WYDANIE ONLINE

Praca w bibliotece to ciągłe lawirowanie pomiędzy różnymi wydarzeniami. Z jednej strony są to działania, które sami organizujemy, z drugiej zewnętrzne akcje, w które się włączamy, jeszcze z innej terminy, których musimy dotrzymywać. Dlatego też kluczową umiejętnością bibliotekarza jest zarządzanie czasem. Sprawdź, jak zidentyfikować zadania, które musisz wykonać.

czytaj więcej »

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Nie zawsze jednak traktowane jest poważnie. Te zajęcia uczą dobrych nawyków żywieniowych w oparciu o założenia zdrowej diety, która jest ważna w okresie dorastania. Łączą wiedzę teoretyczną, znaną uczniom z lekcji przedmiotowych, z praktycznymi rozwiązaniami. Uczestnicy: uczniowie klas VI–VIII szkoły podstawowej.

czytaj więcej »

Kupujemy coraz więcej, posiadamy coraz więcej, tylko nas samych jest jakby mniej. Ta lekcja rzuca nowe światło na nadmierny komercjalizm i konsumpcjonizm i pomaga szukać alternatywnych sposobów zaspokajania własnych potrzeb, bez wycieczki do centrum handlowego, bez zakupów online. Uczestnicy: uczniowie szkół ponadpodstawowych

czytaj więcej »

W strukturach organizacyjnych wielu bibliotek publicznych można spotkać filie biblioteczne. Stanowią one doskonałą formę poszerzenia oferty biblioteki i przybliżenia jej społeczeństwu. Ich funkcjonowanie nie zawsze wiąże się z samymi pozytywami. Sprawdź, jakie problemy mają obecnie filie.

czytaj więcej »

Praca w bibliotece to nie tylko książki. To przede wszystkim praca z drugim człowiekiem ze wszystkimi swoimi blaskami i cieniami. O ile kontakt z kulturalnym czytelnikiem jest miły i bezproblemowy, o tyle zdarzają się sytuacje, gdy do biblioteki przychodzi osoba niekulturalna. Z nią również należy nawiązać kontakt i wyjaśnić ewentualne nieporozumienia.

czytaj więcej »

Najczęściej zamawiajmy je przez Internet. Idziemy po nie do księgarni lub do biblioteki. Od czasu do czasu pożyczamy kilka od znajomych. Na urodziny lub święta te wymarzone dostajemy w prezencie. Możemy też je wygrać. A gdyby tak po prostu znajdować książki, w drodze do domu, w trakcie wakacyjnej wędrówki czy zwiedzając muzeum lub robiąc zakupy w centrum handlowym?

czytaj więcej »

Bibliotekarze są niezwykle pomysłowi. W tym numerze będziemy zwiedzać okolicę – na rowerze i z czworonożnym druhem u boku, korzystając z ofert zainicjowanych przez krakowskie instytucje. Weźmiemy lekcje oddechów i asan, uczestnicząc w kursach proponowanych przez warszawskie muzeum.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy bibliotekę jako instytucję kultury podlegającą samorządowi obowiązuje procedura naboru na stanowisko? Czy należy ogłaszać konkurs? Czy rekrutację można przeprowadzić indywidualnie, czy jednak trzeba podawać wszystkie informacje do wiadomości publicznej?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy biblioteka ma obowiązek (np. raz w roku) zlecić wykonanie audytu zewnętrznego w bibliotece?

czytaj więcej »

Pytanie: Dyrektor biblioteki miejskiej złożył pismo, że prosi o odwołanie go ze stanowiska. Burmistrz wyraził zgodę. Jaką podstawę rozwiązania wpisać na świadectwie pracy dyrektora? Czy nowego dyrektora możemy powołać bez konkursu po zasięgnięciu opinii związków i stowarzyszeń? Jeżeli tak, to jeżeli powołamy go na 3 lata, to po tym czasie możemy ponownie powołać go na 3 lata bez konkursu?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy zapraszając dzieci na lekcję biblioteczną do biblioteki, musimy wcześniej zebrać zgody od ich rodziców na publikację wizerunku dzieci na stronie internetowej lub FB biblioteki?

czytaj więcej »