W jaki sposób będziesz musiał chronić dane osobowe czytelników od 25 maja 2018 r.
Nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych, które wchodzą w życie 25 maja 2018 roku, obowiązują również biblioteki. Sprawdź zatem, jak przygotować się do RODO, a przede wszystkim jakie dokumenty musisz przygotować, aby chronić dane osobowe czytelników.
Sprawdź, czy otrzymasz trzynastkę za 2017 rok
Aby otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne, musisz spełnić odpowiednie przesłanki i musisz pracować w określonym miejscu zatrudnienia. Sprawdź, w jakich przypadkach otrzymasz dodatkowe wynagrodzenie roczne i w jakiej wysokości świadczenie to będzie Ci przysługiwało.
Na co może liczyć były dyrektor biblioteki, który został odwołany niezgodnie z prawem
Kodeks pracy nie przewiduje możliwości przywrócenia do pracy dyrektora biblioteki publicznej, który został odwołany niezgodnie z prawem. Sąd może jednak zasądzić na rzecz byłego dyrektora odszkodowanie. Wyrok Sądu Najwyższego z 11 lipca 2017 r. (sygn. akt I PK 201/16)
Jak zdobyć pieniądze na budowę, remont i przebudowę biblioteki
Kwota dotacji przyznanych w 2017 roku na dofinansowanie budowy, remontu i przebudowy bibliotek sięgała nawet 2 milionów złotych na dany projekt. Sprawdź, czy Twoja biblioteka spełnia kryteria, i przygotuj się do złożenia wniosku o dotację w ramach kolejnego naboru. Pracę zacznij od właściwego zaplanowania harmonogramu prac.
Jak unowocześnić bibliotekę i przyciągnąć nowych czytelników – 7 wskazówek
Do pozyskania zarówno młodszych, jak i starszych Czytelników warto wykorzystać nowoczesne i atrakcyjne narzędzia. Dzięki przemyślanym działaniom promocyjnym dotrzesz z właściwym przekazem do grupy docelowej. Oto praktyczna instrukcja, jak zwiększyć atrakcyjność swojej biblioteki.
Jak skutecznie promować bibliotekę na Facebooku i Twitterze
Media społecznościowe zdominowały kulturę masową. Dzięki rozwojowi Internetu stanowią one centrum wymiany informacji pomiędzy użytkownikami. W mediach społecznościowych jest też miejsce dla bibliotek, które mogą tam skutecznie się promować, jeśli właściwie nauczą się z nich korzystać.
Jak rozliczać koszty autorskie po zmianach od 1 stycznia 2018 r.
Od 1 stycznia 2018 r. ograniczono zakres stosowania tzw. autorskich kosztów uzyskania przychodu. Osoby nieobjęte wprowadzonym katalogiem nie mogą już korzystać z kosztów uzyskania w wysokości 50% przychodu. Sprawdź, o jakie osoby chodzi i jak dokumentować obecnie prawo do takich kosztów.
Dlaczego najlepszą formą przekazania nieruchomości bibliotece jest użytkowanie wieczyste
Pytanie: Organizator po wielu latach postanowił uporządkować sprawy nieruchomości, które zajmują biblioteki. Otrzymałam projekt umowy użyczenia (bezpłatnego), z którego wynika, że nie jest to wieczyste użytkowanie, ale użyczenie na czas określony – tj. ok. 1 roku i 3 miesięcy. W rozmowach pracownik gminy powołuje się na art. 51 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Dla mojej instytucji ze względu na planowane remonty i inwestycje bardziej korzystne i stabilne byłoby wieczyste użytkowanie. Czy organizator ma podstawy prawne do ograniczania czasu użyczenia na czas określony?
Czy dyrektora biblioteki można ukarać
Organizator nie może wymierzyć kary nagany lub upomnienia dyrektorowi samorządowej instytucji kultury. Nie pełni bowiem funkcji pracodawcy w stosunku do dyrektora w sensie bieżącego nadzoru i kontroli wykonywania stosunku pracy.