Ulga gazowa dla instytucji kultury
Szkoły i uczelnie artystyczne, podmioty prowadzące działalność kulturalną, w tym m.in. muzea, teatry, biblioteki, filharmonie, domy i ośrodki kultury oraz archiwa, a także organizacje pozarządowe realizujące działalność pożytku publicznego zostaną objęte w ramach tarczy antyinflacyjnej tzw. ulgą gazową – podał MKiDN.
„Przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu uwzględnia zgłoszone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Przewodniczącego Komitetu Pożytku Publicznego prof. Piotra Glińskiego podmioty prowadzące działalność artystyczną i kulturalną oraz działalność z zakresu pożytku publicznego” - poinformował resort.
Zgodnie z projektem wśród podmiotów, które obejmie ulga gazowa, znalazły się podmioty prowadzące działalność kulturalną w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Są to podmioty prowadzące działalność w zakresie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury, m.in.
- teatry,
- biblioteki,
- filharmonie,
- domy i ośrodki kultury oraz
- muzea.
Możliwość objęcia ulgą będzie dotyczyć nie tylko instytucji kultury, ale też podmiotów działających w sferze kultury w innych formach organizacyjnych. Resort wskazał tu podmioty prowadzące działalność archiwalną, o której mowa w art. 22 ustawy z 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach:
- archiwa państwowe,
- archiwa wyodrębnione,
- archiwa zakładowe organów państwowych i innych państwowych jednostek organizacyjnych, jednostek samorządu terytorialnego oraz
- jednostki organizacyjne, które posiadają powierzony zasób archiwalny.
Aby uzyskać ulgę gazową, podmioty te podmioty będą musiały złożyć oświadczenie o spełnieniu warunków pozwalających na uznanie danego podmiotu jako uprawnionego do ulgi oraz określić część paliwa gazowego zużywanego na cele objęte ulgą.
Jeśli jesteś subskrybentem publikacji Nowoczesna biblioteka
zaloguj się
Zapomniałeś hasła ?
Zostań subskrybentem publikacji Nowoczesna biblioteka