Nowoczesna Biblioteka to idealne miejsce dla osób zainteresowanych najnowszymi trendami i zmianami w świecie prawa. Nasza strona zawiera wiele cennych informacji na temat najnowszych ustaw, zmian w przepisach oraz orzeczeń sądowych. Dzięki naszej stronie, będziesz mógł/mogła być na bieżąco z najnowszymi zmianami, które mają wpływ na Twoje życie prywatne i zawodowe. W naszych artykułach omawiamy wiele tematów, takich jak prawo pracy, podatki, własność intelektualna oraz wiele innych.

Wdrożenie darmowego systemu Alma w bibliotekach – lista rankingowa

W dniu 22 grudnia 2021 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaakceptował listę rankingową bibliotek, w których zostanie wdrożony darmowy system Alma i wyszukiwarka Primo. Tutaj znajdziesz szczegóły.

Sprzedaż zabytku ruchomego dla biblioteki zwolniona z PIT

Od 1 stycznia 2022 r. Polski Ład wprowadza kilka nowych kategorii przychodów zwolnionych z podatku. Jedna z nich ma zachęcać do sprzedaży na rzecz instytucji kultury zabytków ruchomych.

Sprawdź, czy można używać okładek książek na plakatach i w mediach społecznościowych

Biblioteki często promują organizowane wydarzenia. Nierzadko podają wtedy na plakacie lub w innych materiałach odwzorowania okładki książek czy płyt. Takie działanie co do zasady jest dozwolone, z tym że trzeba przestrzegać zasad prawa cytatu. Warto również skontaktować się wcześniej z wydawcą danego dzieła lub autorem.

Polski Ład: ulga sponsoringowa dla przedsiębiorców za wsparcie kultury

Od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy mogą dodatkowo odliczyć od podatku dochodowego 50% kosztów poniesionych na rzecz instytucji kultury. Warto przedstawić ten argument, starając się o środki finansowe od prywatnego przedsiębiorcy.

Czy bibliotekarka może być jednocześnie radną

Pytanie: Pracownica gminnej biblioteki zastanawia się nad startem w uzupełniających wyborach do rady gminy. Jest zatrudniona na stanowisku bibliotekarza. Nie pełni funkcji kierownika ani zastępcy. Czy w przypadku udanego startu w wyborach do Rady Gminy będzie musiała zrezygnować z pracy, aby móc objąć funkcje radnego, albo odwrotnie zrezygnować z pracy w celu objęcia mandatu?

Skontrum materiałów bibliotecznych a inwentaryzacja księgozbioru

Księgozbiory objęte ewidencją księgową, które mają cechy środków trwałych, inwentaryzuje się na ostatni dzień roku obrotowego (art. 26 ust. 1 uor). Najczęściej znajdują się one na terenie strzeżonym, dlatego można do nich stosować częstotliwość inwentaryzacji raz w ciągu 4 lat.

ZUS przypomina: od 1 stycznia 2022 r. obowiązują zmiany w ubezpieczeniach dobrowolnych

Od 1 stycznia zmienią się zasady obejmowania i ustawania ubezpieczeń dobrowolnych – emerytalnego, rentowych i chorobowego. Nieterminowe opłacenie składek nie będzie już powodowało ustania tych ubezpieczeń. Sprawdź szczegóły zmian w ubezpieczeniach dobrowolnych.

ZUS podał nowe wysokości składek na ubezpieczenia społeczne w 2022 roku

Od 1 stycznia 2022 r. rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia i prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r. Zmienią się w związku z tym wysokości składek na ubezpieczenia społeczne obliczane przez przedsiębiorców. Sprawdź wysokość składek ZUS w 2022 roku.

Zmiany w ustawie systemowej od 1 stycznia 2022 r. – korekty dokumentów, ubezpieczenia dobrowolne, dochodzenie należności

Od 1 stycznia 2022 r. zaczną obowiązywać kolejne zmiany w ustawie systemowej. Zmiany w ustawie systemowej dotyczą nie tylko zasad zgłaszania, ustalania, a także podlegania dobrowolnym ubezpieczeniom społecznym, ale również ograniczają w czasie możliwość przekazywania deklaracji rozliczeniowych oraz imiennych raportów, a także korekt tych dokumentów. Szczególną uwagę należy zwrócić na podleganie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, a co za tym idzie prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Ulga dla klasy średniej w praktyce – listy płac na 2022 rok

Aby zrekompensować brak możliwości odliczania od podatku składki zdrowotnej, ustawodawca wprowadził od 2022 roku nową ulgę dla klasy średniej. Sprawdź, jak rozliczać tę ulgę na konkretnych listach płac.