Nowoczesna Biblioteka to idealne miejsce dla wszystkich, którzy piszą scenariusze zajęć bibliotecznych. Na naszej stronie znajdziesz gotowe szablony, poradniki oraz artykuły, które pomogą Ci w tworzeniu oryginalnych i interesujących scenariuszy. Dowiedz się więcej o sztuce pisania scenariuszy, a także zainspiruj się naszymi propozycjami. Wejdź na stronę już dziś i stwórz swój wymarzony scenariusz!

Jak czytać efektywnie(j) – pomysły na ciekawe lekcje biblioteczne

W dobie licznych źródeł czytelniczych słabnie motywacja do czytania wśród dzieci i młodzieży. Pojawiają się za to problemy ze zrozumieniem i przetwarzaniem treści. Dowiedz się, jak biblioteka może zachęcać uczniów do czytelnictwa i pomagać im w podnoszeniu efektywności czytania.

10 zasad skutecznego uczenia się - zajęcia w bibliotece

Uczenie się to bardzo skomplikowany proces. Zwłaszcza, gdy chcemy go wytłumaczyć w sposób prosty i przystępny dla małych odkrywców świata. Możemy jednak zrobić coś, co sprawi, że zajęcia poświęcone uczeniu się będą ciekawe i atrakcyjne. Zamiast mówić o skomplikowanych procesach zachodzących w mózgu, wyjdźmy o zasad skutecznego uczenia się. Są one intuicyjnie i bardzo proste, a do tego mnóstwo przy nich zabawy. Są więc doskonałym przykładem na budowanie pozytywnego wizerunku biblioteki.

Magiczna kartka papieru – pomysł na ciekawe zajęcia biblioteczne

Papier to jeden z największych wynalazków ludzkości. Umożliwił on nie tylko zapisywanie informacji, ale także jej przekazywanie. Wiąże się z nim wiele ciekawych historii, które mogą zainteresować najbardziej wybrednych poszukiwaczy wiedzy. Jest on także podstawą wielu eksperymentów naukowych, zadań logicznych czy prac plastycznych. Można go wykorzystywać na różne sposoby. Dlatego też jest to interesujący materiał na zajęcia biblioteczne.

Zajęcia biblioteczne: jak człowiek udoskonalał świat – samochód

Wielu z nas nie wyobraża sobie bez niego życia. Używamy go praktycznie codziennie do przemieszczania się. I nie ma znaczenia dystans, który musimy pokonać. Liczy się przede wszystkim wygoda. Samochód, bo o nim mowa, wrósł w nasze życie i pozostanie z nami na długo. To wszystko zaledwie w 150 lat historii tego pojazdu.

Propozycja ciekawych zajęć: jak człowiek udoskonalał świat – pociąg

Stoi na stacji lokomotywa....te słowa są znane chyba każdemu i w taki właśnie sposób można rozpocząć biblioteczną lekcję, w której pojawi się temat pociągów. Historia tego środka lokomocji jest bardzo ciekawa i jednocześnie warta zaprezentowania. Zobaczmy więc, jak pociąg zdobywał świat.

Zajęcia biblioteczne: jak człowiek udoskonalał świat – zegar

Czas od zawsze interesował ludzi. Jego odmierzanie było niezbędne do wykonywania różnych prac. Chęć precyzyjnego odmierzania czasu przyczyniła się do powstania zegarów. Zobacz, jak wygląda krótka historia zegara i jak możesz wykorzystać go w zajęciach bibliotecznych.

Jak człowiek udoskonalał świat – rower

Człowiek jest najbardziej rozwiniętym stworzeniem, jakie możemy spotkać na świecie. Dzięki swojemu intelektowi potrafił dostosować do siebie swoje środowisko. Dzięki ciągłemu rozwojowi udoskonalał otaczający go świat. W serii artykułów przedstawione zostaną najważniejsze wynalazki, które zmieniły życie ludzi na lepsze. Na początek coś dla fanów dwóch kółek. Zobaczcie, jak powstawał rower i jak potencjał z nim związany można wykorzystać w bibliotece.

Dobryj deń! Dzień dobry! Czyli rozmówki polsko-ukraińskie w bibliotece

Na stronie internetowej Uniwersytetu Jagiellońskiego czytamy, że studia na filologii ukraińskiej rokrocznie może rozpocząć maksymalnie 15 osób. Tymczasem od dnia wybuchu wojny w Ukrainie stale rośnie liczba zapytań o możliwość nauki tego języka. Prawdziwym wyzwaniem nie jest jednak nauka ukraińskiego przez Polaków, ale zaznajomienie z językiem polskim przybywających do nas obywateli Ukrainy. Sprawdź, jak integrować w bibliotece Polaków i Ukraińców.

Poznajmy się: zajęcia integracyjne dla uczniów polskich i ukraińskich – scenariusz

Scenariusz zajęć integracyjnych dla klas mieszanych (polsko-ukraińskich) ułatwiający nowym uczniom adaptację w grupie. Uczestnicy: uczniowie klas I-VIII szkoły podstawowej

Konflikt zbrojny w Ukrainie. Bezpieczni i solidarni – scenariusz

Scenariusz zajęć o charakterze informacyjno-terapeutycznym pomagających uczniom szkoły podstawowej zmierzyć się z trudnym doświadczeniem, jakim był atak militarny Rosji na Ukrainę. Uczestnicy: uczniowie klas I–VI szkoły podstawowej.