WYDANIE ONLINE

Jeżeli nauczyciele będą pamiętać, że biblioteka szkolna bierze udział w procesie edukacyjnym każdej szkoły, a angażując się w działania edukacyjne wspiera wzrost umiejętności czytania semantycznego uczniów, to wszyscy odniesiemy sukces edukacyjny. Oto przykład udanej współpracy i propozycja przygotowania turnieju historycznego w bibliotece.

czytaj więcej »

Depresja młodzieńcza atakuje coraz częściej, jednak świadomość społeczna dotycząca problemu jest stosunkowo niska. Ta lekcja „odczarowuje” depresję oraz dostarcza uczestnikom praktycznych narzędzi do rozpoznawania choroby i poszukiwania pomocy. Uczestnicy: uczniowie klas VI–VIII szkoły podstawowej oraz szkoły ponadpodstawowej. Lekcja do pobrania także w formacie pdf.

czytaj więcej »

Ponad połowa nastolatków nie rozstaje się ze smartfonem, a najmłodsze dzieci chętniej przeglądają strony internetowe niż książki. Podczas tej lekcji uczniowie poznają sposoby na cyfrowy detoks czyli powrót do życia w realu. Uczestnicy: uczniowie klas IV–VIII szkoły podstawowej. Lekcja do pobrania także w formacie pdf.

czytaj więcej »

Księgozbiory objęte ewidencją księgową, które mają cechy środków trwałych, inwentaryzuje się na ostatni dzień roku obrotowego. Jednak w związku z tym, że najczęściej znajdują się one na terenie strzeżonym, można do nich stosować częstotliwość inwentaryzacji raz w ciągu 4 lat.

czytaj więcej »

Pytanie: Dyrektor biblioteki – samorządowej instytucji kultury – pełni w/w funkcję do końca roku kalendarzowego. Od nowego roku zmienia stanowisko na bibliotekarza. Co za tym idzie sprawozdanie finansowe za rok 2023 podpisze nowo wybrany dyrektor. Czy w takiej sytuacji byłemu dyrektorowi będzie się należała nagroda roczna za 2023 rok? Pełnił funkcję przez cały rok obrotowy, jednak nie uzyska zatwierdzenia sprawozdania finansowego za ten rok.

czytaj więcej »