Odpłatne zajęcia organizowane przez bibliotekę gminną

Czytelniczki gminnej biblioteki publicznej założyły nieformalny Klub Zdrowego Odżywiania, który preferuje zdrowy styl życia i korzysta z bibliotecznego księgozbioru o tej tematyce. Spotkania odbywają się kilka razy w miesiącu. Czytelniczki chcą organizować jeszcze odpłatne zajęcia sportowe, takie jak np. joga, oraz spotkania z dietetykami. Stroną formalną tych działań ma zając się biblioteka. Czy biblioteka może w ramach swojej działalności statutowej organizować takie zajęcia ruchowe, w ramach których zatrudni na umowę zlecenie instruktórów oraz czy może pobierać od uczestniczek z tego tytułu opłaty, które będą przeznaczane na działalność statutową biblioteki? Czy organizacja takich zajęć i pobieranie opłat przez bibliotekę za udział w nich rodzi konsekwencje podatkowe?