Nowoczesna Biblioteka to idealne miejsce dla wszystkich, którzy potrzebują dostępu do dokumentacji technicznej. Na naszej stronie znajdziesz przewodniki, instrukcje oraz dokumenty techniczne dla wielu branż. Oferujemy dostęp do szerokiej gamy materiałów, które pomogą Ci w codziennej pracy i rozwiązywaniu problemów technicznych. Bez względu na to, czy potrzebujesz dokumentacji dla biblioteki publicznej czy szkolnej, na naszej stronie z pewnością znajdziesz to, czego potrzebujesz. Wejdź na stronę już dziś i zacznij korzystać z naszej bogatej dokumentacji.

Dyrektor biblioteki. Jak zaspokoić oczekiwania dyrektora i uporać się z każdym zadaniem – instrukcja dla bibliotekarza

Sprawne zarządzanie instytucją wymaga od dyrektora skutecznego koordynowania pracy całego zespołu. Kierowanie sowich oczekiwań do pracowników stanowi jedno z najważniejszych zadać kierownika. Sami pracownicy muszą dążyć do tego, aby zaspokajać oczekiwania przełożonego. Poniżej przeczytasz, jak skutecznie można spełniać oczekiwania dyrektora i zrealizować każde zadanie w bibliotece.

Wzór świadectwa pracy od 23 maja 2023 r.

Pobierz wzór świadectwa pracy zamieszczony w rozporządzeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 11 maja 2023 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. z 2023 r. poz. 912).

Nowoczesna biblioteka 3.0 poleca: inwentaryzacja w bibliotece publicznej

Biblioteka jako instytucja kultury finansowana ze środków publicznych musi wypełniać obowiązki wynikające z różnych ustaw. Jest ich bardzo dużo, a w sprawnym zarządzaniu jest konieczna znajomość ich wszystkich. Zwłaszcza, że bardzo często należy wyjść poza podstawowe akty prawne. Jednym z takich działań, którego konieczność wykonywania jest narzucona ustawowo jest inwentaryzacja. Sprawdź, jak przeprowadzić inwentaryzację w bibliotece publicznej.

Kodeks pracy 2023: Przykładowe zapisy regulaminu pracy w zakresie badań trzeźwości pracowników

Ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 240) pozwala pracodawcom na prowadzenie prewencyjnych badań trzeźwości pracowników. Sprawdź, w jaki sposób wdrożyć procedurę badania trzeźwości w zakładzie pracy. Pobierz przykłady zapisów wewnątrzakładowych.

Kodeks pracy 2023. Wniosek pracownika o bardziej przewidywalne warunki zatrudnienia

Od 26 kwietnia 2023 r. pracownik zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy może raz w roku kalendarzowym wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy. Mogą one polegać m.in. na zmianie rodzaju pracy lub zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu pracy. Wniosek można złożyć w sposób papierowy lub elektroniczny.

Kodeks pracy 2023. Umowa o pracę na okres próbny

Długość umowy na okres próbny od 26 kwietnia 2023 r. musi być ograniczona, jeżeli zawiera się po niej krótką umowę terminową. Obecnie umowa na okres próbny nadal może być zawierana na maksymalnie 3 miesiące. Nowelizacja wprowadza zasadę, że w przypadku, gdy po umowie na okres próbny mamy zamiar zawrzeć krótką umowę na czas określony, długość okresu próbnego będzie musiała być skrócona: do 1 lub 2 miesięcy.Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza ważną zasadę. Strony będą mogły przewidzieć w umowie o pracę na okres próbny, że umowa zostanie przedłużona o czas urlopu i innej usprawiedliwionej nieobecności.

Kodeks pracy 2023. Porozumienie wydłużające umowę na okres próbny ze względu na rodzaj pracy

Umowę o pracę na okres próbny zawiera się na okres nieprzekraczający 1 miesiąca - w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy; 2 miesięcy - w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy. Od 26 kwietnia 2023 r. strony mogą jednokrotnie wydłużyć w umowie o pracę na okres próbny wymienione okresy, nie więcej jednak niż o 1 miesiąc, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy (art. 25 § 2(3) Kodeksu pracy).

Kodeks pracy 2023. Informacja o warunkach zatrudnienia u pracodawcy, u którego nie funkcjonuje regulamin pracy

Pracodawca informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej nie później niż w terminie 7 dni od dnia dopuszczenia pracownika do pracy, co najmniej o obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, obowiązującym pracownika dobowym i tygodniowym wymiarze czasu pracy (art. 29 § 3 kp). Sprawdź, jakie jeszcze informacje pracodawca przekazuje pracownikowi w informacji o warunkach zatrudnienia od 26 kwietnia 2023 r.

Kodeks pracy 2023. Informacja o warunkach zatrudnienia u pracodawcy, u którego funkcjonuje regulamin pracy

Rozszerzone informacje o warunkach zatrudnienia dotyczą umów zawieranych począwszy od dnia wejścia w życie nowelizacji oraz przypadków, gdy zmieni się któryś z warunków dotychczasowej informacji i trzeba będzie wydać zaktualizowaną informację (wtedy wydajemy ją już na nowych zasadach).

Kodeks pracy 2023 r. Zgoda pracodawcy lub jej brak na wniosek pracownika o zastosowanie do niego elastycznej organizacji pracy

Pracownik wychowujący dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia może złożyć wniosek o zastosowanie do niego elastycznej organizacji pracy. Pracodawca musi rozpatrzyć wniosek pracownika o zastosowanie do niego elastycznej organizacji pracy. Bierze przy tym pod uwagę potrzeby pracownika, w tym termin i przyczynę konieczności skorzystania z elastycznej organizacji pracy. Musi jednak wziąć pod uwagę również potrzeby i możliwości zakładu pracy, w tym konieczność zapewnienia ciągłości pracy, organizację i rodzaj pracy wykonywanej przez zainteresowanego. W ciągu 7 dni pracodawca zawiadamia pracownika o uwzględnieniu wniosku albo o możliwym innym terminie powrotu do pracy, albo o odrzuceniu wniosku, podając przyczynę. Zawiadomienie może być w formie papierowej lub elektronicznej.