Scenariusz lekcji bibliotecznej dla nastolatków o presji równieśniczej

Nie wychylaj się – scenariusz lekcji bibliotecznej o presji rówieśniczej

Lekcja o wywieraniu presji rówieśniczej przypomina nastolatkom o konieczności stawiania granic i dokonywania korzystnych dla siebie wyborów. Uczestnicy: uczniowie klas VI-VIII szkoły podstawowej.

Scenariusz lekcji bibliotecznej dla nastolatków o konsekwencjach upiększania zdjęć

Z filtrem upiększającym czy bez – życie w światach równoległych. Scenariusz lekcji bibliotecznej

Młodzież żyje w dwóch równoległych światach: wirtualnym, który pełen jest twarzy o nieskazitelnej urodzie oraz rzeczywistym, w którym nie każdy jest piękny. Lekcja o szkodliwości stosowania filtrów upiększających pomoże uczniom wrócić do rzeczywistości i bardziej polubić własny wygląd. Uczestnicy: uczniowie klas VI–VIII szkoły podstawowej oraz I–II szkoły ponadpodstawowej. Zajęcia można przeprowadzić z całą klasą lub w grupach: tylko z dziewczętami, tylko z chłopcami.

Biblioteka to my – relacja z 15. Forum Młodych Bibliotekarzy: Kielce 2023

W dniach 28-29 września 2023 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach odbyła się jubileuszowa 15 edycja Forum Młodych Bibliotekarzy. Pod hasłem Biblioteka to my ponad 100 bibliotekarzy z całej Polski rozmawiało na różne tematy związane z szeroko rozumianym bibliotekarstwem.

9. wydanie ogólnopolskiej Nocy Bibliotek odbędzie się już w sobotę 7 października 2023 r. pod hasłem „Absurd nie czytać”

Udział zgłosiło już 1400 bibliotek z całej Polski, codziennie dołączają kolejne. Noc Bibliotek to jedno z największych wydarzeń czytelniczych w Polsce. W niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbliższych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, otwartych i dostępnych. Wspólnie tej wyjątkowej nocy kierujemy światło na biblioteki,pokazując wspierającą moc literatury i siłę lokalnej społeczności, byjak najwięcej ludzi uznało je za swoje miejsca.

Przekazanie zniszczonych podręczników na makulaturę – praktyczna instrukcja

Zbiory biblioteczne, które nie nadają się już do użytku, w tym także podręczniki sfinansowane z dotacji celowej, można przekazać na makulaturę po dokonaniu inwentaryzacji. Potwierdzeniem przekazania zbiorów bibliotecznych na makulaturę będzie protokół przekazania. Poznaj procedurę wykreślenia podręczników z księgozbioru.

Nowy obowiązek: Standardy Ochrony Małoletnich w instytucjach kultury

Standardy Ochrony Małoletnich mają na celu wzmocnić ochronę dzieci przed rożnymi formami przemocy. Będzie musiał je opracować i wdrożyć każdy organ zarządzającynie tylko placówką oświatową, opiekuńczą czy wychowawczą, ale też religijną, artystyczną, medyczną, sportową, do której uczęszczają albo w której przebywają lub mogą przebywać małoletni. Innymi słowy chodzi o wszystkie placówki pracujące z osobami do 18 r.ż.

Jakie są zasady tworzenia bibliotek naukowych

W artykule opisano poszczególne typy bibliotek naukowych wraz z aktualnymi przepisami regulującymi ich organizowanie przez różne podmioty. Tak naprawdę treść art. 21 ustawy o bibliotekach powinna przejść duże zmiany, aby dostosować ją do licznych zmian w systemie szkolnictwa wyższego z ostatnich 5 lat.

Jak wykorzystać potencjał książek, by przyciągały one do biblioteki ludzi na dłużej – praktyczna instrukcja dla bibliotekarzy

Książki i inspiracja to słowa, które idealnie do siebie pasują. Samo powstanie lektury to już przejaw wielkiej inspiracji autora. Książka może także stanowić inspirację do wielu innych działań bibliotecznych.

Jak przeprowadzić ciekawe ruchowe nawet w małej bibliotece – praktyczna instrukcja dla bibliotekarzy

Na pierwszy rzut oka zajęcia w ruchowe w bibliotece nie mają prawa się powieść. Jest zbyt wiele czynników ryzyka, które mogą skutecznie utrudnić ich przeprowadzenie. Pamiętaj jednak, że człowiek to istota stworzona do ruchu, a dzieci są tego doskonałym przykładem. Gry u zabawy ruchowe doskonale urozmaicą praktycznie każde zajęcia.

Błędy w księdze inwentarzowej biblioteki

Pytanie: Co zrobić w księdze inwentarzowej środków trwałych w bibliotece w przypadku naniesienia jednocześnie kolejnego numeru przychodu i kolejnego numeru rozchodu w tej samej pozycji? Czy można kontynuować numerację dalej poprawnie z kolejnymi numerami przychodów i kolejnymi numerami rozchodów?