konkurs na dyrektora instytucji kultury

Wygraj konkurs na dyrektora instytucji kultury

Czy marzysz o objęciu stanowiska dyrektora biblioteki, domu kultury czy muzeum? Czy chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie przejść przez procedurę konkursową i z sukcesem stanąć na czele instytucji kultury? Nasze praktyczne warsztaty to niepowtarzalna okazja, aby zdobyć wiedzę i narzędzia potrzebne do osiągnięcia tego celu!

Jak wygrać konkurs na dyrektora biblioteki

Jak wygrać konkurs na dyrektora biblioteki? Praktyczne warsztaty z unikalną formułą rozmowy między ekspertami!

Dnia 28 marca 2025 r. w godz. 10.00-15.00 zapraszamy Cię na szkolenie Jak wygrać konkurs na dyrektora biblioteki? Praktyczne warsztaty z unikalną formułą rozmowy między ekspertami! Tylko z nami dowiesz się, jak skutecznie przejść przez każdy etap konkursu na dyrektora biblioteki – od pierwszych przygotowań po objęcie stanowiska. Nasze warsztaty to unikalna rozmowa między dwoma ekspertami, którzy mają za sobą takie same wyzwania. Poznasz sprawdzone wskazówki i konkretne strategie, dzięki którym pewnie zaprezentujesz się przed komisją i podejmiesz nową rolę z sukcesem!

Obowiązek informacyjny bibliotek w zakresie użyczeń utworów wyrażonych słowem – zmiany od 1 stycznia 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. więcej bibliotek publicznych ma obowiązek informować MKiDN oraz organizację zbiorowego zarządu (Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska) na temat użyczeń egzemplarzy utworów wyrażonych słowem. Służy to obliczeniu wynagrodzenia dla autorów i wydawców w ramach tzw. public lending right. Z tej okazji przypominamy, na jakich zasadach biblioteki realizują krok po kroku ten obowiązek informacyjny.

Kolorowanki w bibliotece – prosty i tani sposób na atrakcyjne zajęcia

Wykorzystanie kolorowanek jest bardzo częstą praktyką wśród bibliotekarzy. To stosunkowo prosty sposób na uatrakcyjnienie zajęć. I nie służy wyłącznie do wypełnienia czasu. Wręcz przeciwnie. Kolorowanki to doskonały sposób na zorganizowanie całych zajęć dla różnych grup wiekowych. Jeśli masz wątpliwości, czy to wartościowy sposób spędzania czasu, przekonaj się sam.

Jak rozwijać współpracę biblioteki szkolnej z przedszkolem – sprawdzone pomysły

W działalności biblioteki szkolnej skoncentrowanej na grupie przedszkolnej głównym liderem powinien być oczywiście nauczyciel bibliotekarz. Nie oznacza to jednak, że cała inicjatywa związana z przygotowaniem i realizacją zajęć w grupach przedszkolnych powinna pochodzić wyłącznie od niego. Wręcz przeciwnie powinien podjąć takie działania, aby do przygotowania i opracowania takich zajęć zaangażować uczniów szkoły. Sprawdź, jak ich zaangażować.

Jak rozliczać zajęcia rewalidacyjne dla nauczyciela bibliotekarza

Pytanie: Nauczyciel zatrudniony na stanowisku bibliotekarza w wymiarze 30/30 otrzymuje dodatkowo 7/18 zajęć z biologii. Czy dobrze rozumiem, że przydzielając zajęcia z rewalidacji nauczycielowi powinniśmy obliczyć w pierwszej kolejności pensum łączone wynikające z tygodniowego wymiaru zajęć dla nauczyciela bibliotekarza oraz dla nauczyciela? Otrzymamy wtedy pensum 27/27 i to z tego pensum przydzielam 2/27 zajęć rewalidacji.

Czy nauczyciel bibliotekarz może uczyć religii

Pytanie: Nauczyciel bibliotekarz jest zatrudniony w pełnym wymiarze godzin (30/30). Czy możliwe jest zawarcie z nim dodatkowej umowy w charakterze nauczyciela religii (6/18)?

ankieta czytelnicza

Ankieta czytelnicza - czyli jak przeprowadzić obiektywne i użyteczne badanie czytelnictwa

Celem badania jest pomoc nauczycielom bibliotekarzom oraz nauczycielom języka polskiego w zrozumieniu, czy uczniowie czytają książki dla przyjemności, czy jedynie koncentrują się na obowiązkowych lekturach. W ankiecie czytelniczej warto uwzględnić również ogólne pytania dotyczące zainteresowań czytelniczych, hobby oraz pomysłów na rozwijanie pasji. Przed przystąpieniem do badania warto zastanowić się nad jego celem: co jest dla nas najważniejsze – poznanie nawyków czytelniczych, ocena skuteczności działań promujących czytanie, czy może identyfikacja barier? Sprawdź, jak przeprowadzić obiektywne badanie czytelnictwa za pomocą ankiety czytelniczej.

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w wynagrodzeniach dla autorów za wypożyczenia biblioteczne

Od 1 stycznia 2025 r. na najbliższe 10 lat obowiązują nowe limity wydatków z Funduszu Promocji Kultury, przeznaczone dla pisarzy, tłumaczy i wydawców, których książki są wypożyczane z bibliotek. Jest to swoista rekompensata dla autorów za to, że czytelnicy zamiast kupić ich dzieło, korzystają z niego za darmo. Sprawdź, co się zmienia.