WYDANIE ONLINE

Podejmując jakiekolwiek działanie zawsze zwracamy uwagę na potencjalne obszary niepowodzeń. Robimy to często nieświadomie. Zarządzając biblioteką musimy jednak pamiętać, że właściwa identyfikacja poszczególnych zagrożeń, analiza ryzyka, a następnie wyznaczenie sposobu reagowania na nie będzie kluczowym działaniem zmierzającym do ograniczenia ryzyka. Zawiera się ono w dokumencie polityki zarządzania ryzykiem, który stanowi integralną część kontroli zarządczej.

czytaj więcej »

Prowadząc szeroką działalność biblioteczną, często zastanawiamy się nad źródłami jej finansowania. Dotacja samorządowa nie zawsze wystarcza na pokrycie kosztów związanych z nowymi pomysłami. Czasami potrzebna jest większa inwestycja, by zrealizować najbardziej kreatywne pomysły. W takim przypadku warto rozważyć skorzystanie ze wsparcia prywatnych przedsiębiorstw.

czytaj więcej »

Pytanie: Jesteśmy jedną instytucją kultury, na którą składa się ośrodek kultury i biblioteka wraz z jej filiami. Zatrudniamy pracowników, którzy w swoich zakresach obowiązków mają obsługę zarówno ośrodka kultury, jak i biblioteki. Organizator przekazuje dotację podmiotową w dwóch klasyfikacjach budżetowych – biblioteki i ośrodka kultury. Czy organizator ma prawo ingerować w to, jak powinien wyglądać plan finansowy naszej instytucji kultury? Czy otrzymaną dotację możemy traktować jako jeden budżet w planie finansowym, czy mamy obowiązek rozdzielenia go? Czy traktowanie i wykorzystywanie tej dotacji jako jeden budżet bez jasnego podziału w kosztach na biblioteki i ośrodek kultury jest naruszeniem dyscypliny o finansach publicznych? Czy jako instytucja kultury obowiązuje nas art. 257 i art. 258 ustawy o finansach publicznych?

czytaj więcej »

Pytanie: Instytucja kultury – biblioteka publiczna wypożycza wystawę od osoby fizycznej (jej autorstwa) za wynagrodzeniem 1000 zł. brutto. Jaką umowę przygotować i czy to jest w jakiś sposób opodatkowane (czy podlega pod PIT czy pod podatek od czynności cywilnoprawnych.

czytaj więcej »

Pytanie: Jak właściwie wprowadzać na stan biblioteki zakupione książki, tj. czy łącznie z kosztami przesyłki (ceną nabycia) czy tylko według ceny zakupu i tym samym jak prawidłowo zaksięgować w księgach rachunkowych jednostki (tj. konta 014/072)? Jesteśmy państwową jednostką budżetową.

czytaj więcej »

Pytanie: Samorządowa biblioteka publiczna nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Obecnie instytucja kultury nie uzyskuje żadnych dochodów w związku z wykonywaną działalnością. Nie dokonuje żadnej sprzedaży podlegającej opodatkowaniu VAT. Biblioteka przeprowadziła selekcję księgozbioru. Wycofane książki biblioteka chciałaby sprzedać za przysłowiową złotówkę za egzemplarz do antykwariatu z przybiciem stempla „wycofano z obiegu bibliotecznego”). Czy można książki sprzedać do antykwariatu? Jak zaksięgować taką sprzedaż? W jaki sposób udokumentować tę operację?

czytaj więcej »

Można ująć katalog zadań biblioteki w formie przykładowego wyliczenia. Są jednak pewne granice – zakres zadań powinien odnosić się do celów funkcjonowania bibliotek wyrażonych w art. 3 ust. 1 ustawy o bibliotekach.

czytaj więcej »