Nowoczesna Biblioteka to idealne miejsce dla wszystkich, którzy piszą scenariusze zajęć bibliotecznych. Na naszej stronie znajdziesz gotowe szablony, poradniki oraz artykuły, które pomogą Ci w tworzeniu oryginalnych i interesujących scenariuszy. Dowiedz się więcej o sztuce pisania scenariuszy, a także zainspiruj się naszymi propozycjami. Wejdź na stronę już dziś i stwórz swój wymarzony scenariusz!

Rusz głową w wakacje – zagadki logiczne w zajęciach bibliotecznych

Rusz głową w wakacje – zagadki logiczne w zajęciach bibliotecznych

Wakacje to czas wytchnienia i odpoczynku dla dzieci i młodzieży. Dla bibliotekarzy to z kolei czas wzmożonej pracy nad zajęciami, które wypełnią wolny czas uczniów. Jest to także doskonała okazja do promowania biblioteki. Zobacz, jak w zajęciach bibliotecznych można wykorzystać zagadki logiczne.

Scenariusz zajęć, osoby dorosłe Nowoczesna biblioteka

9 czerwca Dzień Przyjaciela – scenariusz

Uczestnicy zajęć zastanawiają się, kim jest prawdziwy przyjaciel i czy przyjaźń może trwać całe życie. Poszukują odpowiedzi na te i inne pytania w przeczytanych książkach. Dzięki ciekawym ćwiczeniom rozwijają także umiejętności interpersonalne i społeczne. Uczestnicy: uczniowie klas IV–VI szkoły podstawowej

Scenariusz zajęć, szkoła podstawowa, dzieci młodsze Nowoczesna biblioteka

21 czerwca Święto Muzyki – scenariusz

Muzyka łączy ludzi, rozwija wrażliwość i jest źródłem wielu emocji. Lekcja z okazji Dnia Muzyki dla klas I–III to nie tylko zajęcia o jej roli w naszym życiu, ale także okazja do dobrej zabawy i twórczej autoekspresji. Uczestnicy: uczniowie klas I–III szkoły podstawowej.

Scenariusz zajęć, młodzież Nowoczesna biblioteka

15 czerwca Światowy Dzień Praw Osób Starszych – scenariusz

Młodzi ludzie niewiele wiedzą o starości. Lekcja biblioteczna o prawach osób starszych przybliża życie i problemy seniorów oraz skłania do refleksji nad postawami społeczeństwa wobec nich. Uczniowie poszukują sposobów na włączanie przedstawicieli starszego pokolenia w swoje życie. Uczestnicy: uczniowie szkoły średniej.

8 maja Dzień Bibliotekarza i Bibliotek – o wartości wspólnego spędzania czasu

8 maja Dzień Bibliotekarza i Bibliotek – o wartości wspólnego spędzania czasu

Praca zdalna osłabia kontakty w zespole. Jeśli coraz rzadziej rozmawiasz ze współpracownikami, a wszelkie spotkania przeznaczasz wyłącznie na wykonywanie obowiązków służbowych, ten artykuł jest dla ciebie. Dowiedz się, jak możesz odświeżyć relacje z innymi członkami zespołu przy pomocy prostych i energetyzujących narzędzi.

Scenariusz zajęć, młodzież Nowoczesna biblioteka

Dzień Wolności Prasy (3 maja) – scenariusz

Interaktywne zajęcia dla młodzieży z motywem wolności słowa i wolności prasy w tle. Uczestnicy: uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Jak człowiek udoskonalał świat – kalkulator i komputer

Jak człowiek udoskonalał świat – kalkulator i komputer

Kolejny z wynalazków opisywanych w serii artykułów jest jednym z najważniejszych. Bez niego współczesne życie nie miałoby takiej formy, jaką znamy. Mowa tu o komputerze i jego mniejszym poprzedniku – kalkulatorze. Całe nasze życie i to nie tylko to związane z liczeniem byłoby zdecydowanie trudniejsze, gdyby nie komputer.

Jak człowiek udoskonalał świat – fotografia

Jak człowiek udoskonalał świat – fotografia

W każdym zdjęciu ukryta jest jakaś historia. Przede wszystkim związana z wydarzeniami w życiu autora zdjęcia lub osób znajdujących się na nim. Sama fotografia, aparaty, mają także bogatą i bardzo ciekawą historię. Warto ją pokazać podczas zajęć bibliotecznych, ponieważ daje ona szerokie pole do zaprezentowania kreatywności bibliotekarzy.

Scenariusz zajęć, szkoła podstawowa, dzieci starsze Nowoczesna biblioteka

Śpij dobrze! O funkcjach snu i dbaniu o jakość odpoczynku

Zajęcia przybliżają funkcje snu, zapoznając uczniów z podstawowymi informacjami i metodami poprawy jakości snu. Uczestnicy: Uczniowie starszych klas szkół podstawowych (VI–VII), uczniowie szkół średnich

jak człowiek udoskonalał świat – papier

Zajęcia biblioteczne: jak człowiek udoskonalał świat – papier

Opanowanie przez człowieka umiejętności pisania było jednym z najbardziej przełomowych wydarzeń w dziejach ludzkość. Kolejnym było wynalezienie papieru, który umożliwiałby przekazywanie wiedzy z pokolenia na pokolenie, a tym samym tworzenie kultury. Jaka jest historia papieru, dlaczego wytwarzany jest on z celulozy i dlaczego warto zbierać makulaturę? Biblioteka jest doskonałym miejscem, aby o tym porozmawiać.