Kodeks pracy 2023 r. Wniosek pracownika o udzielenie urlopu opiekuńczego
We wniosku o urlop opiekuńczy wskazuje się imię i nazwisko osoby, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych, przyczynę konieczności zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia przez pracownika oraz w przypadku członka rodziny ‒ stopień pokrewieństwa z pracownikiem lub w przypadku osoby niebędącej członkiem rodziny ‒ adres zamieszkania tej osoby.
Urlop opiekuńczy będzie udzielany na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie nie krótszym niż 1 dzień, przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.
Warto zwrócić uwagę, że urlop opiekuńczy jest urlopem bezpłatnym, mimo, że w przepisie art. 1731 Kodeksu pracy wprost tego nie wskazano. Jak wynika z uzasadnienia projektu ustawy „Regulacja dotycząca urlopu opiekuńczego nie została umieszczona w rozdziale II w dziale siódmym Kodeksu pracy, który dotyczy urlopów bezpłatnych, ze względu na to, że inny jest cel urlopu opiekuńczego, ograniczony jego wymiar oraz odrębne są zasady jego udzielania. Za czas urlopu opiekuńczego pracownik nie zachowa prawa do wynagrodzenia. Jest to spójne z art. 80 Kodeksu pracy, zgodnie z którym wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią”.
Jeśli jesteś subskrybentem publikacji Nowoczesna biblioteka
zaloguj się
Zapomniałeś hasła ?
Zostań subskrybentem publikacji Nowoczesna biblioteka