Każdy może być – o tolerancji i otwartości na odmienność kulturową i narodowościową: scenariusz lekcji bibliotecznej
Zajęcia o tym, jak przełamywać bariery i akceptować odmienność. Uczestnicy: uczniowie klas VI–VIII szkoły podstawowej
Życie w rytmie pór roku – scenariusz lekcji bibliotecznej
Lekcja biblioteczna dla najmłodszych uczniów o porach roku i ich wpływie na nasze życie, a także o tym, jak dbać o przyrodę i być bardziej eko. Uczestnicy: uczniowie klas I–III szkoły podstawowej.
Jeszcze będzie pięknie – o dobrej atmosferze w klasie: scenariusz lekcji bibliotecznej
Zajęcia o wartości dobrej atmosfery w klasie i o tym, jak wspólnie ją kreować i podtrzymywać. Uczestnicy: uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej
Biblioteka to my – relacja z 15. Forum Młodych Bibliotekarzy: Kielce 2023
W dniach 28-29 września 2023 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach odbyła się jubileuszowa 15 edycja Forum Młodych Bibliotekarzy. Pod hasłem Biblioteka to my ponad 100 bibliotekarzy z całej Polski rozmawiało na różne tematy związane z szeroko rozumianym bibliotekarstwem.
Chat GPT (sztuczna inteligencja) w pracach konkursowych w bibliotece
Czy organizatorzy konkursu plastycznego, filmowego, muzycznego lub literackiego mogą zakazać uczestnikom zgłaszania prac, które powstały z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (SI)? Tak, mają do tego prawo… Tylko, czy ma to jakikolwiek praktyczny wymiar, żeby nie powiedzieć - sens? W tym artykule próbujemy zmierzyć się z kilkoma wątpliwościami natury prawnej, które – nomen omen – są „generowane” przez czat GPT.
Jak przystosować bibliotekę dla osób autystycznych
Nie ma kultury bez otwartości, dialogu bez wzajemności, a świadomości społecznej bez poszanowania potrzeb innych. Tymczasem dostęp osób w spektrum autyzmu do przestrzeni publicznej, w tym do kultury, pozostaje często ograniczony. I choć rośnie świadomość Polaków na temat osób z niepełnosprawnościami, wciąż wiele pozostaje w tym temacie do zrobienia. Warto sprawić, aby nasza instytucja kultury stała się prawdziwie dostępna dla wszystkich, niezależnie od ich potrzeb.
Plan pracy biblioteki szkolnej – praktyczna instrukcja krok po kroku
Plan pracy i sprawozdanie z pracy rocznej to główne dokumenty charakteryzujące działalność biblioteki szkolnej. Warto zaplanować swoje działania w nowym roku szkolnym tak, aby wykorzystać takie formy i metody pracy, które w sposób atrakcyjny pomogą uczniom w zainteresowaniu ich księgozbiorem biblioteki szkolnej, a nauczycielom pomogą w realizacji programu nauczania.