WYDANIE ONLINE

Oszczędności, oszczędności i jeszcze raz oszczędności. Tymczasem warunkiem rozwoju są inwestycje. Nakłady finansowe, rzeczowe, kadrowe. Na szczęście, są projekty, w których biblioteki mogą pozyskiwać granty. Oto kilka z nich, w których wnioski należy składać od kwietnia do września 2023 roku.

czytaj więcej »

Pieniądze towarzyszą nam w praktycznie każdym obszarze życia. Dlatego jest to interesujący temat do dyskusji i prowadzenia zajęć w przestrzeni bibliotecznej. Zobacz, jak można wykorzystać potencjał pieniędzy i zagadnień z nimi związanych np. w kontekście Global Money Week.

czytaj więcej »

Uczestnicy poznają różne oblicza teatru. Zastanawiają się, jakie maski nosimy na co dzień i czy powiedzenie „Życie to teatr” jest prawdziwe. Uczestnicy: uczniowie szkół ponadpodstawowych

czytaj więcej »

Lekcja o zagrożeniach płynących z sieci i sposobach reagowania na nie. Uczy dzieci bezpieczniej korzystać z Internetu. Uczestnicy: uczniowie klas IV–VI szkoły podstawowej

czytaj więcej »

Instytucja kultury jest zarówno użytkownikiem, jak i twórcą własności intelektualnej. Musi z jednej strony dbać o poszanowanie wszelkich niematerialnych dóbr kultury, z których korzysta, z drugiej zaś – chronić te, które wytwarza w ramach własnej działalności. Szczególnie istotne jest to w kontekście wszelkich działań w Internecie. Sprawdź zatem, jak zgodnie z prawem korzystać z szerokich zasobów elektronicznych oraz w jaki sposób udostępniać przynależną instytucji kultury własność intelektualną.

czytaj więcej »

Wydaje się, iż biblioteki po intensywnym czasie wdrażania systemów bibliotecznych, okres automatyzacji mają już za sobą. Nic bardziej mylnego. Biblioteki nadal dokonują znacznych inwestycji w automatyzację. Wynika to z kilku powodów. Jak zatem aktualnie postrzegana jest automatyzacja bibliotek? Jakie widzimy kierunki zmian systemów bibliotecznych i rozwoju technologicznego?

czytaj więcej »

Sprawdź, jak rozliczać czas pracy bibliotekarza. Przeczytaj, czy wolno przydzielać zastępstw w ramach (w czasie) zajęć bibliotekarza. Pensum łączone w związku z zastępstwem – sprawdź, jak obliczyć pensum łączone. Praktyczne informacje zebraliśmy dla Ciebie w praktyczne zestawienia.

czytaj więcej »

Pytanie: Jak uaktualnić regulamin wynagradzania w bibliotece publicznej? Na jakie przepisy należy się obecnie powołać? Czy regulamin powinien zawierać tabele stawek wynagrodzenia, tabele zaszeregowania stanowisk pracy, wymagań kwalifikacyjnych do zajmowania określonych stanowisk?

czytaj więcej »

Pytanie: Organizator poinformował mnie, że w tym roku ma w planie audyt biblioteki. Słyszałam, że organizator nie ma prawa zlecać wykonania audytu w instytucji kultury. Czy to prawda?

czytaj więcej »

Pytanie: Jesteśmy samorządową instytucją kultury, jesteśmy w trakcie pisania wniosków ministerialnych na pozyskanie środków pozabudżetowych, chcemy aby nasi pracownicy otrzymali dodatkowe pieniądze za pracę przy projekcie, za nadzór nad nim. W kosztorysie zostanie wpisane/zaplanowane wynagrodzenie dla koordynatora, kierownika, specjalisty itd. (będą to osoby, które są zatrudnione na umowie o prace, zadania które są w zakresie czynności będą pokrywały się z zadaniami zleconymi w projekcie), na jakiej podstawie będziemy mogli pracownikowi wypłacić dodatkowe środki finansowe, czy zawrzeć z nimi umowę zlecenia, czy można podpisać z pracownikiem porozumie, że na czas wykonywania prac z projektu, będzie pomniejszane wynagrodzenie z umowy o prace, a w to miejsce otrzyma środki z projektu ( będzie to korzystniejsze, pracownik nie straci), w takim wypadku robione by były dwie listy płac dla takich osób

czytaj więcej »

Jeżeli ze złożonego zeznania wynika kwota do zapłaty, podatnik ma możliwość zwrócenia się do organu podatkowego o zastosowanie ulgi w zapłacie podatku. Jedną z nich jest rozłożenie na raty. Postępowanie w sprawie udzielenia ulg w zapłacie podatku jest postępowaniem wnioskowym. Sprawdź, jak złożyć wniosek.

czytaj więcej »