Nowoczesna Biblioteka to idealne miejsce dla osób zainteresowanych najnowszymi trendami i zmianami w świecie prawa. Nasza strona zawiera wiele cennych informacji na temat najnowszych ustaw, zmian w przepisach oraz orzeczeń sądowych. Dzięki naszej stronie, będziesz mógł/mogła być na bieżąco z najnowszymi zmianami, które mają wpływ na Twoje życie prywatne i zawodowe. W naszych artykułach omawiamy wiele tematów, takich jak prawo pracy, podatki, własność intelektualna oraz wiele innych.

Wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy w formie elektronicznej składa się na wniosku ZAS-58 – praktyczna instrukcja

Wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy w formie elektronicznej składa się na wniosku ZAS-58 – praktyczna instrukcja dla ubezpieczonego

Jeśli prowadzisz pozarolniczą działalność albo współpracujesz z osobą prowadzącą działalność i masz konto na PUE ZUS, to oświadczenie w celu uzyskania zasiłku opiekuńczego możesz wysłać do ZUS elektronicznie. Wykorzystujesz wtedy wniosek ZAS-58 Skarga/Wniosek świadczeniobiorcy/ płatnika składek w sprawie świadczeń z tytułu choroby, macierzyństwa lub zasiłku pogrzebowego. Jeśli jesteś pracownikiem lub zleceniobiorcą, to oświadczenie składasz do swojego płatnika składek np. pracodawcy, zleceniodawcy).

Odpowiedzialność pracodawcy za zakażenia COVID-19. Świadczenia i wynagrodzenia. Odpowiedzi na 3 pytania czytelników

Odpowiedzialność pracodawcy za zakażenia COVID-19. Świadczenia i wynagrodzenia. Odpowiedzi na 3 pytania czytelników

Niemożność wykonywania pracy z powodu decyzji o kwarantannie traktowana jest na równi z chorobą. W okresie kwarantanny pracownikowi przysługują świadczenia pieniężne z tytułu choroby, czyli adekwatnie do okoliczności wynagrodzenie chorobowe. Sprawdź, jak płacić za czas kwarantanny w zależności od tego, czy pracownik w jej trakcie wykonuje pracę czy też nie.

Od 9 listopada 2020 r. dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Od 9 listopada 2020 r. rodzicom znowu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał przez okres 21 dni: od 9 do 29 listopada 2020 r. – informuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Sprawdź, kto może skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego i jaki dokument należy wypełnić.

Zasiłek za czas kwarantanny lub izolacji - od 3 listopada

Dokumentowanie kwarantanny lub izolacji do zasiłku chorobowego lub opiekuńczego – zasady obowiązujące od 3 listopada

Informacje o kwarantannie lub izolacji są niezbędne do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych. Osoby skierowane przez jednostkę Państwowej Inspekcji Sanitarnej na kwarantannę mają prawo do świadczeń chorobowych - wynagrodzenia za czas choroby, które finansuje pracodawca, albo zasiłku chorobowego. Dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem chorobowym, np. w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy prowadzeniem działalności gospodarczej. Świadczenia przysługują także ubezpieczonym, którzy zostali poddani izolacji, w tym izolacji w warunkach domowych.

Wpłaty do PPK przy autorskich kosztach uzyskania przychodu – lista płac krok po kroku

Wpłaty do PPK przy autorskich kosztach uzyskania przychodu – lista płac krok po kroku

Przy rozliczaniu wpłat do PPK opłacanych ze środków zakładu pracy nie wolno stosować 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu. Trzeba przy tym pamiętać, że wpłaty do PPK finansowane przez pracodawcę nie wchodzą do podstawy wymiaru składek zusowskich, lecz stanowią dla zatrudnionej osoby opodatkowany przychód, który powstaje w miesiącu, w którym wpłata do PPK faktycznie jest przekazywana do wybranej instytucji finansowej. Sprawdź, jak sporządzić listę płac za pracownika, któremu przysługuję 50-procentowe koszty uzyskania przychodów.

Dokumentowanie wyboru instytucji finansowej w PPK

W jaki sposób pracodawca powinien udokumentować wybór instytucji finansowej i co stanowi potwierdzenie realizacji obowiązku terminowego zawarcia umowy o zarządzanie PPK

Pytanie: Jakie dokumenty powinien posiadać pracodawca, aby zawrzeć umowę o zarządzanie PPK oraz przedstawić je na potrzeby kontroli inspekcji pracy?

Uczestnik PPK po 55 roku życia

Udział w PPK osoby, która ukończyła 55. rok życia

Pytanie: W PPK uczestniczą  osoby, które zostały zapisane automatycznie w poprzednich latach, ale w 2027 r. kończą 55 rok życia. Czy takie osoby mają obowiązek złożenia deklaracji uczestnictwa w PPK?

Podejrzenie koronawirusa - instrukcja dla pracodawcy

Podejrzenie lub potwierdzenie zakażenia koronawirusem u pracownika - instrukcja dla pracodawcy

W związku z dużą ilością zakażeń i chaosem informacyjnym, pracodawcy często nie są pewni, jakie działania powinni podjąć w przypadku, gdy u jednego z pracowników pojawiły się objawy zarażenia koronawirusem lub jeśli zostanie potwierdzone, że pracownik został zarażony. Skorzystaj z instrukcji, aby wiedzieć, jak krok po kroku postępować w takiej sytuacji.

Ośrodek kultury – jaki termin wprowadzenia PPK

Ośrodek kultury – jaki termin wprowadzenia PPK

Pytanie: Czy gminny ośrodek kultury mający osobowość prawną jest jednostką sektora finansów publicznych? Czy zatem terminy wprowadzenia PPK to odpowiednio – umowa o zarządzanie PPK – najpóźniej do 26 marca 2021 r., – umowa o prowadzenie PPK – najpóźniej do 10 kwietnia 2021 r.

założenie ppk

Od kiedy samorządowa instytucja kultury musi wprowadzić PPK

Pytanie: Czy samorządowa instytucja kultury powinna wprowadzić PPK: od stycznia 2020 roku (zgodnie z własnym stanem zatrudnienia), czy od stycznia 2021 roku (w terminie przewidzianym dla jednostek sektora publicznych)?