracodawca jeżeli nie jest w stanie zapewnić pracownikowi innej pracy. Czy powinien wysłać pracownika na badania kontrolne w celu weryfikacji możliwości wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku?
Jak udowodnić, że kandydat na dyrektora spełnia warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym
Pytanie: Nauczyciel bibliotekarz, któremu kończy się powołanie na stanowisko kierownika działu/filii, wyraził chęć sprawowania tej funkcji nadal. Posiada ważne badania lekarskie na stanowisku kierowniczym. Czy ma obowiązek w dniu posiedzenia rady pedagogicznej przedstawić aktualne badania? Czy jeśli tak, to czy wykonuje na własny koszt, czy pracodawcy? Wprawdzie rozporządzenie MEN z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze itp., wskazuje, jakie warunki powinna spełnić osoba, która chce objąć stanowisko kierownicze, ale czy wymagania te dotyczą także pracowników, którzy są aktualnie zatrudnieni w placówce i mają ważne badania, czy też odnosi się to raczej do kandydatów z zewnątrz? Zaznaczam, że placówka nie ogłosiła konkursu na takie stanowiska, ponieważ nie stanowi to wymogów formalnych.
Jak potwierdzać obecność w pracy bibliotekarza
Pytanie: Mamy pracownika pracującego na cały etat w dwóch naszych filiach bibliotecznych znajdujących się w różnych miejscowościach oddalonych od siebie o kilka kilometrów. W różne dni pracuje w różnych godzinach. Zdarza się, że czasami cały dzień jest w jednej fili, innego dnia 4 godziny w jednej, 4 w drugiej. Czas przejazdu pomiędzy filiami jest zaliczany do czasu pracy. Jak prowadzić listę obecności dla takiego pracownika? Dwie listy na każdej z fili, czy może jedna wspólna? Czy gdzieś zapisywać, wyjście z jednej fili do drugiej, np. dzienniku wyjść służbowych?
Czy należy oskładkować zatrudnienie dyrektora na podstawie aktu powołania
Czy dyrektor instytucji kultury – biblioteki publicznej pełniący funkcje na podstawie aktu powołania podlega całkowitemu oskładkowaniu jak przy umowie o pracę? Czy przy przekształceniu umowy o pracę (pracownik biblioteki został mianowany na dyrektora) powinnam wyrejestrować z ZUS i ponownie zarejestrować z nowym kodem?