Biblioteka niskobudżetowa – instrukcja dla dyrektora biblioteki i bibliotekarza

Autor: Paweł Marchel

Zadanie

Wskazówki dla bibliotekarza

Uważaj na używanie sformułowania biblioteka bezkosztowa

Nawet jeżeli realizujemy działania z ograniczonym budżetem to nigdy nie powinniśmy głośno mówić o bibliotece bezkosztowej. To może bowiem zamrozić podwyżki bibliotecznego budżetu na długie lata, ograniczając je tylko do waloryzacji kwot związanych ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia czy związanych z podwyżkami opłat za media.

Paradoks niskobudżetowej biblioteki

Paradoksalnie ograniczane budżety powodują wzrost kreatywności bibliotekarzy, którzy wykonują działania wykorzystując wielokrotnie te same materiały, przygotowując zajęcia z recyklingu.

Pamiętaj o kosztach stałych

Największym kosztem organizacji każdych zajęć jest zaangażowanie bibliotekarza. Nawet jeżeli podczas zajęć nie są wykorzystywane żadne materiały to musimy pamiętać, że bibliotekarz otrzymuje wynagrodzenie za czas pracy, konieczny jest prąd do oświetlenia pomieszczeń czy sprzęt niezbędny do przygotowania zajęć np. klej, nożyczki itp. To wszystko to także są koszty.

Zmień sposób prezentowania kosztów

Zamiast mówić o całościowej kwocie niezbędnej do przeprowadzania zajęć pokaż, jaka będzie kwota w przeliczeniu na godzinę zajęć, uczestnika zajęć, liczbę zajęć. To pozwoli zmienić perspektywę patrzenia na koszty.

Pokazuj obrazowe przykłady

Prezentując koszty pokazuj obrazowe przykłady. Jedna ryza papieru (niewielki koszt) może posłużyć do przygotowania np. 20 zajęć dla 25 osób.

Skorzystaj z tych pomysłów

W działaniach niskobudżetowych pamiętaj o dyskusyjnych klubach książki lub filmowych, zajęciach z wykorzystaniem materiałów z recyklingu, prostych eksperymentach naukowych, klubach gier planszowych, konkursach itp.

Uważaj na błędne koło myślenia o niskobudżetowej bibliotece

Błędne koło myślenia niskobudżetowego związane jest z trzema podstawowymi obszarami:

  1. Nasze oczekiwania, które kierują się w stronę ciągłego podnoszenia kwoty dofinansowania działalności biblioteki.
  2. Realiami, w których budżety, a zwłaszcza ich część przekazywana na organizację zajęć, pozostają bez zmian.
  3. Konsekwencjami, które zmuszają nas do przygotowywania działań niskobudżetowych, a w perspektywie długoterminowej ograniczają środki na wkład własny w projektach, budżety promocyjne lub środki na rozwój i szkolenie.