WYDANIE ONLINE

Pytanie: W związku z wojną w Ukrainie nasza gmina przyjmuje uchodźców. Czy jako ośrodek kultury wraz z biblioteką możemy otworzyć odrębny rachunek bankowy, gdzie mieszkańcy gminy będą przekazywać wpłaty na ten cel oraz my, jako instytucja kultury, będziemy te środki wydatkować na potrzeby uchodźców?

czytaj więcej »

Pytanie: Spotkałam się ostatnio ze zdaniem kontrolującego szkołę z organu prowadzącego, iż skontrum czy inwentaryzację, jak kontrolująca określała, należy przeprowadzać zgodnie z ustawą o rachunkowości. Biblioteki szkolne nie podlegają bowiem ustawie o bibliotekach. Kontrolująca, mimo informacji, że biblioteka korzysta z mola, poprosiła o arkusze spisu, gdyż zbiory biblioteczne należy traktować jako środki trwałe, więc tak powinny być spisane. Czy miała rację?

czytaj więcej »

Pytanie: Niedawno zaczęłam pracę w bibliotece. Czym różni się numer inwentarzowy od sygnatury? I który z tych numerów piszemy przy pieczątce na książce?

czytaj więcej »

Pytanie: Mam pracownika w bibliotece, który w okresie od 2014 do 2016 roku pracował w Wielkiej Brytanii. Nie posiada druku U1, a chce, aby ten okres zaliczyć do stażu pracy. Na jakiej podstawie prawnej mogę mu zaliczyć ten okres? Jakie dokumenty musi przedłożyć? Czy wystarczy w tym przypadku payslips?

czytaj więcej »

Pytanie: Biblioteka jest czynna od poniedziałku do piątku od 10.00 do 18.00. Dwie pracownice pracują w podstawowym czasie pracy. Jedna na pełny etat od 10.00 do 18.00, druga na 1/2 etatu od 10.00 do 14.00. Od marca 2022 r. biblioteka czynna jest również w sobotę od 9.00 do 13.00. Każda z pracownic ma dwie soboty pracujące. Pracownica z 1/2 etatu za pracującą sobotę ma dzień wolny 1/1, tj. 4 godz. Czy pracownica z całego etatu, gdy ma dyżur w sobotę, pracuje 4 dni po 8 godz. i jeden dzień 4 godz.? Czy tutaj może zostać podstawowy czas pracy, czy wprowadzić zadaniowy czas pracy ? Prowadzone są listy obecności. Czy są konieczne? Inna bibliotekarka w filii bibliotecznej pracuje na 1/6 etatu: we wtorki i czwartki po 3 godz. od 15.00 do 18.00. Czy jej norma czasu pracy wynosiła w 2021 roku 336 godz.? Według kalendarza wychodzi mniej godzin (np. Boże Ciało wypadające w czwartek). Czy jest to właściwe rozliczenie? I czy w 2021 roku przysługiwał tej pracownicy obniżony czas pracy o święta przypadające w sobotę, czyli 1 maja 2021 i 24 grudnia 2021 r.?

czytaj więcej »

Pytanie: Jestem kierownikiem biblioteki, zatrudnionym od 1985 r. Polecono mi poprawić regulamin organizacyjny biblioteki. Otrzymałam pismo od wójta, w którym zaznacza on, że nie zatwierdzi regulaminu, jeśli nie dopiszę w nim pracy w niedziele i sobie sprzątania biblioteki. Sprawdziłam akta osobowe, w 1992 r. dostałam angaż i dodatek za sprzątanie 1.1000 zł, ale już w angażu z kwietnia 1993 r. tego dodatku nie ma. Natomiast w aktach osobowych jest pismo do księgowości, że wynagrodzenie za sprzątanie zostaje z dniem 1 czerwca 1993 r. włączone do płacy zasadniczej. Od 2009 r. otrzymuję ekwiwalent za używanie odzieży. W 2009 r. urząd gminy zatrudnia osobę do sprzątania biblioteki, od 2016 r. ta osoba zostaje zatrudniona w bibliotece na 1/2 etatu. Jak powinnam postąpić?

czytaj więcej »

Pytanie: Chciałabym w swojej bibliotece zatrudnić osobę, która ma średnie wykształcenie. Czy w instytucjach kultury (biblioteka) obowiązuje tabela miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego? Czy w tabeli miesięcznego wynagradzania mogę zmienić kategorię zaszeregowania? Czy na stanowisku młodszego bibliotekarza obowiązuje kategoria zaszeregowania VII lub VIII i czy można ją podnieść? Czy w gminnej bibliotece publicznej obowiązuje kategoria zaszeregowania do starszego bibliotekarza? W naszej bibliotece mamy tylko starszego bibliotekarza.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy wójt gminy może nakazać bibliotece pracę w niedziele zamiast w soboty? Jak potem będzie z rozliczaniem czasu pracy i odbiorem dnia wolnego? Czym skutkuje dopisanie w regulaminie organizacyjnym biblioteki w zakresie kierownika sprzątania?

czytaj więcej »

Pytanie: Dyplomowany nauczyciel języków obcych zatrudniony na podstawie aktu mianowania posiada także kwalifikacje z bibliotekoznawstwa. Na początku roku szkolnego nauczycielowi przydzielono 21 godzin dydaktycznych po uśrednieniu 19,63. Daje to 1,63 godzin ponadwymiarowych po uśrednieniu, ale są to tylko godziny języków. Nauczyciel ten ma pensum 18 godzin tygodniowo. Od stycznia odchodzi na emeryturę nauczyciel biblioteki. Wspominany nauczyciel języków otrzyma dodatkowo 15 godzin biblioteki (0,5 etatu = 15/30). Aby nie przekroczyć łącznie 1,5 etatu, zostaną zabrane mu 2 godziny języków i przydzielone innemu nauczycielowi. Zmieni się pensum na pensum łączone, ponieważ będzie mieć godziny jako nauczyciel i jako nauczyciel bibliotekarz. Od stycznia nauczyciel będzie pracować jako nauczyciel (1 etat = 18/18) i dodatkowo jako nauczyciel bibliotekarz (0,5 etatu = 15/30). Obecne stanowisko się nie zmieni, jedynie zostanie rozszerzone o nauczyciela bibliotekarza. Jakie dokumenty przygotować dla nauczyciela w związku z otrzymaniem dodatkowych godzin z biblioteki?

czytaj więcej »

Pytanie: W gminnym ośrodku kultury pracownicy bibliotek publicznych (6 filii w różnych miejscowościach) oraz dyrektor i księgowa otrzymywali ekwiwalent w postaci mydła, ręcznika oraz herbaty proporcjonalnie do etatu. Dodatkowo bibliotekarki otrzymywały ekwiwalent za pranie własnej odzieży (same sprzątają pomieszczenia oraz plac przed biblioteką). Na jakiej podstawie prawnej mogą otrzymywać nadal wyżej wymienione ekwiwalenty? W jaki sposób proporcjonalnie do etatu pracownik na 1/4 oraz 3/4 ma otrzymać wyżej wymienione ekwiwalenty?

czytaj więcej »

Pytanie: Dyrektor biblioteki pracował w sobotę i niedzielę. Czy przysługują mu z tego tytułu 2 dni wolne jak każdemu innemu pracownikowi?

czytaj więcej »

Pytanie: Dyrektor biblioteki miejskiej złożył pismo, że prosi o odwołanie go ze stanowiska. Burmistrz wyraził zgodę. Jaką podstawę rozwiązania wpisać na świadectwie pracy dyrektora? Czy nowego dyrektora możemy powołać bez konkursu po zasięgnięciu opinii związków i stowarzyszeń ? Jeżeli tak, to jeżeli powołamy go na 3 lata, to po tym czasie możemy ponownie powołać go na 3 lata bez konkursu?

czytaj więcej »

Pytanie: Dyrektorem w placówce oświatowej – bibliotece pedagogicznej jest menedżer bez kwalifikacji pedagogicznych. Natomiast wicedyrektorem jest nauczyciel bibliotekarz zgodnie z wymogami formalnymi. Która osoba podpisuje dokumenty związane z awansem zawodowym – oceną dorobku zawodowego, a także oceną pracy nauczyciela bibliotekarza?

czytaj więcej »

Pytanie: Wicedyrektor ma 7 godzin dydaktycznych w etacie (kwalifikacje: nauczyciel biblioteki, historia). Czy można przydzielić takiemu nauczycielowi godziny ponadwymiarowe w bibliotece (7 godzin)? Czy bibliotekę można traktować jako oddział?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy dyrektor samorządowej instytucji kultury, który pozostaje w okresie wypowiedzenia bez świadczenia pracy, może wydać głównemu księgowemu polecenie zapłaty za fakturę niemającą pokrycia w planie finansowym?

czytaj więcej »

Pytanie: Dyrektor gminnego ośrodka kultury ma umowę na korzystanie z własnego samochodu do celów służbowy, tzw. ryczałt. Czy musi co miesiąc rozliczać się z umowy i czy można zrobić to zbiorowo, np. za 6 miesięcy? Czy można się umówić z pracodawcą, że do pensji zasadniczej zostaną dołożone pieniądze proporcjonalne za ryczałt, a umowa o używanie własnego samochodu zostanie rozwiązana? Na jakiej podstawie prawnej dyrektor instytucji kultury nie może otrzymywać premii, dodatków ani innych nagród, jeśli nie ma przepracowanego roku?

czytaj więcej »

Pytanie: Odwołany dyrektor samorządowej instytucji kultury złożył do WSA zażalenie, aby nie zatrudniać nowej osoby na to stanowisko, do czasu rozstrzygnięcia sporu. Sąd Administracyjny przychylił się do tego wniosku i w związku z powyższym organizator nie ma możliwości powołania nowego dyrektora. Czy instytucja kultury w tym przypadku może funkcjonować bez osoby zarządzającej? Czy główny księgowy może zlecić wypłatę wynagrodzeń i innych stałych zobowiązań wynikających z umów zawartych przez byłego dyrektora (telefon, energia, obsługa monitoringu itp.)? Jeżeli nie, to jakie kroki powinien poczynić organizator?

czytaj więcej »