Nowoczesna Biblioteka to idealne miejsce dla wszystkich, którzy potrzebują dostępu do dokumentacji technicznej. Na naszej stronie znajdziesz przewodniki, instrukcje oraz dokumenty techniczne dla wielu branż. Oferujemy dostęp do szerokiej gamy materiałów, które pomogą Ci w codziennej pracy i rozwiązywaniu problemów technicznych. Bez względu na to, czy potrzebujesz dokumentacji dla biblioteki publicznej czy szkolnej, na naszej stronie z pewnością znajdziesz to, czego potrzebujesz. Wejdź na stronę już dziś i zacznij korzystać z naszej bogatej dokumentacji.

Jak badać potrzeby kulturalne społeczności lokalnej

Twoja biblioteka zaproponowała wydarzenie, jednak niewiele osób wzięło w nim udział. Jeśli tak, to znaczy, że należy bardziej starannie dostosować ofertę do potrzeb i oczekiwań społeczności lokalnej. Na początku musisz zbadać te potrzeby. Dopiero w kolejnym kroku przygotuj działania. Sprawdź, z jakich metod warto skorzystać.

Sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego za I półrocze – przykładowy wzór

Na koniec półrocza na dyrektorze szkoły spoczywa obowiązek analizy pełnionego nadzoru pedagogicznego. Trzeba podsumować efekty półrocznej pracy szkoły, jej osiągnięcia, sukcesy, a także porażki. Skorzystaj z przykładowego wzoru sprawozdania z nadzoru pedagogicznego w I półroczu.

Wniosek o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej

Samo przygotowanie wniosku o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej musi zostać poparte wieloma dokumentami, które ułatwią organowi wydającemu zezwolenia podjęcie decyzji. Najważniejsze dokumenty związane z pozwoleniem na imprezę masową to: Opinie komendanta policji, straży pożarnej, stacji pogotowia ratunkowego, inspektora sanitarnego. Plany obiektu lub terenu imprezy z zaznaczeniem m.in. dróg ewakuacji, punktów pomocy medycznej, hydrantów, przyłączy wody, gazu, prądu. Regulaminy obiektów lub terenu, program imprezy wraz ze wskazaniem przekazania jego treści uczestnikom imprezy.

Oświadczenie pracownika do celów ulgowego obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych

Od 1 lipca 2022 r. zmieniły się zasady obliczania zaliczek na podatek dochodowy. Polegały one m.in. na obniżeniu stawki podatkowej z 17 do 12% dla dochodów nieprzekraczających pierwszego progu podatkowego (tj. do 120.000 zł). Modyfikacja obowiązujących w tym zakresie regulacji została dokonana mocą ustawy z 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Nie zmieniła się natomiast stawka podatkowa przewidziana dla drugiego progu podatkowego (tj. powyżej wskazanego wcześniej limitu), który nadal wynosi 32%. Zatem po przekroczeniu przez pracownika 120.000 zł dochodu, pracodawca zamiast stawki 12%, do obliczania zaliczek na PIT co do zasady ma obowiązek zacząć stosować tę wyższą stawkę (tj. 32%). 

Budżet projektu – szablon do uzupełnienia w dowolnym działaniu prowadzonym przez bibliotekę

Budżet to szczególnie ważna część wszystkich wniosków grantowych. Ułatw sobie pracę i skorzystaj z gotowego szablonu przygotowanego przez eksperta pisma Nowoczesna biblioteka 3.0.

Jak sprawnie przygotować budżet projektu – instrukcja krok po kroku

Budżet to szczególnie ważna część wszystkich wniosków grantowych. Przedstawione poniżej etapy opracowania budżetu projektowego doskonale sprawdzą się także podczas opracowywania budżetu całej instytucji czy obliczenia kosztów pojedynczych działań. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane zarówno przez dyrektorów bibliotek, jak i szeregowych pracowników, którzy tworzą wnioski projektowe lub organizują codzienne zajęcia biblioteczne.

Instrukcja kancelaryjna w bibliotece – 6 przykładowych punktów z komentarzem

Praca w bibliotece wiąże się z powstawaniem wielu dokumentów. Jedne z nich są ważniejsze i mają wpływ na funkcjonowanie całej instytucji, inne są mniej istotne. Bez względu na rangę dokumentu musi on być przechowywany przez ściśle określony czas. Wynika to z zapisów ustawy o archiwach. Jednym z podstawowych obowiązków bibliotek jest wprowadzenie instrukcji kancelaryjnej.

Umowa sponsoringu zawarta między biblioteką a sponsorem

Umowa sponsoringu, podobnie jak każda inna umowa, ma pewne elementy stałe, które powinny zostać w niej zawarte. Ich poznanie i zrozumienie pozwoli bezproblemowo przygotować dokument odpowiadający potrzebom zarówno biblioteki, jaki i oczekiwaniom sponsora. Pierwszym i podstawowym elementem umowy sponsoringowej jest określenie stron, które zawierają porozumienie. Dobrze jest posługiwać się nie tylko samymi danymi instytucji, ale także wskazać osoby decyzyjne w konkretnych podmiotach. W przypadku przedsiębiorstw przeważnie będzie to ktoś z władz lub osoba wskazana przez tę osobę. Będzie to wynikało z dokumentów firmowych i zostanie ustalone w trakcie negocjacji. Po stronie biblioteki przeważnie będzie to dyrektor. W szablonie umowy zostały wskazane konkretne punkty, które mogą zostać zapisane w umowie.

PIT-2(9) od 2023 roku

Oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek. Nowy PIT-2 uwzględnia zmiany wprowadzone Polskim Ładem.