Nowoczesna Biblioteka to idealne miejsce dla wszystkich, którzy potrzebują dostępu do dokumentacji technicznej. Na naszej stronie znajdziesz przewodniki, instrukcje oraz dokumenty techniczne dla wielu branż. Oferujemy dostęp do szerokiej gamy materiałów, które pomogą Ci w codziennej pracy i rozwiązywaniu problemów technicznych. Bez względu na to, czy potrzebujesz dokumentacji dla biblioteki publicznej czy szkolnej, na naszej stronie z pewnością znajdziesz to, czego potrzebujesz. Wejdź na stronę już dziś i zacznij korzystać z naszej bogatej dokumentacji.

Kodeks pracy 2023 r. Wniosek pracownika wychowującego dziecko do ukończenia 8. roku życia o zastosowanie do niego elastycznej organizacji pracy

W art. 178 § 2 Kodeksu pracy od 26 kwietnia 2023 r. wprowadza się zmianę w przywilejach pracowników będących rodzicami. Wydłuża się okres, w którym pracownikowi nie będzie można bez jego zgody polecać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy, jak również delegować poza stałe miejsce pracy. Wcześniej przywilej ten przysługiwał rodzicom dzieci do ukończenia 4. roku życia. Po zmianach jest to ukończenie przez dziecko 8. roku życia.

Kodeks pracy 2023 r. Wniosek pracownika wychowującego dziecko do lat 8 korzystającego z elastycznej organizacji pracy o powrót do poprzedniej organizacji pracy

W razie zmiany okoliczności uzasadniających przejście na elastyczną organizację pracy, pracownik wychowujący dziecko do lat 8 w każdej chwili ma prawo złożyć wniosek o powrót do poprzedniej organizacji pracy. Pracodawca powinien uwzględnić wniosek, ale nie jest dla niego bezwzględnie wiążący.

Kodeks pracy 2023 r. Wniosek pracownika o udzielenie zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej

Od 26 kwietnia 2023 r. pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. Pracownik za czas zwolnienia zachowa prawo do 50% wynagrodzenia. Wymiar tego zwolnienia to 2 dni lub 16 godzin. Podstawą prawną jest nowy art. 1481 Kodeksu pracy.

Kodeks pracy 2023 r. Wniosek pracownika o udzielenie urlopu opiekuńczego

We wniosku o urlop opiekuńczy wskazuje się imię i nazwisko osoby, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych, przyczynę konieczności zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia przez pracownika oraz w przypadku członka rodziny ‒ stopień pokrewieństwa z pracownikiem lub w przypadku osoby niebędącej członkiem rodziny ‒ adres zamieszkania tej osoby.

Kodeks pracy 2023 r. Wniosek o urlop rodzicielski

Nowe przepisy wprowadziły dodatkową, 9-tygodniową część urlopu rodzicielskiego na wyłączność dla drugiego rodzica. Oznacza to, że jeden z rodziców może skorzystać z urlopu rodzicielskiego w maksymalnym wymiarze 32 tygodni lub 34 tygodni, a pozostałe 9 tygodni zostaje do wykorzystania dla drugiego rodzica. Nowe przepisy likwidują możliwość składania tzw. długiego wniosku składanego nie później niż 21 dni po porodzie. Ubezpieczony musi więc wnioskować o urlop rodzicielski na odrębnym wniosku, który powinien być złożony nie później niż 21 dni przed terminem jego rozpoczęcia.

Kodeks pracy 2023 r. Informacja o możliwości zmiany wymiaru czasu pracy, awansu lub wolnych stanowiskach pracy

Od 26 kwietnia 202 r. pracodawca ma obowiązek informowania pracowników o możliwości zatrudnienia w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy, możliwości awansu, jak również wolnych stanowiskach pracy. Powinien to zrobić w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Nowy obowiązek nakłada art. 942 kp.

Jak przygotować skuteczną ankietę biblioteczną

Nie ma skuteczniejszego sposobu na poznanie opinii innych osób od zwykłego zapytania ich o zdanie. Dlatego tak popularne są ankiety internetowe czy tradycyjne, w których udzielamy wielu informacji. Są one następnie podstawą do tworzenia produktów i usług, które w najlepszy sposób mają odzwierciedlać nasze preferencje. Dlatego myśląc strategicznie o działalności biblioteki warto skorzystać z ankiet. Należy to robić świadomie, a w tym celu niezbędne będzie poznanie zasad przygotowywania skutecznej ankiety.

Praca zdalna w Kodeksie pracy od 7 kwietnia 2023 r. – oświadczenie pracownika o posiadaniu warunków technicznych i lokalowych do wykonywania pracy zdalnej

Zgodnie z art. 6719 § 1 Kodeksu pracy wykonywanie pracy zdalnej będzie możliwe, jeżeli pracownik ma warunki: techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy. Jednak posiadanie warunków musi zostać potwierdzone przez pracownika poprzez złożenie oświadczenia, w postaci papierowej lub elektronicznej. Pobierz wzór oświadczenia zawierający zapisy dotyczące zarówno warunków technicznych i lokalowych, jak i odnoszące się warunków bhp na stanowiskach pracy zdalnej. Możesz je pobrać i dostosować do potrzeb firmy.

Wniosek o pracę zdalną nieobligatoryjną z Kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r.

Nowy art. 6719 § 1 pkt 2, § 2 Kodeksu pracy wprowadza pracę zdalną nieobligatoryjną. Aby praca zdalna mogła być wykonywana, konieczne jest uzgodnienie dotyczące wykonywania pracy zdalnej przez pracownika. Uzgodnienie w trakcie trwania stosunku pracy może być dokonane z inicjatywy pracodawcy albo na wniosek pracownika. Pobierz wzór wniosku o pracę zdalną nieobligatoryjną.

Wniosek o okazjonalną pracę zdalną z Kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r.

Od 7 kwietnia 2023 r. praca zdalna zostaje wprowadzona do Kodeksu pracy (art. 6733 § 1) . Pracownik będzie mógł wnioskować o pracę zdalną okazjonalną (sporadyczną, np. w razie potrzeby) – do 24 dni w roku kalendarzowym. Pracodawca nie będzie musiał wyrażać zgody. Pobierz wzór wniosku o okazjonalną pracę zdalną.