Światowy Dzień Świadomości Autoagresji (1 marca) - scenariusz
Zajęcia o autoagresji wśród nastolatków. Fakty, dyskusja i refleksja w przystępnej i bezpiecznej dla uczniów formie. Uczestnicy: uczniowie szkół ponadpodstawowych
Międzynarodowy Dzień Lego (28 stycznia) – scenariusz
Klocki Lego to nie tylko symbol dobrej zabawy ale także narzędzie edukacyjne. Dowiedz się, jak wykorzystać je do rozwijania różnych umiejętności. Uczestnicy: uczniowie klas I-III szkoły podstawowej
Pieniądze – pobierz checklistę sprawnego rozliczenia projektu
Biorąc udział w konkursach, bibliotekarz musi wiedzieć, jak skonstruować budżet, sprawnie nim zarządzać i w końcu rozliczyć projekt. Ostatni element tej układanki jest szczególnie istotny. Sprawdź, jak właściwie rozliczyć się z grantodawcą.
Wizyty – rewizyty, czyli spotkania studyjne dla pracowników instytucji kultury
Możemy sięgnąć po książki, zapisać się na kursy i szkolenia, oglądać tutoriale, skorzystać z webinarów – mamy doprawdy wiele możliwości, by zdobyć wiedzę, poszerzyć horyzonty, wdrożyć nowe inicjatywy i usprawnić działanie instytucji, w której pracujemy. Jedną nich, nieco mniej oczywistą, są wizyty studyjne, czyli wycieczki do innych instytucji kultury. Praca połączona z rozrywką – czy może być lepszy sposób na naukę?
Kto i kiedy, czyli co powinien zawierać regulamin imprezy bibliotecznej
Jednym z najważniejszych dokumentów podczas organizacji każdego wydarzenia jest regulamin. Wiąże on organizatora z uczestnikami imprezy zestawem zasad określających postępowanie w różnych sytuacjach. Dlatego też powinien być przygotowany ze specjalną starannością. Znajdujące się w nim zapisy zabezpieczają bowiem organizatora w razie wystąpienia niechcianych wydarzeń. Sprawdź, jakie 5 punktów powinno znaleźć się w regulaminie każdej organizowanej przez bibliotekę imprezie.
Jak badać potrzeby kulturalne społeczności lokalnej
Twoja biblioteka zaproponowała wydarzenie, jednak niewiele osób wzięło w nim udział. Jeśli tak, to znaczy, że należy bardziej starannie dostosować ofertę do potrzeb i oczekiwań społeczności lokalnej. Na początku musisz zbadać te potrzeby. Dopiero w kolejnym kroku przygotuj działania. Sprawdź, z jakich metod warto skorzystać.
Czy dyrektor szkoły może nakazać skontrum w czasie ferii zimowych
Pytanie: Pani dyrektor wyznaczyła termin skontrum na luty, w tym są 2 tygodnie ferii. Jest to również czas urlopu do wykorzystania. W jaki sposób może zostać mi to zrekompensowane?
Jak poprawić stan czytelnictwa w bibliotece szkolnej – instrukcja z zastosowaniem public relations
Wydawać by się mogło, że marketing nie ma nic wspólnego z biblioteką szkolną, ponieważ biblioteka nie jest organizacją przynoszącą dochody. Public relations posłuży do przekazania określonych informacji najważniejszym klientom: uczniom i nauczycielom, tak aby wpłynąć na ich decyzję korzystania z usług biblioteki szkolnej. Dzięki temu podniesiemy poziom czytelnictwa oraz wykreujemy siebie i zbudujemy nową markę biblioteki szkolnej.