12 października Dzień Bezpiecznego Komputera – scenariusz

Komputer towarzyszy dzieciom od najmłodszych lat. Jak sprawić, by korzystały z niego w bezpieczny sposób? Zajęcia biblioteczne na ten temat to doskonała okazja do edukacji uczniów szkół podstawowych w tym zakresie.

1 października Światowy Dzień Uśmiechu – scenariusz

Zajęcia o roli uśmiechu w życiu dla uczniów szkół średnich. O tym, co komunikuje i jak wpływa na nasze samopoczucie. A także o tym, co za nim skrywamy.

Sprawdź, jak wypełniać sprawozdanie biblioteki do GUS – wzór K-03

Sprawozdanie biblioteki według wzoru K-03, które rokrocznie przekazywane jest do Głównego Urzędu Statystycznego, jest jednym z najważniejszych dokumentów sprawozdawczych w funkcjonowaniu biblioteki. Nie należy jednak zapominać, że dane zawarte w Sprawozdaniu biblioteki K-03 mają jeszcze jedną ważną funkcję. Pokazują bowiem, jak wyglądała biblioteka w roku sprawozdawczym.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021–2025

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 został przyjęty uchwałą 69/2021 Rady Ministrów. Celem programu jest tworzenie warunków dla rozwoju czytelnictwa, niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania czy wykształcenia, także poprzez zapewnienie środków finansowych na realizację różnorodnych przedsięwzięć i inicjatyw. Sprawdź, na jakie pieniądze mogą liczyć biblioteki.

Książkomat – moda, znak czasu czy przyszłość bibliotek

Galopujące tempo życia i postęp technologiczny przyczyniły się do stworzenia nowoczesnych rozwiązań, które biblioteki nieustannie starają się oferować swoim czytelnikom. Wiele mówi się o e-usługach w bibliotece, które „w świecie płynnej nowoczesności” są niezbędne i zostały przyjęte przez czytelników z entuzjazmem. Pojawiła się np. szeroka gama rozwiązań samoobsługowych. Jedną z takich inicjatyw jest książkomat, który w ostatnich kilku latach podbija bibliotekarski świat. Urządzenie to jest idealne dla czytelników, którzy maja niewiele czasu i preferują samoobsługę.

Jakie wynagrodzenie powinien otrzymać nauczyciel – bibliotekarz w razie zastępstwa innego nauczyciela

Częstą praktyką w szkołach i placówkach oświatowych jest przydzielanie zastępstw nauczycielom – bibliotekarzom i wychowawcom świetlic. Dyrektorzy przyjmują bowiem, że ich charakter pracy cechuje się elastycznością, co pozwala na przydział zastępstw bez uszczerbku dla organizacji szkoły. Czy to słuszne podejście? Nie do końca. Niemniej jednak nie tego będzie dotyczył artykuł. Wyjaśnijmy zamiast tego, jakie są zasady przydziału zastępstw i co za nie przysługuje.

Jakie korzyści przynosi prowadzenie w bibliotece szkolnej dziennika

Dziennik biblioteki szkolnej nie jest obowiązkowy, ale nauczyciel bibliotekarz ma obowiązek dokumentowania swojej pracy. W przypadku każdej szkoły to dyrektor podejmuje decyzję, czy nauczyciel bibliotekarz taki dziennik będzie prowadził. Warto z dyrektorem uzgodnić jaka forma dziennika jest najbardziej czytelna zarówno dla niego jak i dla bibliotekarza.

Jakie kary grożą za kradzież książki

Podobno wyrazem największego szacunku dla autora jest… ukraść jego dzieło. Nie zmienia to jednak faktu, że taki czyn podlega karze, łącznie z pozbawieniem wolności. W maju 2021 r. Policja zatrzymała 52-letnią kobietę i 50-letniego mężczyznę, którym zarzucono kradzieże rzadkich książek historycznych i monografii z biblioteki w Gdyni. Sprawców wykryto, ponieważ książki wystawiali na portalach aukcyjnych. Nie jest to jednak przypadek odosobniony.