Nowoczesna Biblioteka to idealne miejsce dla osób zainteresowanych najnowszymi trendami i zmianami w świecie prawa. Nasza strona zawiera wiele cennych informacji na temat najnowszych ustaw, zmian w przepisach oraz orzeczeń sądowych. Dzięki naszej stronie, będziesz mógł/mogła być na bieżąco z najnowszymi zmianami, które mają wpływ na Twoje życie prywatne i zawodowe. W naszych artykułach omawiamy wiele tematów, takich jak prawo pracy, podatki, własność intelektualna oraz wiele innych.

Wyniki finansowe instytucji kultury w I kwartale 2021 r. - dane GUS

W I kwartale 2021 r. wyniki finansowe instytucji kultury były niższe od uzyskanych w analogicznym okresie poprzedniego roku. Nastąpił spadek przychodów ogółem o 9,4%, a kosztów ogółem o 8,8%. Nakłady inwestycyjne zmniejszyły się o 17,4%.

Rozpoczyna się kolejna edycja programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”!

Instytut Książki ogłasza nabór wniosków do programu własnego „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”. Celem programu jest zapewnienie zrównoważonego dostępu do technologii teleinformatycznych i wyrównanie szans mieszkańców miejscowości w gminach o najniższych dochodach podatkowych na jednego mieszkańca poprzez wyposażenie bibliotek w tych gminach w nowoczesny sprzęt komputerowy.

Uwaga instytucje kultury. Rusza program „Kultura bez barier”

Uwaga instytucje kultury. Rusza program „Kultura bez barier”

Poprawa dostępności oferty polskich instytucji kultury dla osób z niepełnosprawnościami to główny cel programu „Kultura bez barier”. W ramach programu granty na łączną kwotę blisko 20 mln zł zostaną przekazane instytucjom kultury z całej Polski.

Raport GUS: Działalność centrów kultury, domów kultury, ośrodków kultury, klubów i świetlic w 2020 r.

W związku z ogłoszeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, od 12 marca 2020 r., ograniczona została możliwość prowadzenia działalności m.in. przez podmioty kultury, które z dnia na dzień musiały zamknąć swoje obiekty. Wprowadzone czasowe ograniczenia spowodowały zmiany w funkcjonowaniu podmiotów działających w obszarze kultury w aspekcie realizacji działań kulturalnych. Część jednostek w tym czasie nie podejmowała żadnej działalności związanej z przygotowywaniem i udostępnianiem oferty kulturalnej, a część starała się dotrzeć do odbiorcy udostępniając swoją ofertę w Internecie. Ograniczenia w działalności podmiotów kultury w poszczególnych miesiącach miały różny zakres i formy, w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju. Najwięcej centrów kultury, domów kultury, ośrodków kultury, klubów i świetlic działało w województwie małopolskim (453), a najmniej w województwie lubuskim (72). W załączniku znajdziesz raport GUS.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można pobierać do 25 czerwca 2021 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można pobierać do 25 czerwca 2021 r.

Od 9 listopada 2020 r. ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Okres wypłaty zasiłku został przedłużony do 24 grudnia 2020 r. oraz od 28 grudnia 2020 r. do 25 czerwca 2021 r. Sprawdź, jak złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy w formie elektronicznej.

Sprawozdanie Biblioteki Narodowej za 2020 rok

Prezentujemy Sprawozdanie Biblioteki Narodowej za rok 2020, zawierające komplet informacji na temat gromadzenia, udostępniania, opracowywania, konserwacji i ochrony zbiorów, a także prac naukowych, przedsięwzięć kulturalnych i promocyjnych podejmowanych przez Narodową Książnicę w minionym roku.

Wydawanie świadectw pracy, sprostowań i kopii

Co to znaczy, że mamy 7 dni na wydanie świadectwa pracy? Kiedy wydajemy świadectwo pracy i z jaką datą, jeśli zatrudnienie kończy się w sobotę? W jakiej formie wydajemy kopię świadectwa pracy? Jak postąpić, gdy pracownik prosi o kopię świadectwa a w aktach go nie ma lub ma poważne braki? Jak oznaczyć sprostowanie świadectwa pracy? Czy zostawić błędną wersję w aktach?

Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19

Zdaniem MRPiT: Czy pracodawca może wymagać zaszczepienia się przeciwko COVID-19

Czy istnieją przypadki, w których pracodawca może wydać pracownikowi wiążące polecenie poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 i czy może on sam uznać, że na określonych stanowiskach takie szczepienie jest obowiązkowe? Czy pracodawca może rozwiązać umowę z pracownika, który się nie zaszczepił? Odpowiedzi m.in. na te pytania udzielił resort pracy.

Zapisanie do PPK pracownika powyżej 55 roku życia – problemy z praktyki

Zapisanie do PPK pracownika powyżej 55 roku życia – problemy z praktyki

Osoby pomiędzy 55 a 69 rokiem życia mogą przystąpić do PPK na swój wniosek, pod warunkiem, że złożą do pracodawcy deklarację uczestnictwa w PPK. Pracodawcy nieraz mają wątpliwości, kiedy muszą zapisywać do PPK osoby, które swoje 55 urodziny obchodzą w roku, w którym są zapisywane do PPK. Upewnij się, jak poprawnie zawrzeć umowę o prowadzenie PPK w imieniu pracowników, którzy 55 lat ukończą w 2021 roku.

Zakończenie procesu wdrażania PPK

10 maja 2021 r. mija termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK dla podmiotów, które nie były objęte wdrażaniem pracowniczych planów kapitałowych we wcześniejszych etapach. Tego dnia zostanie zakończony ostatni, IV etap wprowadzania programu pracowniczych planów kapitałowych.