WYDANIE ONLINE

Jednym z najważniejszych działań dyrektora biblioteki jest czuwanie nad dokumentacją. Dotyczy to przede wszystkim aktów prawa wewnątrzzakładowego. Należą do nich m.in. regulaminy pracy i wynagrodzeń, instrukcje postępowania i wiele innych ważnych z punktu widzenia funkcjonowania jednostki dokumentów. Ich tworzenie podlega pewnym zasadom, a same dokumenty muszą spełniać pewne cechy.Przeczytaj także:Wakacje w bibliotece – jak przygotować bibliotekę na okres wakacyjny. Instrukcja dla dyrektora biblioteki i bibliotekarzyDyrektor biblioteki. Jak zaspokoić oczekiwania dyrektora i uporać się z każdym zadaniem – instrukcja dla bibliotekarzaNowoczesna biblioteka 3.0 poleca: inwentaryzacja w bibliotece publicznej

czytaj więcej »

Finanse rozpatrywane w odniesieniu do bibliotek publicznych są tematem żywych dyskusji. Zwłaszcza w końcowym okresie roku, kiedy to ustalane są budżety i rezerwowane środki na ich funkcjonowanie. Nie inaczej jest w przypadku filii bibliotecznych, które bardzo często borykają się z jeszcze większymi problemami niż biblioteki główne.

czytaj więcej »

Wakacje to okres odpoczynku. W pracy bibliotekarza to jednak ważny czas, który można wykorzystać do wielu działań, na które na co dzień nie ma czasu. Jak przygotować bibliotekę na okres wakacyjny? Sprawdź obszary, na które należy zwrócić uwagę, przygotowując się do okresu wakacyjnego. Pobierz instrukcję dla dyrektora biblioteki i bibliotekarzy.

czytaj więcej »

Zmiany społeczno-gospodarcze, które zachodzą obecnie nie nastrajają optymistycznie do pracy w bibliotece. Do tradycyjnych obszarów związanych z walką o podwyżki dla pracowników, których pensje nieustannie znajdują się na granicy minimalnego wynagrodzenia, walką o materiały do prowadzenia szerokiej działalności instytucji dołączyła ostatnio walka o obniżenie rachunków. Dyrektor musi podejmować inne działania, aby zachęcić do podjęcia pracy w bibliotece. Jednym z takich działań jest employer branding, który świadomie podjęty pozwoli zbudować silną pozycję biblioteki jako miejsca pracy.Przeczytaj także:Dyrektor biblioteki. Jak zaspokoić oczekiwania dyrektora i uporać się z każdym zadaniem – instrukcja dla bibliotekarzaSecretclient – świetna metoda badania poziomu obsługi użytkownika bibliotekiPartnerstwa w bibliotece – sprawdź, jak wielki potencjał kryje się w lokalnej społecznościJak przygotować skuteczną ankietę bibliotecznąCo możesz zrobić, aby biblioteka była widoczna w Internecie

czytaj więcej »

Pytanie: Biblioteka pracuje w 4-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Niedawno otwarto biblioteką w sobotę na 4 godz. (w tygodniu jest otwarta po 8 godz.). Czy właściwy będzie grafik pracownicy na pełny etat 4 dni po 8 godz. i sobota 4 godz. Wtedy będzie 36 godz. zamiast godz. (oczywiście z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia). Jedna z pracownic na 1/2 etatu pracuje 4 dni w tygodniu po 5 godz., a jeśli pracuje w sobotę, to 4 godz. i tak samo jak wyżej będzie tydzień, że nie wypracuje czasem normy godzinowej do 1/2 etatu (z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia wynagrodzenia). Czy w przypadku pracy 4 dni w tygodniu po 5 godz. (i z uwagi na staż wymiarze 26 dni urlopu) pracownicy przysługuje 104 godz., czyli 21 dni udzielony w dniach a rozliczony w godzinach?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy na podstawie nowych przepisów biblioteka musi mieć regulamin  kontroli trzeźwości pracownika lub kontrolą na obecność w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracuję w bibliotece prywatnej szkoły. Nie mam dokumentu dotyczącego spisu inwentaryzacyjnego sprzętu, środków trwałych. Nie wiem, czy kiedykolwiek było to robione. Jakie są podstawy prawne inwentaryzacji w bibliotece szkolnej.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy w bibliotece musi być regulamin pracy zdalnej? Pomimo że nie ma możliwości wypożyczania książek z domu. Czy w tym przypadku można zrobić zarządzenie że biblioteka nie prowadzi pracy zdalnej?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy mamy obowiązek sprawdzać naszych pracowników instruktorów, którzy prowadzą zajęcia różnego rodzaju z dziećmi (np. wyjeżdżają na jednodniowe wycieczki oraz bibliotekarzy (którzy też prowadzą zajęcia biblioteczne z dziećmi) w Rejestrze Sprawców na Tle Seksualnym? Czy jeżeli mam zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego czy to wystarczy (gdyż w KRK zawarte jest wszystko w tym Rejestr Sprawców na Tle Seksualnym)?

czytaj więcej »

Podróżowanie po dalekich krajach z roku na rok staje się coraz bardziej realne. Zwiedzamy przede wszystkim Europę, ale wybieramy się coraz dalej i dalej. Wystarczy mieć pieniądze, wolny czas i pomysł na wspaniałe wakacje w egzotycznym kraju. Okazuje się jednak, że nie zawsze nasze biuro podróży sprzedają nam pewną i dobrą ofertę. Często nawet dorośli są oszukani, biura podróży ogłaszają upadłość w trakcie sezonu a klienci muszą martwic się sami o siebie. Scenariusz zajęć oswaja dzieci z biurem podróży, sposobem zamawiania i wyboru oferty i zawiera podstawowe informacje dotyczące praw klienta i zabezpieczeń przed nieuczciwymi operatorami.Pobierz także drugą część lekcji:LIBER TRAMP, czyli biuro podróży w szkolnej bibliotece. Scenariusz 2 – Zwiedzamy najpiękniejsze biblioteki Europy

czytaj więcej »

Po zajęciach uczeń zna najpiękniejsze biblioteki Europy i wie, w jakich państwach się znajdują. Wie, jaki księgozbiór dominuje w danej bibliotece. Zapowiada się ciekawa podróż po najpiękniejszych bibliotekach Europy.Pobierz pierwszą część scenariusza:LIBER TRAMP, czyli biuro podróży w szkolnej bibliotece Scenariusz 1. Jak sprawdzić biuro podróży

czytaj więcej »

Ta lekcja to okazja do aktywnego kontaktu z książkami. Przypomina o zaletach czytania i motywuje uczniów do sięgania po lektury w wersji papierowej.

czytaj więcej »

Szkoła powinna rozwijać twórczość własną dziecka, zachęcając go do udziału w różnych konkursach-plastycznych, literackich, recytatorskich. Różnorodność konkursów jest tak ogromna, że pozwala zainteresować dosłownie wszystkich uczniów – oczywiście pod warunkiem że uczeń wykaże najmniejsza wolę udziału w jakimkolwiek konkursie. Sprawdź, jak rozwijać wyobraźnię uczniów za pomocą tak zwyczajnego urządzenia, jakim jest skaner.

czytaj więcej »

Pozyskiwanie zewnętrznych środków finansowych jest w obecnych czasach nie tyle przywilejem, ile koniecznością. Dla wielu bibliotek jest to jedyna szansa na przeprowadzenia atrakcyjnych i innowacyjnych zajęć. Kluczowe jest więc uzyskanie informacji na temat projektów i konkursów grantowych, w których można uzyskać wsparcie.

czytaj więcej »

Zajęcia naukowe to bez wątpienia atrakcyjne dla dzieci i młodzieży aktywności. Przede wszystkim dlatego, że niewiele jest możliwości, aby w szkole aktywnie poznawać różnorodne zakamarki nauki. Biblioteka z powodzeniem może wypełnić tę lukę i stać się lokalnym centrum naukowym.

czytaj więcej »

W pracy bibliotekarza nie spodziewamy się wielu utrudnień. Zwłaszcza tych związanych z kontaktem z drugim człowiekiem. Zdarza się jednak, że w bibliotece pojawia się trudny czytelnik. W takich okolicznościach bibliotekarz również musi umieć sobie poradzić i ze spokojem rozwiązać każdą, nawet tę nieprzyjemną sytuację. Sprawdź, jak bibliotekarz może ze spokojem poradzić sobie z trudnym czytelnikiem.

czytaj więcej »

Biblioteki publiczne muszą poszukiwać coraz to nowszych form prowadzenia działalności, aby przyciągnąć nowych użytkowników. Jedną z nich są doświadczenia naukowe, które są atrakcyjne nie tylko dla dzieci, ale także dla innych grup odbiorców. Sprawdź, jak w atrakcyjny sposób wprowadzić naukę do biblioteki.Pobierz także inne instrukcje:Wakacje w bibliotece – jak przygotować bibliotekę na okres wakacyjny. Instrukcja dla dyrektora biblioteki i bibliotekarzyDyrektor biblioteki. Jak zaspokoić oczekiwania dyrektora i uporać się z każdym zadaniem – instrukcja dla bibliotekarza

czytaj więcej »