Nowoczesna Biblioteka to idealne miejsce dla osób zainteresowanych najnowszymi trendami i zmianami w świecie prawa. Nasza strona zawiera wiele cennych informacji na temat najnowszych ustaw, zmian w przepisach oraz orzeczeń sądowych. Dzięki naszej stronie, będziesz mógł/mogła być na bieżąco z najnowszymi zmianami, które mają wpływ na Twoje życie prywatne i zawodowe. W naszych artykułach omawiamy wiele tematów, takich jak prawo pracy, podatki, własność intelektualna oraz wiele innych.

Wypłata transferowa w PPK

Wypłata transferowa środków w PPK – planowane zmiany

Nie od ostatecznego, a od faktycznego terminu zawarcia umowy o prowadzenie PPK będą ustalane terminy w procesie przeniesienia środków zgromadzonych na rachunku uczestnika PPK od dotychczasowego do nowego pracodawcy. Zobacz na przykładzie, jak będą liczone terminy w procedurze wypłaty transferowej.

Obsługa PPK – obowiązki pracodawcy

Wdrożenie PPK i co dalej? Obowiązki pracodawcy związane z obsługą PPK

Każda osoba pracująca w dziale personalnym zdaje sobie sprawę, że oprócz bieżących zadań, dojdą nowe obowiązki związane z obsługą PPK. Ich częstotliwość i rozmiar zależą oczywiście od wielkości podmiotu, w którym się pracuje i liczby zgłoszonych przez niego do PPK pracowników.

Szykują się zmiany w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym

Szykują się korzystne zmiany w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym

Według założeń projektu zmian w ustawie systemowej płatnik składek będzie podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu nawet wtedy, gdy opłaci składkę chorobową po terminie lub nie opłaci jej wcale. Dzięki temu będzie mógł ubiegać się o zasiłki również przy opłaceniu składki chorobowej po terminie. Skorzystają na tym osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osoby z nimi współpracujące. Sprawdź, czy planowane zmiany dotyczą także pozostałych dobrowolnych ubezpieczeń społecznych (emerytalnych i rentowych).

Organizacja szczepień zakładowych

Szczepienia w zakładzie pracy: organizacja akcji szczepień i zwolnienia od pracy

Rola pracodawcy w organizacji punktu szczepień jest w zasadzie ograniczona. Chyba, że sam zakład dysponuje własną służbą zdrowia, przychodnią przyzakładową czy gabinetem lekarskim. Dotyczy to jednak głównie największych pracodawców. W przypadku pracodawców mniejszych, zwłaszcza tych zgłaszających się w grupie, sprawy techniczno-medyczne nie są, z oczywistych względów, w ich zakresie kompetencji. To jest domena podmiotu leczniczego (podmiotu wykonującego działalność leczniczą – PWDL), z którym została nawiązana stosowna umowa. Przekonaj się, jak powinna wyglądać organizacja szczepień w zakładzie pracy.

Nie będzie likwidacji umów zleceń

Rząd nie zlikwiduje umów zleceń, planuje pełne ich oskładkowanie

Nie ma planów likwidacji umów zlecenia – zapowiedział wicepremier i minister rozwoju pracy i technologii Jarosław Gowin w trakcie konferencji prasowej inaugurującej cykl konsultacji Polskiego Ładu z przedsiębiorcami.

Praca zdalna

Praca zdalna częścią Polskiego Ładu – poznaj 16 rozwiązań, które przewiduje nowy projekt

Całkowite lub hybrydowe wykonywanie pracy zdalnej, zasady jej wykonywania oraz nowość jaką jest okazjonalna praca zdalna. Takie m.in. założenia wprowadza najnowszy projekt dotyczący pracy zdalnej. Nowe przepisy mają stać się jednym z elementów Polskiego Ładu.

Polski Ład – zerowy PIT dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego

Polski Ład – zerowy PIT dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego

Zerowy PIT dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego to kolejna propozycja, która została przez rządzących zapowiedziana w Polskim Ładzie. Planowane jest utworzenie 0% stawki podatkowej dla kolejnej grupy osób – kobiet w wieku 60+ i mężczyzn w wieku 65+. Sprawdź, ile środków trafi do kieszeni pracownika, który zdecyduje się na kontynuowanie aktywności zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Od jakich składników wynagrodzenia obliczamy składkę na PPK – lista płac

Od jakich składników wynagrodzenia obliczamy składki na PPK – przykładowa lista płac

Składki na PPK obliczane są i pobierane w terminie wypłaty wynagrodzenia. Pracodawca przekazuje wpłaty do instytucji finansowej w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały obliczone i pobrane. Nalicza się od wynagrodzenia wypłaconego w danym miesiącu, a nie przysługującego za dany miesiąc. Oznacza to, że dla naliczenia składek na PPK kluczowa jest data wypłaty danego składnika wynagrodzenia. Sprawdź, co to oznacza w praktyce.

Naliczanie i rozliczanie wpłat do PPK wraz z kalkulatorem PPK – odpowiedzi na 20 pytań

Naliczanie i rozliczanie wpłat do PPK wraz z kalkulatorem PPK – odpowiedzi na 20 pytań

Wpłaty podstawowe, a także – jeśli je zadeklarowano – wpłaty dodatkowe do PPK są finansowane przez podmiot zatrudniający i uczestnika PPK. Wysokość wpłat podstawowych i wpłat dodatkowych określa się procentowo od wynagrodzenia uczestnika PPK. Poznaj terminy, obowiązki pracodawcy i sprawdź, jak rozliczać wpłaty z ZUS i urzędem skarbowym.

Jakie raporty do ZUS za pracownika objętego kwarantanną, izolacją lub pobierającego dodatkowy zasiłek opiekuńczy – 10 przykładów

Pracodawca musi wykazać kwarantannę, izolację lub pobieranie dodatkowego zasiłku opiekuńczego w dokumentach rozliczeniowych do ZUS we właściwy sposób. Tymczasem ZUS stwierdza wiele błędów w tym zakresie, zwłaszcza w bardziej skomplikowanych przypadkach. Sprawdź, jak wypełniać dokumenty do ZUS, aby uniknąć czasochłonnych korekt.