WYDANIE ONLINE

Od 7 kwietnia 2023 r. zasady pracy zdalnej pracodawca określa w porozumieniu lub regulaminie. Jeśli nie ustalono porozumienia ani regulaminu, praca zdalna będzie mogła być wykonywana w określonych sytuacjach na podstawie polecenia pracodawcy lub w porozumieniu z pracownikiem. Sprawdź, jakie informacje powinny znaleźć się w treści porozumienia lub regulaminu dotyczącego pracy zdalnej. Przekonaj się, jakie postanowienia w zakresie pokrywania kosztów powinny znaleźć się w regulaminie pracy zdalnej.

czytaj więcej »

Biblioteki publiczne w Holandii to fascynujące zjawisko. Każdy, kto przekracza ich próg, czuje się jak w domu. Każdy znajduje w nich coś dla siebie niezależnie od pochodzenia, wieku, wykształcenia i zainteresowań. Sprawdźmy, na czym polega ten fenomen i jakie rozwiązania warto przenieść do polskich bibliotek.

czytaj więcej »

Biblioteka jako instytucja kultury finansowana ze środków publicznych musi wypełniać obowiązki wynikające z różnych ustaw. Jest ich bardzo dużo, a w sprawnym zarządzaniu jest konieczna znajomość ich wszystkich. Zwłaszcza, że bardzo często należy wyjść poza podstawowe akty prawne. Jednym z takich działań, którego konieczność wykonywania jest narzucona ustawowo jest inwentaryzacja. Sprawdź, jak przeprowadzić inwentaryzację w bibliotece publicznej.

czytaj więcej »

Jeżeli masz długoletni staż pracy i chcesz podzielić się wiedzą z innymi nauczycielami bibliotekarzami to jesteś dobrym kandydatem do zostania koordynatorem sieci. Nowoczesna szkoła potrzebuje kreatywnego nauczyciela, który zna nowe technologie informacyjne i umie je samodzielnie wykorzystać w swojej pracy a jednocześnie jest profesjonalistą w swoim zawodzie i doskonale zna swój warsztat pracy oraz docenia klasyczne metody promocji czytelnictwa. Sprawdź, jak zorganizować lokalną sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy.

czytaj więcej »

Komiks oficjalnie uznano za gatunek literacki będący doskonałą alternatywą dla książek we wszystkich grupach wiekowych. Uczestnicy zajęć poznają jego zalety i wcielają się w rolę twórców historyjek obrazkowych. Uczestnicy: uczniowie szkół ponadpodstawowych

czytaj więcej »

Grupa docelowa: Nauczyciele bibliotekarze wszystkich typów szkół zainteresowani współpracą.

czytaj więcej »

Biblioteka szkolna, jako pracownia szkolna, musi funkcjonować w strukturach szkoły i być prowadzona przez zatrudnionego w szkole nauczyciela – bibliotekarza. Prowadzenie biblioteki przez inny organ niż szkoła, nie nakłada obowiązku posiadania przez bibliotekarza kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, a także uniemożliwia sprawowania nadzoru pedagogicznego zarówno przez dyrektora szkoły, jak i kuratora oświaty – dlatego przekazanie prowadzenia biblioteki centrum kultury jest niedopuszczalne. Potwierdzają to wyroki sądowe.

czytaj więcej »

Po roku od początku wojny na Ukrainie, mogę powiedzieć, że biblioteka jest miejscem, w którym uczniowie z tego kraju czują się dobrze. Chętnie uczestniczą w różnych zajęciach bibliotecznych, na lekcjach bibliotecznych są bardzo aktywni. Biblioteka oferuje im literaturę polską do doskonalenia języka, jak również literaturę ukraińską, dzięki której nie tracą kontaktu z ojczystym językiem. Czytają polskie lektury, mimo że wymaga to od nich wiele wysiłku.

czytaj więcej »

Dokuczanie, wyśmiewanie, popychanie i inne zachowania przemocowe są tak powszechne, że często przestajemy zwracać na nie uwagę. Ta lekcja uwrażliwia uczniów na przejawy przemocy rówieśniczej i zachęca do poszukiwania sposobów radzenia sobie z napastnikami. Uczestnicy: uczniowie klas IV–VI

czytaj więcej »

Sprawne zarządzanie instytucją wymaga od dyrektora skutecznego koordynowania pracy całego zespołu. Kierowanie sowich oczekiwań do pracowników stanowi jedno z najważniejszych zadać kierownika. Sami pracownicy muszą dążyć do tego, aby zaspokajać oczekiwania przełożonego. Poniżej przeczytasz, jak skutecznie można spełniać oczekiwania dyrektora i zrealizować każde zadanie w bibliotece.

czytaj więcej »

Wakacje to okres odpoczynku. W pracy bibliotekarza to jednak ważny czas, który można wykorzystać do wielu działań, na które na co dzień nie ma czasu. Jak przygotować bibliotekę na okres wakacyjny? Sprawdź obszary, na które należy zwrócić uwagę, przygotowując się do okresu wakacyjnego. Pobierz instrukcję dla dyrektora biblioteki i bibliotekarzy.

czytaj więcej »