Nowoczesna Biblioteka to idealne miejsce dla wszystkich, którzy piszą scenariusze zajęć bibliotecznych. Na naszej stronie znajdziesz gotowe szablony, poradniki oraz artykuły, które pomogą Ci w tworzeniu oryginalnych i interesujących scenariuszy. Dowiedz się więcej o sztuce pisania scenariuszy, a także zainspiruj się naszymi propozycjami. Wejdź na stronę już dziś i stwórz swój wymarzony scenariusz!

8 maja Dzień Bibliotekarza i Bibliotek – o wartości wspólnego spędzania czasu

Praca zdalna osłabia kontakty w zespole. Jeśli coraz rzadziej rozmawiasz ze współpracownikami, a wszelkie spotkania przeznaczasz wyłącznie na wykonywanie obowiązków służbowych, ten artykuł jest dla ciebie. Dowiedz się, jak możesz odświeżyć relacje z innymi członkami zespołu przy pomocy prostych i energetyzujących narzędzi.

Dzień Wolności Prasy (3 maja) – scenariusz

Interaktywne zajęcia dla młodzieży z motywem wolności słowa i wolności prasy w tle.

Jak obalać mity związane z uczeniem się – zadanie dla bibliotekarza

Uczenie się to jeden z najważniejszych obszarów życia współczesnego człowieka. Uczymy się praktycznie od urodzenia i kończymy naukę… właściwie nie kończymy jej nigdy. Nauka to normalny proces, który został przebadany na wiele różnych sposobów i opisany w wielu artykułach. W toku tych wielu różnorodnych badań i na przestrzeni lat powstało wiele mitów, które w większym lub mniejszym stopniu przeniknęły do opinii publicznej.

Jak człowiek udoskonalał świat – kalkulator i komputer

Kolejny z wynalazków opisywanych w serii artykułów jest jednym z najważniejszych. Bez niego współczesne życie nie miałoby takiej formy, jaką znamy. Mowa tu o komputerze i jego mniejszym poprzedniku – kalkulatorze. Całe nasze życie i to nie tylko to związane z liczeniem byłoby zdecydowanie trudniejsze, gdyby nie komputer.

Jak człowiek udoskonalał świat – fotografia

W każdym zdjęciu ukryta jest jakaś historia. Przede wszystkim związana z wydarzeniami w życiu autora zdjęcia lub osób znajdujących się na nim. Sama fotografia, aparaty, mają także bogatą i bardzo ciekawą historię. Warto ją pokazać podczas zajęć bibliotecznych, ponieważ daje ona szerokie pole do zaprezentowania kreatywności bibliotekarzy.

Jak człowiek udoskonalał świat – telefon (nie tylko komórkowy)

Nie wyobrażamy sobie bez niego życia. Korzystamy z niego praktycznie w każdej wolnej chwili. Czasami z konieczności, gdy musimy przekazać informacje osobom znajdującym się w innym mieście, czasami bezrefleksyjnie sprawdzamy… w zasadzie nie wiemy co. Telefon, bo o nim mowa, stał się nieodłącznym narzędziem współczesnego człowieka. Zobaczmy, jak do tego doszło, że telefon znajduje się w kieszeni lub torebce praktycznie każdego dorosłego człowieka i jak wykorzystać to podczas zajęć bibliotecznych.

Bruno Schulz, tajemniczy geniusz – scenariusz dla szkół średnich

Lekcja, która zabiera uczniów w podróż w czasie do niezwykłego świata Bruno Schulza, jednego z patronów 2022 roku.

Śpij dobrze! O funkcjach snu i dbaniu o jakość odpoczynku

Zajęcia przybliżają funkcje snu, zapoznając uczniów z podstawowymi informacjami i metodami poprawy jakości snu.

Zajęcia biblioteczne: jak człowiek udoskonalał świat – papier

Opanowanie przez człowieka umiejętności pisania było jednym z najbardziej przełomowych wydarzeń w dziejach ludzkość. Kolejnym było wynalezienie papieru, który umożliwiałby przekazywanie wiedzy z pokolenia na pokolenie, a tym samym tworzenie kultury. Jaka jest historia papieru, dlaczego wytwarzany jest on z celulozy i dlaczego warto zbierać makulaturę? Biblioteka jest doskonałym miejscem, aby o tym porozmawiać.

Podróżuj po zakamarkach pamięci tylko z mapą myśli

Wielu naukowców poszukuje odpowiedzi na pytanie, jak skutecznie się uczyć. Jest ona szczególnie ważna dla uczniów. Aby wskazać prawidłową drogę, należy skutecznie lawirować pomiędzy różnymi zakamarkami mózgu. W tej drodze z pewnością pomoże nam mapa myśli, która z zadziwiającą skutecznością pokaże wszystkie zakamarki naszej pamięci. Wyruszmy więc razem w tę fascynującą podróż.