Biblioteka - w jakim dokumencie powinny się znajdować kategorie zaszeregowania

Pytanie: Chciałabym w swojej bibliotece zatrudnić osobę, która ma średnie wykształcenie. Czy w instytucjach kultury (biblioteka) obowiązuje tabela miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego? Czy w tabeli miesięcznego wynagradzania mogę zmienić kategorię zaszeregowania? Czy na stanowisku młodszego bibliotekarza obowiązuje kategoria zaszeregowania VII lub VIII i czy można ją podnieść? Czy w gminnej bibliotece publicznej obowiązuje kategoria zaszeregowania do starszego bibliotekarza? W naszej bibliotece mamy tylko starszego bibliotekarza.

Biblioteka - jak właściwie rozliczyć pracę w sobotę

Pytanie: Biblioteka jest czynna od poniedziałku do piątku od 10.00 do 18.00. Dwie pracownice pracują w podstawowym czasie pracy. Jedna na pełny etat od 10.00 do 18.00, druga na 1/2 etatu od 10.00 do 14.00. Od marca 2022 r. biblioteka czynna jest również w sobotę od 9.00 do 13.00. Każda z pracownic ma dwie soboty pracujące. Pracownica z 1/2 etatu za pracującą sobotę ma dzień wolny 1/1, tj. 4 godz. Czy pracownica z całego etatu, gdy ma dyżur w sobotę, pracuje 4 dni po 8 godz. i jeden dzień 4 godz.? Czy tutaj może zostać podstawowy czas pracy, czy wprowadzić zadaniowy czas pracy ? Prowadzone są listy obecności. Czy są konieczne? Inna bibliotekarka w filii bibliotecznej pracuje na 1/6 etatu: we wtorki i czwartki po 3 godz. od 15.00 do 18.00. Czy jej norma czasu pracy wynosiła w 2021 roku 336 godz.? Według kalendarza wychodzi mniej godzin (np. Boże Ciało wypadające w czwartek). Czy jest to właściwe rozliczenie? I czy w 2021 roku przysługiwał tej pracownicy obniżony czas pracy o święta przypadające w sobotę, czyli 1 maja 2021 i 24 grudnia 2021 r.?

Biblioteka - czy ekwiwalenty mogą zależeć od wymiaru etatu

Pytanie: W gminnym ośrodku kultury pracownicy bibliotek publicznych (6 filii w różnych miejscowościach) oraz dyrektor i księgowa otrzymywali ekwiwalent w postaci mydła, ręcznika oraz herbaty proporcjonalnie do etatu. Dodatkowo bibliotekarki otrzymywały ekwiwalent za pranie własnej odzieży (same sprzątają pomieszczenia oraz plac przed biblioteką). Na jakiej podstawie prawnej mogą otrzymywać nadal wyżej wymienione ekwiwalenty? W jaki sposób proporcjonalnie do etatu pracownik na 1/4 oraz 3/4 ma otrzymać wyżej wymienione ekwiwalenty?

Jak potwierdzić staż pracy za granicą

Pytanie: Mam pracownika w bibliotece, który w okresie od 2014 do 2016 roku pracował w Wielkiej Brytanii. Nie posiada druku U1, a chce, aby ten okres zaliczyć do stażu pracy. Na jakiej podstawie prawnej mogę mu zaliczyć ten okres? Jakie dokumenty musi przedłożyć? Czy wystarczy w tym przypadku payslips?

Czym różni się numer inwentarzowy od sygnatury

Pytanie: Niedawno zaczęłam pracę w bibliotece. Czym różni się numer inwentarzowy od sygnatury? I który z tych numerów piszemy przy pieczątce na książce?

Czy skontrum w bibliotece można uznać za inwentaryzację

Pytanie: Spotkałam się ostatnio ze zdaniem kontrolującego szkołę z organu prowadzącego, iż skontrum czy inwentaryzację, jak kontrolująca określała, należy przeprowadzać zgodnie z ustawą o rachunkowości. Biblioteki szkolne nie podlegają bowiem ustawie o bibliotekach. Kontrolująca, mimo informacji, że biblioteka korzysta z mola, poprosiła o arkusze spisu, gdyż zbiory biblioteczne należy traktować jako środki trwałe, więc tak powinny być spisane. Czy miała rację?

Czy można utworzyć odrębny rachunek bankowy na wpłaty dla Ukraińców

Pytanie: W związku z wojną w Ukrainie nasza gmina przyjmuje uchodźców. Czy jako ośrodek kultury wraz z biblioteką możemy otworzyć odrębny rachunek bankowy, gdzie mieszkańcy gminy będą przekazywać wpłaty na ten cel oraz my, jako instytucja kultury, będziemy te środki wydatkować na potrzeby uchodźców?