Nowoczesna Biblioteka to idealne miejsce dla osób zainteresowanych najnowszymi trendami i zmianami w świecie prawa. Nasza strona zawiera wiele cennych informacji na temat najnowszych ustaw, zmian w przepisach oraz orzeczeń sądowych. Dzięki naszej stronie, będziesz mógł/mogła być na bieżąco z najnowszymi zmianami, które mają wpływ na Twoje życie prywatne i zawodowe. W naszych artykułach omawiamy wiele tematów, takich jak prawo pracy, podatki, własność intelektualna oraz wiele innych.
Jak uzyskać zwolnienie z opłacania składek na ZUS za okres marzec – maj 2020 r.
Płatnik składek, który na 29 lutego 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych, zostanie zwolniony z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek należnych za okres od 1 marca 2020 r. do 31 maja 2020 r., wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za ten okres. Warunkiem jest, aby był zgłoszony jako płatnik składek przed dniem 1 lutego 2020 r. I oczywiście musi złożyć stosowny wniosek. Sprawdź, jak skorzystać z tego zwolnienia.
Tarcza antykryzysowa: uelastycznienie czasu pracy i zmiana warunków zatrudnienia przy spadku obrotów
Pracodawca, u którego wystąpił spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 i który nie zalega w regulowaniu danin publicznych związanych z zatrudnieniem do końca trzeciego kwartału 2019 r., będzie mógł skorzystać z uelastycznienia niektórych przepisów o czasie pracy oraz będzie mógł zawrzeć porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia niż określone w umowach o pracę. Poznaj warunki i szczegóły rozwiązań, które przewiduje w tym zakresie tarcza antykryzysowa.
Ile może otrzymać pracodawca na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników i zleceniobiorców
W związku z panującą epidemią koronawirusa pracodawcy mogą otrzymać od państwa wsparcie w postaci m.in. dofinansowania do wynagrodzeń zatrudnionych osób oraz środki na składki na ubezpieczenia społeczne. Przysługuje ono w ramach ustawy antykryzysowej. Sprawdź, jakie warunki musi spełnić pracodawca.
Przetwarzanie i ochrona danych pracowników w czasie epidemii
W związku z rozszerzającą się epidemią COVID-19 wiele osób ma wątpliwości jakie dane pracowników pracodawca może przetwarzać i w jakim celu. W artykule przybliżymy tą tematykę, regulowaną nie tylko specustawą ale i ogólnymi przepisami ochrony danych osobowych.
Listy płac z wynagrodzeniem przestojowym w instytucjach kultury
Czasowe zamknięcie instytucji kultury lub ograniczenie jej funkcjonowania uprawnia pracowników do wynagrodzenia za przestój. Jest to 100% wynagrodzenia wynikającego z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką godzinową lub miesięczną albo 60% wynagrodzenia ustalanego na zasadach obliczania należności za urlop – ale tylko wtedy, gdy taki składnik płacy określony stawką godzinową lub miesięczną nie został wyodrębniony przy określaniu warunków płacowych. Sprawdź, jak rozliczyć pracowników instytucji kultury za marzec 2020 r.
Koronawirus: PIP odpowiada na pytania pracodawców
Państwowa Inspekcja Pracy przygotowała odpowiedzi na najczęściej pojawiające się wątpliwości dotyczące stosowania przepisów prawa pracy w relacji między pracodawcą a pracownikami w sytuacji zagrożenia zarażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Dodatkowe informacje i zalecenia w związku z ryzykiem zarażenia koronawirusem znajdują się także na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Jakie zaświadczenie wystawić pracownikowi po szkoleniu na temat koronawirusa – wzór dokumentu
Informacje przekazywane pracownikom w sprawie zagrożeń i sposobów postępowania w przypadku podejrzenia koronawirusa mogą stanowić część szkolenia bhp. W takim przypadku należy stosować standardowe wzory druków wynikające z rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp. Czy należy wydać pracownikowi odrębne zaświadczenie?
Jakie działania mogą podjąć służby bhp na wypadek zagrożenia koronawirusem
Zwiększająca się liczba przypadków zachorowań na koronawirusa na świecie i coraz większa liczba ofiar to zagrożenie dla zdrowia publicznego na wszystkich kontynentach i w większości krajów, w tym Polski. Ale także – wyzwanie dla służb bhp, które powinny podjąć jak najszybciej konkretne działania, związane z edukacją, ale także – przeciwdziałaniem wybuchowi paniki wśród pracowników.
- « pierwsza
- «
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- »
- ostatnia »