WYDANIE ONLINE

Od 15 lutego 2024 r. przeważająca część instytucji kultury musi opracować i wdrożyć dokument w postaci standardów ochrony małoletnich. Ma na to maksymalnie 6 miesięcy. Dotyczy to również tych bibliotek, które prowadzą zajęcia (lekcje) dla dzieci – stale, regularnie bądź tylko okazjonalnie. Sprawdź szczegóły.

czytaj więcej »

Sprawdź, dla kogo jest literatura Young Adult. Dowiedz się, czy warto wyszczególnić dział Young Adult w bibliotece i gdzie szukać informacji o literaturze Young Adult. Pomoże Ci w tym praktyczne zestawienie na nowoczesnabiblioteka.pl.

czytaj więcej »

Pokolenie Alfa nie zna świata bez Internetu. Wiedzą, że nie trzeba wszystkiego wiedzieć, ponieważ wszystko bardzo szybko można znaleźć w sieci. W bibliotece może przejawiać się to dość skrótowymi informacjami o poszukiwanych książkach i często mylonymi tytułami np. lektur szkolnych. Sprawdź, jak zainteresować pokolenie Alfa książkami i biblioteką.

czytaj więcej »

Wiosną chcemy ruszać się więcej, ale często nam się nie chce. Te zajęcia aktywizują uczniów do porzucenia smartfonów na rzecz ruchu na świeżym powietrzu. Uczestnicy lekcji bibliotecznej: uczniowie klas IV–VI szkoły podstawowej.

czytaj więcej »

Lekcja uświadamiająca zagrożenia płynące z nadmiernego konsumpcjonizmu. Uczniowie poszukują odpowiedzi na pytanie „Jak żyć dobrze ale zużywać mniej?” Sprawdź, jak promować postawę ekologiczną w codziennym życiu. Uczestnicy: uczniowie klas V–VIII szkoły podstawowej.

czytaj więcej »

Lektura „Katechizmu biblioteki” dostarczyła mi dużo informacji na temat organizacji bibliotek na przełomie XIX/XX w. i przekonała mnie, że wykonuję pracę, która ma za sobą wiele lat budowania wizerunku biblioteki i bibliotekarza. Zapraszam do lektury artykułu, w którym dzielę się z Czytelnikami Nowoczesnej biblioteki swoimi spostrzeżeniami po przeczytaniu katechizmu.

czytaj więcej »

Regulamin wynagradzania, ze względu na liczbę zatrudnionych osób, nie będzie konieczny w wielu bibliotekach to i tak warto rozważyć jego wprowadzenie. Przede wszystkim dlatego, że zapewni on klarowność zasad wynagradzania pracowników. Dla dyrektora będzie formą zabezpieczenia w przypadku oskarżeń np. o dyskryminację płacową, a dla pracowników narzędziem do uzyskania niezbędnych informacji.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy miejska biblioteka publiczna jako instytucja kultury ma obowiązek opracowania i wprowadzenia procedur w tym zakresie. Jeżeli tak, kto w naszej placówce powinien być odpowiedzialny za wprowadzenie procedur takich jak: zasady i procedura podejmowania interwencji, w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego, procedury i osoby odpowiedzialne do składania zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego oraz zawiadamiania sądu opiekuńczego, zasady i sposób udostępniania personelowi polityki, zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu, procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi w Internecie oraz utrwalonymi w innej formie.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy wójt gminy, który podpisuje angaże kierowniczce gminnej biblioteki publicznej, powinien podpisać także jej delegacje na wyjazd służbowy?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel w szkole feryjnej jest zatrudniony na stanowisku nauczyciela 0,5 etatu i nauczyciela bibliotekarza 0,5 etatu. Nauczyciel zdecydował się, że od 1 września 2024 r. będzie korzystać z urlopu wychowawczego do 31 sierpnia 2025 r. Chcemy na jego miejsce zatrudnić nauczyciela na zastępstwo na stanowisku nauczyciela bibliotekarza, ale na 1 etat, a nie na 0,5 etatu jak nieobecny nauczyciel. Czy możemy tak postąpić? Czy w takim przypadku nadal będzie można zawrzeć umową na zastępstwo?

czytaj więcej »

Pytanie: Dyrektor gminnej biblioteki publicznej prowadzonej przez urząd gminy odchodzi na emeryturę. Na jego miejsce nie ma chętnego pracownika do pracy, a poza nim w bibliotece zatrudniona jest tylko pani do sprzątania. Kto w takim przypadku jest z mocy prawa upoważniony do podpisywania dokumentacji po odejściu dyrektora na emeryturę do czasu zatrudnienia nowego dyrektora?

czytaj więcej »

Planowanie budżetu to jedno z najważniejszych działań dyrektora biblioteki. Ma ono bowiem realny wpływ na funkcjonowanie placówki przez cały rok. Warto poświęcić mu zatem szczególną uwagę teraz, gdy można go zaplanować bez pośpiechu. Sprawdź na Nowoczesna biblioteka 3.0.

czytaj więcej »