Międzynarodowy Dzień Teatru (27 marca) – scenariusz

Uczestnicy poznają różne oblicza teatru. Zastanawiają się, jakie maski nosimy na co dzień i czy powiedzenie „Życie to teatr” jest prawdziwe. Uczestnicy: uczniowie szkół ponadpodstawowych

Cel ogólny:

  • rozbudzenie zainteresowania teatrem.

Cele szczegółowe, uczeń:

  • poznaje różne oblicza teatru
  • zna korzyści płynące z kontaktu ze sztuką teatralną,
  • pracuje z tekstami źródłowymi,
  • zajmuje stanowisko i potrafi je uzasadnić,
  • doskonali umiejętność prezentacji i autoekspresji.

Materiały pomocnicze:

Materiał pomocniczy Międzynarodowy Dzień Teatru

Komputery (lub telefony) z dostępem do Internetu

2 duże arkusz papieru i flamastry

Teksty z informacjami o maskach teatralnych (z zasobów biblioteki lub z Internetu)

Karta pracy Maski w teatrze i w życiu

Czas trwania: 60 minut

Przebieg zajęć:

Przygotowanie

1. Burza mózgów – nauczyciel mówi: Teatr jest nudny, lepiej pójść do kina. Uczestnicy, którzy zgadzają się z tym stwierdzeniem, podnoszą rękę. Wyjaśniają, dlaczego tak sądzą. Następnie głos zabierają uczniowie, którzy są odmiennego zdania i przedstawiają kontrargumenty.

2. Wprowadzenie tematu – klasa zastanawia się, dlaczego wymyślono święto teatru, a nauczyciel podaje najważniejsze informacje (Materiał pomocniczy Międzynarodowy Dzień Teatru).

Realizacja

1. Praca z tekstem – uczestnicy sprawdzają, co obecnie można zobaczyć w polskich teatrach. W wyszukiwarkę Google wpisują hasło Repertuar teatrów w (nazwa miasta). Na dużym arkuszu papieru zapisują rodzaje przedstawień teatralnych (przedstawienie dramatyczne, teatr muzyczny, lalkowy, plastyczny, postdramatyczny, balet, opera, operetka, pantomima). Można uzupełnić listę o teatr telewizji, radia oraz teatr szkolny, objazdowy, ogródkowy i uliczny, aby pokazać różnorodność form przekazu.

2. Burza mózgów – na arkuszu z nagłówkiem Funkcje teatru uczestnicy zapisują korzyści, jakie ich zdaniem daje kontakt z teatrem (np. rozwijanie wyobraźni, edukacja, rozrywka, komunikacja, rola wychowawcza i terapeutyczna, kontakt ze sztuką i literaturą, kształtowanie wrażliwości estetycznej, możliwość zobaczenia znanych aktorów na żywo).

3. Praca z tekstem źródłowym – uczniowie pracują w grupach. Czytają tekst(y) o maskach teatralnych i uzupełniają Kartę pracy Maski w teatrze i w życiu (część 1).

4. Dyskusja – zespoły podejmują rozmowę na temat masek w życiu i zapisują swoje przemyślenia w Karcie pracy Maski w teatrze i w życiu(część 2). Następnie każdy członek grupy przechodzi do innego zespołu i krótko je przedstawia.

Ważne!

W drugiej części zadaniem jest krótka prezentacja wniosków w kameralnej atmosferze. Po zakończeniu wypowiedzi możesz spytać klasę o wrażenia z przemawiania do małej grupy ludzi i porównać je z pracą aktora na scenie teatralnej (bezpośredni kontakt, większa uważność słuchaczy, inna atmosfera, czyli to czego brakuje podczas oglądania filmu).

5. Refleksja – prowadzący mówi (lub zapisuje) cytat:„Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają” (W. Szekspir Jak wam się podoba). Uczniowie poszukują znaczenia tych słów.

Podsumowanie

Pantomima – uczniowie komentują zajęcia bez użycia słów. Mogą siedzieć, stać lub poruszać się w dowolny sposób. Próbują przekazać myśli, wrażenia i odczucia kojarzące im się z tematem lekcji.

Materiał pomocniczy Międzynarodowy Dzień Teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzimy 27 marca. Święto ustanowiono w 1961 roku w Helsinkach, a data obchodów upamiętnia rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu.

Cele święta to m.in. promowanie międzynarodowej wymiany informacji na temat teatru, zwiększenie współpracy ludzi teatru oraz uświadomienie wszystkim roli sztuki i artystycznej kreacji w życiu codziennym.

Co roku jeden wybitny człowiek teatru wysyła w świat wiadomość-przesłanie na temat teatru i światowej harmonii. Przekaz tłumaczony jest na ponad 20 języków.

W tym dniu organizowane są spektakle teatralne, spotkania z aktorami, sympozja, wykłady, warsztaty artystyczne, wycieczki do teatru i inne aktywności związane z tematyką święta.

Karta pracy Maski w teatrze i w życiu

Część 1(polecenie) Przeczytajcie teksty o maskach w teatrach różnych kultur i zapiszcie najważniejsze/najciekawsze informacje na ich temat.

Kraj

Wygląd masek

Funkcje masek

Grecja

   

Wenecja

   

Japonia

   

Część 2 (polecenie) Zastanówcie się, jakie maski nosimy w życiu i dlaczego. Zapiszcie swoje przemyślenia na ten temat.

Maski w życiu służą udawaniu kogoś innego. Dlaczego udajemy?

 

Maski pomagają ukrywać emocje. Jakie to mogą być emocje?

 

Jakie maski najczęściej „nosi” młodzież? Dlaczego?

 
Autor: Anna Kiełczewska