Nowoczesna Biblioteka to idealne miejsce dla osób zainteresowanych najnowszymi trendami i zmianami w świecie prawa. Nasza strona zawiera wiele cennych informacji na temat najnowszych ustaw, zmian w przepisach oraz orzeczeń sądowych. Dzięki naszej stronie, będziesz mógł/mogła być na bieżąco z najnowszymi zmianami, które mają wpływ na Twoje życie prywatne i zawodowe. W naszych artykułach omawiamy wiele tematów, takich jak prawo pracy, podatki, własność intelektualna oraz wiele innych.

Wypadek przy pracy podczas pracy zdalnej

Wypadek przy pracy podczas pracy zdalnej – sprawdź odpowiedzialność pracodawcy

Pojawiają się już pierwsze roszczenia pracowników wykonujących swoje obowiązki w trybie zdalnym, a więc poza siedzibą pracodawcy. Dotyczą m.in. nieszczęśliwych zdarzeń podczas pracy zdalnej. Obowiązujące tymczasowo przepisy o pracy zdalnej nie regulują kwestii wypadku przy pracy. Należy więc sięgnąć do ogólnych przepisów Kodeksu pracy. Sprawdź, co to oznacza dla pracodawcy.

Urlop w okresie kwarantanny

Urlop w okresie kwarantanny – stanowisko resortu pracy z 31 grudnia 2020 r.

Czy pracownikowi, który w okresie objęcia kwarantanną wykonuje pracę zdalną można – na jego wniosek – udzielić urlopu wypoczynkowego? Sprawdź, jakie stanowisko zajął w tym zakresie resort pracy w odpowiedzi na zapytanie naszej Redakcji.

Tarcza 6.0 a zwolnienie ze składek ZUS

Tarcza 6.0 a zwolnienie ze składek ZUS – jak rozumieć „przychód z przeważającej działalności”

Pytanie: Jesteśmy niewielką samorządową instytucją kultury. Korzystaliśmy już z pomocy, a dotyczyła ona zwolnienia ze składek ZUS za marzec, kwiecień i maj 2020 r. (50%). Teraz pojawiła się tarcza 6.0, która oferuje pomoc dotyczącą m.in. zwolnienia ze składek ZUS za lipiec, sierpień, wrzesień oraz listopad 2020 r. Nasz jedyny PKD to PKD(2007): 90.04Z, a więc ten z listy uprawnionych. Co kryje się pod pojęciem „przychód z przeważającej działalności”. Czy są to przychody z "przeważającej działalności" w rozumieniu przepisów podatkowych?

Czy pracodawca może nakazać pracę zdalną wyłącznie w miejscu zamieszkania pracownika

Czy pracodawca może nakazać pracę zdalną wyłącznie w miejscu zamieszkania pracownika

Pracodawca, polecając pracownikowi pracę zdalną, niekiedy zastrzega, aby pracował on wyłącznie w miejscu swojego zamieszkania. Takie obostrzenie jest też wpisywane w regulaminie pracy zdalnej. Czy jednak taka praktyka jest dozwolona? Czy pracownik może odmówić pracy w domu? Sprawa jest złożona, ponieważ brakuje jasnych regulacji prawnych w tym zakresie.

Kalkulator PPK - naliczanie wynagrodzeń z wpłatą na PPK

Kalkulator PPK to praktyczne narzędzie, dzięki któremu naliczysz wysokość wpłat na PPK oraz ustalisz wysokość wynagrodzenia pracownika do wypłaty po potrąceniu należnych wpłat, składek ZUS oraz zaliczki na podatek dochodowy.

Od 28 listopada 2020 r. można udostępniać zbiory. Rekomendacje Biblioteki Narodowej

Na podstawie § 10 ust. 22 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii od 28 listopada do dnia 27 grudnia 2020 roku prowadzenie przez biblioteki publiczne i naukowe działalności polegającej na udostępnianiu zbiorów jest dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia, aby w pomieszczeniu dostępnym dla osób korzystających ze zbiorów biblioteki przebywała jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni takiego pomieszczenia, z wyłączeniem bibliotekarzy. Przed wejściem do biblioteki należy zamieścić informację o dopuszczalnym limicie czytelników przebywających w bibliotece oraz podjąć środki zapewniające jego przestrzeganie.

e-wizyta w ZUS

E-wizyta w ZUS jest już dostępna w całej Polsce

Od 4 listopada br. z nowej usługi E-wizyta można korzystać we wszystkich oddziałach ZUS. Dzięki niej załatwienie sprawy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest możliwe bez wychodzenia z domu.

Będą świadczenia postojowe i zwolnienie ze składek ZUS w kulturze

Będą świadczenia postojowe i zwolnienie ze składek ZUS w kulturze

Objęcie świadczeniem  postojowym i zwolnieniem ze składek ZUS branży kultury, w tym freenlancerów,  w ramach ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych i wywołanych nimi sytuacji kryzysowych– zapowiedział podczas spotkania Zespołu Antykryzysowego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wicepremier Piotr Gliński. Sprawdź, na co mogą liczyć instytucje kultury i osoby związane ze światem kultury.

ALB_34_okladka

9 listopada: rekomendacje Biblioteki Narodowej dla bibliotek publicznych i naukowych

Biblioteka Narodowa przedstawia rekomendacje dotyczące bezpieczeństwa epidemicznego w bibliotekach oraz przypomina o obowiązujących przepisach w trosce o bezpieczeństwo pracowników i czytelników.

Rekomendacje BN dotyczące funkcjonowania bibliotek podczas epidemii, stan na 19 października 2020 roku

Biblioteka Narodowa przedstawia zbiór zaktualizowanych rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa epidemicznego w bibliotekach oraz przypomina o obowiązujących przepisach w trosce o bezpieczeństwo pracowników i czytelników.