WYDANIE ONLINE

Czy dyrektor instytucji kultury – biblioteki publicznej pełniący funkcje na podstawie aktu powołania podlega całkowitemu oskładkowaniu jak przy umowie o pracę? Czy przy przekształceniu umowy o pracę (pracownik biblioteki został mianowany na dyrektora) powinnam wyrejestrować z ZUS i ponownie zarejestrować z nowym kodem?

czytaj więcej »

Pytanie: Mamy pracownika pracującego na cały etat w dwóch naszych filiach bibliotecznych znajdujących się w różnych miejscowościach oddalonych od siebie o kilka kilometrów. W różne dni pracuje w różnych godzinach. Zdarza się, że czasami cały dzień jest w jednej fili, innego dnia 4 godziny w jednej, 4 w drugiej. Czas przejazdu pomiędzy filiami jest zaliczany do czasu pracy. Jak prowadzić listę obecności dla takiego pracownika? Dwie listy na każdej z fili, czy może jedna wspólna? Czy gdzieś zapisywać, wyjście z jednej fili do drugiej, np. dzienniku wyjść służbowych?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel bibliotekarz, któremu kończy się powołanie na stanowisko kierownika działu/filii, wyraził chęć sprawowania tej funkcji nadal. Posiada ważne badania lekarskie na stanowisku kierowniczym. Czy ma obowiązek w dniu posiedzenia rady pedagogicznej przedstawić aktualne badania? Czy jeśli tak, to czy wykonuje na własny koszt, czy pracodawcy? Wprawdzie rozporządzenie MEN z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze itp., wskazuje, jakie warunki powinna spełnić osoba, która chce objąć stanowisko kierownicze, ale czy wymagania te dotyczą także pracowników, którzy są aktualnie zatrudnieni w placówce i mają ważne badania, czy też odnosi się to raczej do kandydatów z zewnątrz? Zaznaczam, że placówka nie ogłosiła konkursu na takie stanowiska, ponieważ nie stanowi to wymogów formalnych.

czytaj więcej »

Pytanie: Kiedy nauczyciel bibliotekarz nie będzie mógł pełnić funkcji IOD? Jak uregulować współpracę w przypadku połączenia tych obowiązków?

czytaj więcej »

Pytanie: Emerytka została zatrudniona w bibliotece od 1 września 2016 r. na czas nieokreślony. Z dokumentacji złożonej przy ubieganiu się o pracę jest świadectwo pracy za okres 7 września 1981 r. – 31 stycznia 2016 r. Według dokumentów zatem 40 lat pracy przypada 5 kwietnia 2022 r. i pracownica ma prawo do nagrody jubileuszowej zgodnie z naszym regulaminem i ustawą dotyczącą pracowników instytucji kultury. Jednak w kwestionariuszu przy ubieganiu się o zatrudnienie jest też informacja, że pracowała przed tym długim okresem pracy jeszcze w innym miejscu około 5 lat (nie ma świadectwa pracy aktach). A z tego świadectwa pracy, które mamy nie wynika, że otrzymała już nagrodę za 40 lat pracy. Czy zatem możemy jej wypłacić świadczenie? Pracownica pracuje na 1/2 etatu od wtorku do piątku po 5 godz. (podstawowy czas pracy i 4-miesięczny okres rozliczeniowy). Czy możliwe jest, że w jednym miesiącu wychodzi mniej godzin, a w innym więcej w ramach normy czasu pracy na 1/2 etatu? Czy jest to prawidłowo rozliczany czas pracy? Pracownica ma stałą miesięczną pensję.

czytaj więcej »

Pytanie: Dyplomowany nauczyciel języków obcych w szkole podstawowej zatrudniony na podstawie aktu mianowania posiada także kwalifikacje z bibliotekoznawstwa. Na początku roku szkolnego nauczycielowi przydzielono 21 godzin dydaktycznych po uśrednieniu 19,63, co da nam 1,63 godzin ponadwymiarowych po uśrednieniu, ale są to tylko godziny języków. Nauczyciel ten ma pensum 18 godzin tygodniowo. Od stycznia odchodzi na emeryturę nauczyciel biblioteki. Wspominany nauczyciel języków otrzyma dodatkowo 15 godzin biblioteki (0,5 etatu = 15/30). Aby nie przekroczyć łącznie 1,5 etatu, zostaną zabrane mu 2 godziny języków i przydzielone innemu nauczycielowi. Zmieni się pensum na pensum łączone, ponieważ będzie mieć godziny jako nauczyciel i jako nauczyciel bibliotekarz. Od stycznia nauczyciel będzie pracować jako nauczyciel (1 etat = 18/18) i dodatkowo jako nauczyciel bibliotekarz (0,5 etatu = 15/30). Obecne stanowisko się nie zmieni, jedynie zostanie rozszerzone o nauczyciela bibliotekarza. Jakie dokumenty przygotować dla nauczyciela w związku z otrzymaniem dodatkowych godzin z biblioteki?

czytaj więcej »

Pytanie: W arkuszu organizacyjnym szkoły mamy 1,5 etatu dla nauczyciela bibliotekarza. Nauczyciel A (awans dyplomowany) zatrudniony w 2006 r. na jako nauczyciel bibliotekarz na etat 30/30, od roku 2014 porozumieniem zmieniającym (wystawianym na każdy rok szkolny) nauczyciel ma pensum łączone 15/30 i 9/18. Nauczyciel B (awans dyplomowany), od roku 2020 przeniesiony (art. 18 KN) ze stanowiska nauczyciel 18/18 etatu na nauczyciel bibliotekarz 30/30. W roku szkolnym 2022/2023 nauczyciel B będzie na urlopie dla poratowania zdrowia, a nauczyciel A, ma wrócić na etat nauczyciela bibliotekarza 30/30. Czy poniższe rozwiązanie jest dopuszczalne. Nauczyciel A zgodnie ze swoją umową jest nauczycielem bibliotekarzem, więc wróci na etat zgodnie z umową (bez przenoszenia). Za nauczyciela B chcielibyśmy zatrudnić osobę na 1/2 etatu. Należy nadmienić że w roku szkolnym 2023/2024 nauczyciel B wróci na etat bibliotekarza, a nauczyciel A ponownie będzie łączył etat.

czytaj więcej »

Pytanie: Od września mamy dwa wolne wakaty: jeden pół etatu dla nauczyciela bibliotekarza i jeden pół etatu dla referenta ds. administracyjnych. Chcielibyśmy oba etaty przydzielić jednej osobie. Czy w przypadku jeśli zatrudniamy nauczyciela bibliotekarza powinniśmy go zatrudnić na dwie odrębne umowy? Jedną z Karty Nauczyciela, a drugą z Kodeksu pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik biblioteki dostarczył pracodawcy zaświadczenie od lekarza specjalisty o przeciwwskazaniu do dźwigania (z powodu chorego kręgosłupa), co praktycznie uniemożliwia codzienną pracę (w bibliotece np podczas podziału podręczników albo podczas zwykłego sprzątania na półkach dźwiga się kartony z książkami, wchodzi na stopnie, przekłada na regały itp.). Co może zrobić w takiej sytuacji pracodawca jeżeli nie jest w stanie zapewnić pracownikowi innej pracy. Czy powinien wysłać pracownika na badania kontrolne w celu weryfikacji możliwości wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownicy biblioteki nie otrzymują odzieży roboczej, ponieważ ich prywatna odzież podczas wykonywania obowiązków nie ulega trwałemu zabrudzeniu lub zniszczeniu. Pracodawca jednak zastanawia się, czy może wypłacić im ekwiwalent za pranie odzieży, ponieważ często odzież, w której pracują, brudzi się od kurzu. Mając na uwadze art. 7 Konstytucji, a biblioteka to instytucja publiczna, pracodawca zastanawia się czy istnieje przepis prawa, który mu na to pozwala ponad to, nie chce być oskarżony o niegospodarność. Czy w opisanej sytuacji pracodawca może wypłacić ekwiwalent?

czytaj więcej »

Pytanie: Dyrektor szkoły (nauczyciel dyplomowany z uprawnieniami bibliotekarza) ma 5 godzin dydaktycznych w etacie. Zostanie mu przydzielone 6,5 godzin bibliotecznych (co daje po przeliczeniu 4 godziny dydaktyczne) + 2 godziny audycji muzycznych. Czy dobrze liczę, że dyrektor będzie miał razem 6 godzin? Czy muszę napisać prośbę o przydzielenie 1 godziny nadliczbowej? Czy to nie jest tak, że godziny w bibliotece nie muszą stanowić mniejszą część etatu? Dodam, że p. dyr. nie jest zatrudniona już przez mianowanie lecz na czas kadencji dyrektora (ma już przyznaną emeryturę).

czytaj więcej »

Pytanie: Gmina posiada samochód służbowy, który służy zarówno pracownikom Urzędu Gminy, pracownikom podległych jednostek organizacyjnych oraz pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej i Gminnego Ośrodka Kultury. Zgodnie z wprowadzonym zarządzeniem wójta gminy rozliczanie kosztów za korzystanie z samochodu służbowego przez pracowników jednostek organizacyjnych gminy będzie odbywało się na podstawie wystawionych not księgowych, sporządzonych na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu za dany miesiąc przez jednostkę korzystającą. Co w przypadku Gminnego Ośrodka Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej, które nie są naszymi jednostkami podlegającymi centralizacji czy w ich przypadku powinniśmy wystawić fakturę? Jeżeli tak, to z jaką stawką?

czytaj więcej »

Pytanie: Biblioteka Miejska otrzymała duplikat faktury za ubiegły rok za energię. Co należy zrobić w takiej sytuacji, kiedy rozdysponowaliśmy środki z ubiegłego roku? Księgowania możemy dokonać w ubiegłym roku? Wiązałoby się to ze zmianą planu finansowego, rozliczonymi sprawozdaniami z Urzędem Miasta, ewidencją na kontach, stanem zobowiązania i zwiększeniem kosztów. Chyba że można całej ewidencji dokonać w bieżącym roku.

czytaj więcej »

Pytanie: Jesteśmy państwową jednostka budżetową i zamierzamy wycofać z biblioteki część zniszczonych i zaczytanych książek. Czy książki też powinny być umieszczone na BIP w związku z wycofaniem z ewidencji?

czytaj więcej »

Pytanie: Jaki powinien być zastosowany paragraf klasyfikacji budżetowej dla zakupu książek jako księgozbioru dla Miejskiej Biblioteki Publicznej?

czytaj więcej »