Jak właściwie dokonywać selekcji, zarządzając zbiorami w bibliotece
Zmieniające się w ostatnich latach oczekiwania, potrzeby czytelników oraz model funkcjonowania bibliotek wymusza nowe spojrzenie na zbiory bibliotek. Jakość tych zbiorów przekłada się bezpośrednio na atrakcyjność bibliotek. Nieaktualny i nieciekawy księgozbiór utrudni bibliotece pozyskać czytelników, zwłaszcza gdy tak wiele mówi się o podnoszeniu jakości usług bibliotecznych.
Emerytura czy świadczenie kompensacyjne – świadczenia dla nauczyciela bibliotekarza
Każdy nauczyciel bibliotekarz prędzej czy później zacznie myśleć o przejściu na emeryturę. Może być to podyktowane zbliżającym się wiekiem emerytalnym lub też innymi okolicznościami, jak brak godzin czy wypalenie zawodowe. Sprawdź, jakie świadczenia przysługują Ci na koniec kariery zawodowej.
Dni wolne w systemie równoważnym
Pytanie: Mam pytanie odnośnie do miesięcznej karty pracy bibliotekarza, zatrudnionego w równoważnym systemie pracy. Pracownik na 4 dni z rzędu zaplanował wolne, to znaczy: wolną sobotę oraz 3 dni wolnego za wypracowane godziny. W tym czasie pracownik zachorował. Podczas rozliczenia w wykonaniu w miesięcznej karcie pracy pracownik wpisał ZL oraz godziny wykonania zgodnie z jego etatem, czyli po 6 godzin. W ostatecznym rozrachunku pracownik ma do odebrania dodatkowo jedną sobotę oraz 3 dni po 6 godzin, tzn. 18 godzin. Czy to jest poprawnie wykonane? Czy może w wykonaniu należy wpisać wolne i nie wpisywać godzin, tak jak było w planie pracy?
Czy nauczyciele bibliotekarze otrzymają wynagrodzenie od 12 marca 2020 r.
W okresie od 12 do 13 marca działalność opiekuńcza, a od 16 do 27 marca zamknięcie. Tak działały szkoły w ostatnich tygodniach. Nauczyciel nie otrzyma wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe ani doraźne zastępstwa, ale należą mu się pozostałe składniki wynagrodzenia.
Czy dyrektor biblioteki może zatrudnić w niej swojego krewnego
Przypadki pokrewieństwa pomiędzy przełożonym a pracownikiem w instytucjach publicznych zwykle budzą duże emocje. Na tyle duże, że przepisy prawa w niektórych sytuacjach zabraniają bezpośredniej podległości służbowej między członkami rodzin lub powinowatymi. Tak jest np. w uczelniach i administracji samorządowej. Czy również w bibliotekach jako instytucjach kultury?
Czy biblioteka publiczna może prowadzić działalność gospodarczą
Przepisy prawne w tym zakresie nie zmieniły się od lat. Natomiast zmianie uległa ich interpretacja przez sądy administracyjne. Zgodnie ze stanowiskiem sądów biblioteki publiczne mogą prowadzić działalność gospodarczą, lecz pod kilkoma warunkami.