Praca zdalna w Kodeksie pracy - Wniosek o zaprzestanie pracy zdalnej

Jeśli praca zdalna została ustalona w czasie trwania stosunku pracy, każda ze stron umowy o pracę będzie mogła wystąpić z wiążącym wnioskiem, złożonym w postaci papierowej lub elektronicznej, o przywrócenie pracy stacjonarnej. Strony będą wówczas musiały ustalić termin, od którego nastąpi przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy, nie dłuższy niż 30 dni od dnia otrzymania wniosku. W razie braku porozumienia, przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy będzie następowało w dniu następującym po upływie 30 dni od dnia otrzymania wniosku.

Jeśli praca zdalna została ustalona już na początku zatrudnienia – w umowie o pracę – to cofnięcie pracy zdalnej wymaga zmiany umowy. Czyli za porozumieniem stron, a w przypadku pracodawcy – także poprzez wypowiedzenie warunków pracy i płacy – o ile pracownik nie odrzuci nowych warunków (wówczas bowiem umowa rozwiązałaby się z upływem okresu wypowiedzenia).

Natomiast w przypadku pracy zdalnej ustalonej już w czasie trwania stosunku pracy, każda ze stron umowy o pracę może wystąpić z wiążącym wnioskiem, złożonym w postaci papierowej lub elektronicznej, o przywrócenie pracy stacjonarnej.

Strony będą wówczas musiały ustalić termin, od którego nastąpi przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy, nie dłuższy niż 30 dni od dnia otrzymania wniosku. W razie braku porozumienia przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy będzie następowało w dniu następującym po upływie 30 dni od dnia otrzymania wniosku.

Taki wniosek nie będzie natomiast mógł zostać złożony przez pracodawcę w przypadku obligatoryjnej pracy zdalnej, chyba że dalsza praca na odległość nie będzie możliwa ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.

Jeśli jesteś subskrybentem publikacji Nowoczesna biblioteka
zaloguj się

Adres e-mail lub login:

Hasło:

Nie pamiętam hasła

Zapomniałeś hasła ?

kliknij tutaj

Zostań subskrybentem publikacji Nowoczesna biblioteka

ZOBACZ OFERTĘ