Nowoczesna Biblioteka to idealne miejsce dla wszystkich, którzy piszą scenariusze zajęć bibliotecznych. Na naszej stronie znajdziesz gotowe szablony, poradniki oraz artykuły, które pomogą Ci w tworzeniu oryginalnych i interesujących scenariuszy. Dowiedz się więcej o sztuce pisania scenariuszy, a także zainspiruj się naszymi propozycjami. Wejdź na stronę już dziś i stwórz swój wymarzony scenariusz!

Kmicicowym śladem – scenariusz lekcji bibliotecznej opartej na powieści „Potop” Henryka Sienkiewicza

Zajęcia wspierające rozwój kreatywności i zdolności planowania, przybliżające uczniom lekturę, pomagające spojrzeć na nią w nowym świetle.

Kim ona była? Kobiety w historii Polski – scenariusz lekcji bibliotecznej

Zajęcia przybliżające kobiece postaci historyczne, wpływowe w różnych dziedzinach życia Polki, których sylwetki często pozostają nieznane szerszemu, zwłaszcza młodemu odbiorcy.

Wanda Rutkiewicz – życie pod górę –  scenariusz

Wanda Rutkiewicz to trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka, która stanęła na szczycie Mount Everest. Zajęcia przybliżają sylwetkę słynnej himalaistki i skłaniają do refleksji nad pytaniem: Jaką cenę trzeba zapłacić za realizację własnych marzeń?

Jak nauczyć się szybko czytać i skrócić czas nauki – zajęcia biblioteczne

Niewiele jest aktywności, które w tak oczywisty sposób kojarzą się z biblioteką jak czytanie. Warto ten potencjał wykorzystać do przygotowania ciekawych zajęć, które przyciągną do nas nowych odbiorców. Pomysłem są lekcje biblioteczne poświęcone szybkiemu czytaniu. To świetna propozycja zajęć szczególnie dla młodzieży.

Mikołaj Kopernik, człowiek renesansu – scenariusz

Zajęcia o roli nauki i pasji w życiu człowieka przybliżają postać słynnego astronoma i patrona roku 2023. Uczestnicy: uczniowie klas VII–VIII szkoły podstawowej

Patron roku: Władysław Bartoszewski – świadek epoki – scenariusz

Lekcja przybliża barwną postać Władysława Bartoszewskiego w stulecie jego urodzin. Uczniowie poznają fakty z jego życia, a następnie dyskutują o przyzwoitości, uczciwości i prawdzie.

Ignacy Łukasiewicz – pionier przemysłu naftowego – scenariusz

Ignacy Łukasiewicz był barwną postacią, jednak kojarzony jest najczęściej jako wynalazca lampy naftowej. Ta lekcja biblioteczna ukazuje uczniom różne oblicza patrona roku 2022.

Patron roku 2022: Józef Wybicki – scenariusz

Inne spojrzenie na wybitnego Polaka znanego przede wszystkim jako autor Mazurka Dąbrowskiego.

„Świat do góry nogami” projekt biblioteczny Przysłowia cz. 2 dla uczniów szkół średnich

Projekt biblioteczny może być doskonałą okazją do promocji czytelnictwa w szkole oraz rozwijania zainteresowań uczniów w wielu dziedzinach ale także do budowania więzi między uczniami. Projekt biblioteczny o przysłowiach to temat bardzo obszerny znany praktycznie wszystkim nauczycielom i często w szkołach realizowany od lat.

Projekt biblioteczny Przysłowia: Z przysłowiem polskim w nowy rok szkolny. Nowy wymiar konkursu cz. 2

Często zastanawiamy się, jaki projekt biblioteczny zrealizować w kolejnym roku szkolnym. Warto przypominać polskie przysłowia i powiedzonka w aspekcie utrwalania wiedzy już zdobytej przez uczniów oraz jako ciekawy sposób na zajęcia czytelnicze w bibliotece szkolnej. W jednym projekcie można zrealizować wiele różnych form pracy pedagogicznej – zajęcia z przysłowiami raz w miesiącu albo projekt całoroczny w wybranych klasach, konkurs dla społeczności szkolnej lub konkurs międzyszkolny. Może to być wyszukiwanie informacji na określony temat w zależności od naszego wyboru zagadnienia, formy literackie i plastyczne oraz współpraca z nauczycielami – polonistą, historykiem, informatykiem i plastykiem.