Skaner w akcji, czyli lekcja z wyobraźni – tak dzisiaj tworzyłby Leonardo Da Vinci. Scenariusz
Szkoła powinna rozwijać twórczość własną dziecka, zachęcając go do udziału w różnych konkursach-plastycznych, literackich, recytatorskich. Różnorodność konkursów jest tak ogromna, że pozwala zainteresować dosłownie wszystkich uczniów – oczywiście pod warunkiem że uczeń wykaże najmniejsza wolę udziału w jakimkolwiek konkursie. Sprawdź, jak rozwijać wyobraźnię uczniów za pomocą tak zwyczajnego urządzenia, jakim jest skaner.
Doświadczenia naukowe w bibliotece. Jak w atrakcyjny sposób wprowadzić naukę do biblioteki – instrukcja
Biblioteki publiczne muszą poszukiwać coraz to nowszych form prowadzenia działalności, aby przyciągnąć nowych użytkowników. Jedną z nich są doświadczenia naukowe, które są atrakcyjne nie tylko dla dzieci, ale także dla innych grup odbiorców. Sprawdź, jak w atrakcyjny sposób wprowadzić naukę do biblioteki.Pobierz także inne instrukcje:Wakacje w bibliotece – jak przygotować bibliotekę na okres wakacyjny. Instrukcja dla dyrektora biblioteki i bibliotekarzyDyrektor biblioteki. Jak zaspokoić oczekiwania dyrektora i uporać się z każdym zadaniem – instrukcja dla bibliotekarza
Trudny czytelnik w bibliotece. Jak ze spokojem rozwiązać każdą trudną sytuację – instrukcja dla bibliotekarza
W pracy bibliotekarza nie spodziewamy się wielu utrudnień. Zwłaszcza tych związanych z kontaktem z drugim człowiekiem. Zdarza się jednak, że w bibliotece pojawia się trudny czytelnik. W takich okolicznościach bibliotekarz również musi umieć sobie poradzić i ze spokojem rozwiązać każdą, nawet tę nieprzyjemną sytuację. Sprawdź, jak bibliotekarz może ze spokojem poradzić sobie z trudnym czytelnikiem.
Nauka w bibliotece. Jak zrobić z biblioteki centrum naukowe
Zajęcia naukowe to bez wątpienia atrakcyjne dla dzieci i młodzieży aktywności. Przede wszystkim dlatego, że niewiele jest możliwości, aby w szkole aktywnie poznawać różnorodne zakamarki nauki. Biblioteka z powodzeniem może wypełnić tę lukę i stać się lokalnym centrum naukowym.
Konkursy grantowe w bibliotece. Skąd możesz pozyskać środki na projekty biblioteczne w 2023 r.
Pozyskiwanie zewnętrznych środków finansowych jest w obecnych czasach nie tyle przywilejem, ile koniecznością. Dla wielu bibliotek jest to jedyna szansa na przeprowadzenia atrakcyjnych i innowacyjnych zajęć. Kluczowe jest więc uzyskanie informacji na temat projektów i konkursów grantowych, w których można uzyskać wsparcie.
Silna biblioteka – zadania dla dyrektora związane z employer brandingiem
Zmiany społeczno-gospodarcze, które zachodzą obecnie nie nastrajają optymistycznie do pracy w bibliotece. Do tradycyjnych obszarów związanych z walką o podwyżki dla pracowników, których pensje nieustannie znajdują się na granicy minimalnego wynagrodzenia, walką o materiały do prowadzenia szerokiej działalności instytucji dołączyła ostatnio walka o obniżenie rachunków. Dyrektor musi podejmować inne działania, aby zachęcić do podjęcia pracy w bibliotece. Jednym z takich działań jest employer branding, który świadomie podjęty pozwoli zbudować silną pozycję biblioteki jako miejsca pracy.Przeczytaj także:Dyrektor biblioteki. Jak zaspokoić oczekiwania dyrektora i uporać się z każdym zadaniem – instrukcja dla bibliotekarzaSecretclient – świetna metoda badania poziomu obsługi użytkownika bibliotekiPartnerstwa w bibliotece – sprawdź, jak wielki potencjał kryje się w lokalnej społecznościJak przygotować skuteczną ankietę bibliotecznąCo możesz zrobić, aby biblioteka była widoczna w Internecie
Rozliczanie czasu pracy w bibliotece
Pytanie: Biblioteka pracuje w 4-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Niedawno otwarto biblioteką w sobotę na 4 godz. (w tygodniu jest otwarta po 8 godz.). Czy właściwy będzie grafik pracownicy na pełny etat 4 dni po 8 godz. i sobota 4 godz. Wtedy będzie 36 godz. zamiast godz. (oczywiście z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia). Jedna z pracownic na 1/2 etatu pracuje 4 dni w tygodniu po 5 godz., a jeśli pracuje w sobotę, to 4 godz. i tak samo jak wyżej będzie tydzień, że nie wypracuje czasem normy godzinowej do 1/2 etatu (z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia wynagrodzenia). Czy w przypadku pracy 4 dni w tygodniu po 5 godz. (i z uwagi na staż wymiarze 26 dni urlopu) pracownicy przysługuje 104 godz., czyli 21 dni udzielony w dniach a rozliczony w godzinach?
Regulamin pracy zdalnej w bibliotece
Pytanie: Czy w bibliotece musi być regulamin pracy zdalnej? Pomimo że nie ma możliwości wypożyczania książek z domu. Czy w tym przypadku można zrobić zarządzenie że biblioteka nie prowadzi pracy zdalnej?
Regulamin kontroli trzeźwości w bibliotece
Pytanie: Czy na podstawie nowych przepisów biblioteka musi mieć regulamin kontroli trzeźwości pracownika lub kontrolą na obecność w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu.
Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek (13 czerwca) – scenariusz
Ta lekcja to okazja do aktywnego kontaktu z książkami. Przypomina o zaletach czytania i motywuje uczniów do sięgania po lektury w wersji papierowej.