Jak zakwalifikować ekwiwalent przy ewidencjonowaniu zbiorów bibliotecznych

Pytanie: Proszę o wyjaśnienie, jak należy rozumieć pojęcie ekwiwalentu w przypadku wzbogacania zbiorów bibliotecznych. Czy książki, które biblioteka pozyskuje w zamian za zagubione, należy traktować jako „inne” przybytki (poza zakupem i darami), czy jako „ekwiwalent”. Nadmienię, że kwestie te rozpatrujemy w kontekście podstawy przybytku przy analizie miesięcznych danych statystycznych.

Jak uniknąć spadku liczby czytelników i pozyskiwać nowych

Część bibliotek doświadczyła już zjawiska odpływu czytelników. Co więcej, przyrost nowych osób, które byłyby zainteresowane ofertą biblioteki, nie zawsze jest zgodny z oczekiwaniami. Placówka, która cieszy się dobrą opinią, nie może jednak polegać jedynie na rekomendowaniu jej oferty przez dotychczasowych odbiorców. Sprawdź, jakie skuteczne działania warto podjąć.

Jak pozyskiwać multimedia do biblioteki

Multimedia to zespół środków stanowiących połączenie różnych form przekazu informacji. Innymi słowy, na multimedia składają się zasoby, które łączą w sobie takie formy przekazu, jak np. dźwięk, obraz i tekst. Do najpopularniejszych należą gry, programy edukacyjne, książki mówione (audiobooki) oraz filmy dostępne na płytach DVD. I to one właśnie przyciągną młodych Czytelników.

Czy bibliotekarz może sprzątać w swoim miejscu pracy w ramach obowiązków

Pytanie: Jesteśmy samorządową instytucją kultury, nie mamy zatrudnionej osoby na stanowisku sprzątaczki. Pani dyrektor chciałaby dołożyć do obowiązków bibliotekarza sprzątanie biblioteki i w zamian za to dać mu dodatek za sprzątanie. Czy można tak zrobić? Czy zapis o takim dodatku powinien znajdować się w regulaminie pracy i wynagradzania?

Biblioteki dla przedszkoli. Nowy program Krakowa promujący czytanie

W marcu w Krakowie rusza nowy program promujący czytelnictwo, który połączy pokolenia. Sprawdź, jak można w atrakcyjny sposób promować czytelnictwo wśród najmłodszych.