Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – jak przygotować się do udziału w programie
Jedną z form dofinansowania bibliotek szkolnych jest Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025. Środowisko nauczycieli bibliotekarzy szkolnych przyjęło informację, że projekt będzie kontynuowany z radością. Dla wielu bibliotek to jedyna możliwość na zakupienie nowości wydawniczych. Miejmy tylko nadzieję, że po roku 2025 NPRC będzie kontynuowany w nowej odsłonie i z uwzględnieniem kolejnych sugestii środowiska nauczycieli bibliotekarzy.
Kto odpowiada za przeprowadzenie inwentaryzacji w drodze spisu z natury
Pytanie: W naszej strukturze ośrodka kultury działa gminna biblioteka publiczna wraz z filiami. Od stycznia 2023 r. działalność biblioteki koordynuje zastępca dyrektora ośrodka kultury. Kto ponosi materialną odpowiedzialność za mienie biblioteki? Bibliotekarki czy zastępca dyrektora, który nadzoruje działalność biblioteki? Czy komisja inwentaryzacyjna może składać się z 2 członków ze względu na mała liczbę osób zatrudnionych (jest nas łącznie 12 osób). Bibliotekarki, które pracują w bibliotece, nie mogą być w komisji inwentarzowej. Pozostają nam osoby, które pracują w ośrodku kultury.
Jak przeprowadzić skontrum w wersji papierowej – instrukcja krok po kroku
W tym artykule opiszemy przygotowanie do skontrum w wersji papierowej. Po raz ostatni bo w trakcie prowadzonych warsztatów dla nauczycieli bibliotekarzy zorientowałam się, że liczba bibliotek szkolnych nieposiadających skomputeryzowanego księgozbioru jest już bardzo znikoma. Takie biblioteki zdarzają się jeszcze w całej Polsce. Jednak najczęściej osoby tam zatrudnione wprowadzą istotne zmiany i dyrekcja zostanie zdecydowanie zmuszona do dokonania zakupu oprogramowania.
Idol czy autorytet: w poszukiwaniu wzorów do naśladowania – scenariusz
W każdym wieku potrzebujemy autorytetów. Uczniowie coraz częściej fascynują się osobami popularnymi w Internecie, które nie zawsze można za takie uznać. To zajęcia o wartościach i wzorach godnych naśladowania, o dokonywaniu mądrych wyborów i konieczności weryfikowania idoli. Uczestnicy: uczniowie klas VI–VIII szkoły podstawowej
Aleksander Fredro: szlachcic o giętkim języku – scenariusz
Aleksander Fredro znany jest przede wszystkim jako komediopisarz. Ta lekcja umożliwia poznanie go w różnych rolach: jako autora, działacza, żołnierza i zwykłego człowieka. Uczestnicy: uczniowie klas VII–VIII szkoły podstawowej
Jak założyć Dyskusyjny Klub Książki
Dyskusyjne Kluby Książki adresowane są do osób, które nie tylko lubią czytać, ale chcą też rozmawiać o książkach, dzielić się wrażeniami z lektury czy zaznajamiać się z nowościami. Klubowiczem może zostać każdy bez względu na wiek, zawód, poglądy. Inicjatywie tej przyświeca idea, że nie trzeba być krytykiem literackim, żeby dyskutować o literaturze. DKK powstają zarówno z inicjatywy bibliotekarzy, jak też samych czytelników. Sprawdź, jak ciekawie prowadzić DKK.