19 maja Dzień Dobrych Uczynków – scenariusz

Scenariusz lekcji bibliotecznej dla najmłodszych uczniów. O tym, że dobrym trzeba być zawsze. A także o empatii, bezinteresowności i drobnych gestach, które zmieniają świat.

18 maja Międzynarodowy Dzień Muzeów – scenariusz

Dla wielu uczniów wycieczka do muzeum jest nudna. Ta lekcja biblioteczna pokazuje muzeum od innej, bardziej atrakcyjnej dla młodych ludzi strony. Przybliża kulisy pracy zatrudnionych w niej osób i zachęca uczniów do poszukiwania ciekawych muzeów w najbliższej okolicy.

5 maja Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych – scenariusz zdalny

Osoby niepełnosprawne wzbudzają różne reakcje – od obojętności do wrogości. Lekcja z okazji Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych przybliża uczniom świat tych, którym trudniej niż nam funkcjonować w świecie stworzonym dla ludzi zdrowych i którzy nadal żyją na marginesie społeczeństwa. Pomaga rozwijać tolerancję i akceptację dla odmienności.

2 maja Dzień Polonii i Polaków za Granicą – scenariusz zdalny

Uczniowie szkół średnich coraz częściej myślą o emigracji zarobkowej, ktorą postrzegają przez różowe okulary. Lekcja „Dzień Polonii i Polaków za Granicą” pomoże im urealnić wyobrażenia i poznać różne oblicza emigracji. Oprócz praktycznych informacji pojawiają się wątki zachowania tożsamości narodowej, asymilacji kulturowej, dyskryminacji i tęsknoty za ojczyzną.

8 maja Dzień Bibliotek i Bibliotekarza – scenariusz

Scenariusz lekcji bibliotecznej dla najmłodszych uczniów. Dzieci zapoznają się bliżej z biblioteką i możliwościami, jakie oferuje, w przyjemny i ciekawy sposób. Różnorodne aktywności zachęcają do czytelnictwa.

Utwory dzieci – formularz „Zgoda na korzystanie z utworu”

Czy oraz w jaki sposób instytucja kultury może wykorzystywać prace stworzone przez dzieci podczas zajęć lub imprez, jak np. rysunki, nagrane piosenki lub filmy z przedstawień? Czy wymagana jest w tym celu zgoda? Takie pytania stale pojawiają się w codziennej pracy domów kultury, bibliotek, szkół i innych instytucji pracujących z osobami niepełnoletnimi.

Nauka dla smyka z balona i patyka

Aby poznawać prawa nauki, wcale nie musimy wychodzić z domu. Wystarczy, że będziemy zadawać pytania i poszukiwać na nie odpowiedzi. Podobnie jak Thomas Alva Edison, który zauważył, że czekoladowe cukierki zawijane w papier szybciej miękną w upalne dni. Postanowił więc znaleźć rozwiązanie, którym było nasączenie papieru parafiną. Wnikliwa obserwacja świata i spostrzegawczość przyniosły mu dobry zarobek. W bibliotece również możemy uczyć dzieci, jak obserwować świat.

Cele i ryzyka instytucji kultury na 2021 r. – w jaki sposób uwzględnić w nich pandemię COVID-19

W obliczu wielu nowych obowiązków i reorganizacji pracy mającej znamiona zarządzania kryzysowego, w większości instytucji nie wskazano w kontroli zarządczej celów i ryzyk związanych z pandemią COVID-19. Jednak warto podkreślić, że brak określenia takich celów i ryzyk na 2021 rok jest poważnym błędem merytorycznym w realizacji kontroli zarządczej i trudno usprawiedliwiać to niespodziewanymi okolicznościami. W III i VI kwartale 2020 roku nikt nie był w stanie zagwarantować, że pandemia się skończy nie będzie obecna w 2021 roku. Kolejne miesiące pokazały, że jest dokładnie odwrotnie.