WYDANIE ONLINE

Bibliotekarze to bardzo kreatywni i zaangażowani w swoją pracę ludzie. Często potrafią z niczego wyczarować coś. W swojej pomysłowości korzystają zarówno ze swojego doświadczenia, jak i wiedzy innych. Sprawdź, jak stworzyć portal funkcjonalny zarówno dla czytelników, jak i samych bibliotekarzy.

czytaj więcej »

Każda osoba wykonująca polecenia dyrektora biblioteki może taką instytucję narazić na straty materialne. Sprawdź, kiedy i w jakiej wysokości za takie straty mogą odpowiadać pracownicy oraz osoby zatrudnione na innej podstawie niż umowa o pracę.

czytaj więcej »

Zanim utworzymy bibliotekę szkolną, musimy sprawdzić, czy w statucie szkoły znajdują się odpowiednie uregulowania. Sprawdź, czy można zatrudnić wcześniej nauczyciela bibliotekarza, aby uczestniczył w tworzeniu tej struktury.

czytaj więcej »

Pytanie: W tym roku chcemy skorzystać z dofinansowania MKiDzN na zakup nowości wydawniczych (NPRCz priorytet 1 – dla bibliotek). Jednym z warunków jest obowiązek otwarcia biblioteki również w soboty (dokładnie 1/4 sobót w 2022 r. przez minimum 4 godziny – 13 w roku). Zaznaczam, że nigdy wcześniej biblioteka nie była otwarta w soboty, a 1 pracownik pracuje od poniedziałku do piątku, 2 od poniedziałku do środy (1/2 etatu – 20 godzin). Aby spełnić kryterium NPRCz i otrzymać dofinansowanie, planuję zarządzeniem wprowadzić wykaz sobót, w których biblioteka będzie otwarta w 2022 r. przez 4 godziny. W bibliotece jest 2 pracowników, łącznie 1,5 etatu. Czy prawidłowe będzie takie rozwiązanie dla pracownika na 1 etat: pracownik po przepracowaniu 2 sobót (łącznie 8 godzin – 1 sobota w miesiącu po 4 godz.) odbierze sobie 1 dzień wolnego? Spowoduje to, że w okresie 2 miesięcy pojawią się 2 tygodnie pracy przez 6 dni (pon.–sob.)

czytaj więcej »

Pytanie: Ustawa przewiduje odprawę 3-miesięcznego wynagrodzenia. Biblioteka ma regulamin wynagrodzeń, który przewiduje 6-miesięczne wynagrodzenie. Na jakiej podstawie dyrektor będzie miał wypłaconą emeryturę: ustawy czy regulaminu pracowników?

czytaj więcej »

Pytanie: Dyrektor biblioteki chce wydać bibliotekarzowi polecenie służbowe transportu książek do czytelnika. Bibliotekarz nie ma w zakresie obowiązków dowozu książek własnym środkiem. Czy pracownik musi mieć badania psychotechniczne? Czy powinien otrzymać delegację na transport książki własnym samochodem lub otrzymać ryczałt za korzystanie z samochodu prywatnego w celach służbowych?

czytaj więcej »

Wszyscy jesteśmy konsumentami – w sklepie, w urzędzie, w kinie. To zajęcia nie tylko o prawach konsumenta, ale także o szacunku, odpowiedzialności i komunikacji bez przemocy. Uczestnicy: uczniowie szkół ponadpodstawowych

czytaj więcej »

Ekologia to temat na czasie. Uczymy się segregować odpady, ale czy wiemy, co się z nimi później dzieje? Uczniowie odkrywają drugie życie odpadów i uczą się aktywnie dbać o środowisko. Uczestnicy: uczniowie klas IV–VI szkoły podstawowej

czytaj więcej »

Strona internetowa oraz katalog biblioteczny to serce systemu informacji biblioteki. Musi być dobrze skonstruowana i zgodna ze standardem WCAG 2.1.Ważne jest stałe analizowanie wejść i ruchu zarówno na stronie internetowej, jak i w e-katalogu.Wsparciem dla tych działań jest między innymi usługa Google Analytics, które pozwala lepiej poznać użytkowników biblioteki dzięki gromadzeniu danych o nich i ich preferencjach oraz celowej interpretacji tych danych.

czytaj więcej »