WYDANIE ONLINE

W zależności od tego, z której strony sceny politycznej staniemy dowiemy się, że Polski Ład to rozwiązanie rewolucyjne, które pomoże wielu milionom Polaków lub też okrzyknięty zostanie on zwykłym bublem, propagandową grą, która nie ma nic wspólnego z korzyściami dla przeciętnego mieszkańca naszego państwa. Warto poznać także opinię różnych grup zawodowych. W tym krótkim tekście przedstawione zostanie zdanie bibliotekarzy. Pojawiające się w treści artykułu stwierdzenia są odpowiedzią na pytanie zadane 4 stycznia 2022 r. na Forum Bibliotekarzy – grupie na portalu społecznościowym facebook, w której zrzeszone jest środowisko bibliotekarz z całej Polski.

czytaj więcej »

Pytanie: Od dłuższego czasu jestem nieobecny w pracy z powodu leczenia szpitalnego i będę do połowy lutego będę się rehabilitował. Zastępuje mnie pracownica, która na co dzień jest bibliotekarzem, gdyż oficjalnie w schemacie organizacyjnym ośrodka nie ma zastępcy dyrektora. Pracownica ta ma zawsze na początku stycznia udzielane przeze mnie upoważnienie do wielu czynności z zakresu obowiązków dyrektora, które w czasie moich krótkich nieobecności, jak urlop wypoczynkowy czy zwolnienie chorobowe, pozwala na jego normalne funkcjonowanie. Czy będąc na zwolnieniu lekarskim, mogę udzielić na początku 2022 roku również takiego upoważnienia. A jeśli nie, to co mam robić, gdyż praktycznie codziennie spływają faktury które należy opisywać i podpisywać?

czytaj więcej »

Pytanie: Dyrektor biblioteki miejskiej złożył pismo, że prosi o odwołanie go ze stanowiska. Burmistrz wyraził zgodę. Jaką podstawę rozwiązania wpisać na świadectwie pracy dyrektora? Czy nowego dyrektora możemy powołać bez konkursu po zasięgnięciu opinii związków i stowarzyszeń ? Jeżeli tak, to jeżeli powołamy go na 3 lata to po tym czasie możemy ponownie powołać go na 3 lata bez konkursu?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy bibliotekę jako instytucję kultury podlegającą samorządowi obowiązuje procedura naboru na stanowisko? Czy należy ogłaszać konkurs? Czy rekrutację można przeprowadzić indywidualnie, czy jednak trzeba podawać wszystkie informacje do wiadomości publicznej?

czytaj więcej »

Pytanie: Proszę o odpowiedź na pytanie czy dyrektorowi instytucji kultury powołanego przez burmistrza nagrodę roczną może przyznać pracownik instytucji kultury (jeśli tak to czy może to być ktoś inny niż główny księgowy) czy jednak burmistrz.

czytaj więcej »

Pytanie: Miejska Biblioteka Publiczna przystąpiła do programu, w którego założeniu jest otwarcie biblioteki dla czytelników w jedną sobotę w miesiącu na 4 godz. W bibliotece mamy zatrudnionych pracowników na pełny etat, 1/2 etatu oraz pracownika z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. W związku z tym proszę o wyjaśnienia jak powinien wyglądać tydzień pracy poszczególnych pracowników jeśli będą pracować w sobotę: pełny etat czyli 8 godzin dziennie - czy pracownik może pracować 6 dni w tygodniu np. poniedziałek 4 godz. wtorek–piątek 8 godz. sobota 4 godz.? pełny etat z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności – czyli praca 7 godz. dziennie. Jak ustalić tydzień pracy z 4 godzinami w sobotę? W statucie Centrum Kultury mamy zapIs:1.W zakładzie pracy obowiązują następujące systemy czasu pracy:1) system podstawowy czasu pracy,2) system równoważnego czasu pracy.3) system przerywanego czasu pracy,4) system zadaniowego czasu pracy,Bardzo proszę o wyjaśnienie jak możemy ustalić pracownikom czas pracy.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy biblioteka może wysłać reprezentację załogi na pogrzeb mamy jednego z pracowników w ramach delegacji – polecenia służbowego. Załoga zrobiła składkę na wieniec pogrzebowy chcąc wyrazić swoje współczucie i wsparcie dla kolegi z pracy, natomiast pogrzeb będzie w odległej o 100 km miejscowości, więc zwyczajowo mogłaby pojechać tylko delegacja 2 lub 3 osób. Czy pracodawca może oddelegować chętnych bądź wyznaczonych pracowników na pogrzeb i czy koszty przejazdu samochodem prywatnym – tzw. "kilometrówka" może być rozliczona w koszty instytucji samorządowej?

czytaj więcej »

Pytanie: Czytelniczki gminnej biblioteki publicznej założyły nieformalny Klub Zdrowego Odżywiania, który preferuje zdrowy styl życia i korzysta z bibliotecznego księgozbioru o tej tematyce. Spotkania odbywają się kilka razy w miesiącu. Czytelniczki chcą organizować jeszcze odpłatne zajęcia sportowe, takie jak np. joga, oraz spotkania z dietetykami. Stroną formalną tych działań ma zając się biblioteka. Czy biblioteka może w ramach swojej działalności statutowej organizować takie zajęcia ruchowe, w ramach których zatrudni na umowę zlecenie instruktórów oraz czy może pobierać od uczestniczek z tego tytułu opłaty, które będą przeznaczane na działalność statutową biblioteki? Czy organizacja takich zajęć i pobieranie opłat przez bibliotekę za udział w nich rodzi konsekwencje podatkowe?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy w instytucji kultury umowę o otwarcie rachunku bankowego podpisuje jednoosobowo dyrektor? Czy przelewy z tego rachunku też są podpisywane jednoosobowo? Czy jest obowiązek podpisu przez głównego księgowego przelewu?

czytaj więcej »

Pytanie: Dnia 31 grudnia 2022 r. kończy się dla mnie powołanie dyrektora. Do emerytury braknie mi rok i półtora miesiąca. Czy osoba mająca pełnomocnictwo może mi podpisać umowę o pracę w filii bibliotecznej, ponieważ we wrześniu 2022 r. z filii pracownica odchodzi na emeryturę i będzie wolny etat?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy umowę o praktykę absolwencką można zawrzeć tylko z osobą do 30. roku życia? Czy umowa o praktykę absolwencką może zostać zawarta ze studentem – zarówno poniżej, jak i powyżej 26 roku życia? Co ze składkami ZUS? Czy do umowy absolwenckiej stosujemy minimalną stawkę godzinową? Jaka umowa zamiast umowy o praktykę absolwencka może zostać zawarta ze studentem, który ma np. 33 lata (mam na myśli odpłatne praktyki), tak aby można było nie naliczać składek ZUS? Czy będzie to tylko umowa zlecenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Biblioteka wystąpiła do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z wnioskiem o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na zrzut wody deszczowej z dachu budynku biblioteki do sąsiadującej rzeki. Cała dokumentacja została przygotowana, a w rezultacie biblioteka otrzymała takie pozwolenie. Teraz biblioteka musi podpisać umowę z PGWWP na użytkowanie gruntów pokrytych wodami płynącymi na grunt zajęty pod wylot wody deszczowej. I wszystko jest jasne tylko we wniosku, który muszę złożyć z prośbą o przygotowanie umowy, jest oświadczenie z art. 261 ust 6 ustawy Prawo Wodne. <a >Należy oświadczyć czy bibliotece jako instytucji kultury przysługuje zwolnienie z opłat rocznych. W pkt 2 art. 261 ust 6 pisze że jest zapis: grunty pokryte wodami oddawane w użytkowanie jednostkom samorządu terytorialnego. Czy biblioteka jest taką jednostką (interpretacje są różne ze względu na to że samorządowa instytucja kultury posiada osobowość prawną). Podobnie jest z podatkiem akcyzowym od dostarczonego paliwa gazowego przeznaczonego do celów opałowych. Nie ma jasnej interpretacji, czy takie zwolnienie przysługuje czy też nie.

czytaj więcej »

Pytanie: Jakie istotne warunki powinny być zawarte w umowie o zawarciu partnerstwa pomiędzy domem kultury, który reprezentuję, a lokalnym stowarzyszeniem?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy na BIP trzeba opublikować takie dokumenty, jak zarządzenia dyrektora, bądź informacje o naborze na wolne stanowiska musimy publikować na BIP? Czy jedynie informacje o majątku oraz obowiązujące regulaminy i statut?

czytaj więcej »

Pytanie: Rada gminy może podjąć uchwałę o połączeniu dwóch instytucji kultury w jedną (domu kultury i biblioteki w centrum kultury). Czy trzeba zamknąć księgi rachunkowe tych dwóch instytucji i jak powinien wyglądać bilans otwarcia nowo powstałej instytucji?

czytaj więcej »

Pytanie: Chciałam zapytać o zaksięgowanie przekazywanych książek do biblioteki w formie darowizny. Są to dary od czytelników. Powinny być wycenione i przyjęte na podstawie protokołu, po czym zaksięgowane następująco: 014/760 oraz 400/072. Proszę o potwierdzenie prawidłowości powyższego dekretu.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy udzielenie licencji na program MAC (program ewidencyjny zbiorów bibliotecznych) w kwocie 300,00 zł brutto za kwartał ewidencjonuje się za każdym razem na koncie 020? W przypadku ewidencjonowania tej licencji co kwartał na 020 program będzie miał coraz większą wartość. Czy tak powinno być?

czytaj więcej »

Pytanie: Biblioteka otrzymuje dotację od JST oraz sprzedaje usługi. Czy środki ze sprzedaży usług mogą zostać na rachunku bankowym na koniec roku?

czytaj więcej »

Pytanie: Jesteśmy jedną instytucją kultury, na którą składa się ośrodek kultury i biblioteka wraz z jej filiami. Zatrudniamy pracowników, którzy w swoich zakresach obowiązków mają obsługę zarówno ośrodka kultury, jak i biblioteki. Organizator przekazuje dotację podmiotową w dwóch klasyfikacjach budżetowych – biblioteki i ośrodka kultury. Czy organizator ma prawo ingerować w to, jak powinien wyglądać plan finansowy naszej instytucji kultury? Czy otrzymaną dotację możemy traktować jako jeden budżet w planie finansowym, czy mamy obowiązek rozdzielenia go? Czy traktowanie i wykorzystywanie tej dotacji jako jeden budżet bez jasnego podziału w kosztach na biblioteki i ośrodek kultury jest naruszeniem dyscypliny o finansach publicznych? Czy jako instytucja kultury obowiązuje nas art. 257 I 258 ustawy o finansach publicznych?

czytaj więcej »

Zachęcam Cię do wysłuchania 4 podcastów dla nauczycieli bibliotekarzy. Autorka dzieli się swoimi doświadczeniami i podpowiada, na czym warto się skupić, a czym nie opłaca się przejmować. Każdy z podcastów trwa około pół godzinny i zawiera sprawdzone porady, które wynikają z wieloletniego doświadczenia w pracy w bibliotece szkolnej.

czytaj więcej »

Pytanie: Gminny ośrodek kultury zakupił eksponaty i materiały archiwalne stanowiące archiwum kronikarza i kolekcjonera historii miasta (zakup na podstawie umowy od osoby prywatnej). Zbiory te zawierają m.in. kroniki, zdjęcia, księgi protokołów posiedzeń, tygodniki ilustrowane, maszynopisy oraz rożne inne dokumenty dotyczące historii miejscowości. Zbiór ten zawiera też pozycję około 30 książek. Wartość całego zbioru to kwota X + 2-proc. podatek PCC. Nie jest wyceniany poszczególny eksponat/dokument. Ośrodek kultury otrzymał od organizatora (gminy) dotację celową na zakup i opłacenie podatku PCC. Czy ośrodek kultury, który nie jest muzeum, może potraktować ten zakup jako eksponaty muzealne? Czy te eksponaty powinny zostać zaewidencjonowane na koncie 16 Dzieła sztuki i eksponaty muzealne? Eksponaty muzealne nie podlegają amortyzacji, ich wartość zatem zwiększa fundusz instytucji kultury. Czy książki – jako że podlegają amortyzacji – powinny zostać z tego zbioru wyłączone i wycenione oraz zaksięgowane na koncie 014 Zbiory biblioteczne? Prosimy o informację, jak powinniśmy prawidłowo podejść do tego zakupu.

czytaj więcej »

Pytanie:  Czy zakupu zbiorów bibliotecznych (książek, audiobooków, e-booków), można dokonać z dotacji podmiotowej? Czy powinna być to dotacja celowa?

czytaj więcej »

Pytanie: Od stycznia 2020 r. biblioteka publiczna połączyła się z biblioteką powiatową, tworząc jedną instytucję. Otrzymujemy 2 dotacje podmiotowe: z gminy i powiatu. Jak wobec powyższego wygląda sprawozdawczość finansowa połączonej instytucji? Czy robimy dwa sprawozdania (bilans, rachunek wyników i informację dodatkową) oddzielnie do gminy i oddzielnie do powiatu, rozgraniczając otrzymane dotacje, czy jedno sprawozdanie do gminy, wysyłając do wiadomości do powiatu?

czytaj więcej »

Pytanie: Jestem księgową zatrudnioną na część etatu w gminnej bibliotece publicznej oraz część etatu w gminnym ośrodku kultury, gdzie prowadzę płace dla obu instytucji kultury. Od lipca chcemy zmienić program płacowy, który będzie opłacany w formie rocznego abonamentu. Program będzie obsługiwał obie instytucje, ale faktury wystawiane będą w całości na gminny ośrodek kultury. Czy w takiej sytuacji należy zawrzeć porozumienie między instytucjami dotyczące podziału płatności za program? W jaki sposób napisać porozumienie? I w jaki sposób księgować faktury? Dodam, że obie instytucje są zwolnione z VAT.

czytaj więcej »